Polska chce odejść od rosyjskich surowców. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która zakaże importu rosyjskiego węgla. O szczegółach mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Embargo ma wejść w życie w maju. Jak zaznaczył premier, plan odejścia od węgla z Rosji rząd przyjął bez uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Ponadto przekazał, że rząd będzie robił wszystko, żeby do końca roku odejść od rosyjskiej ropy i gazu.

Zmiany w obostrzeniach weszły w życie

Od poniedziałku w Polsce obowiązują zmiany w obostrzeniach dotyczących walki z koronawirusem. Zniesiony został między innymi obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem placówek leczniczych i aptek. Zmiany dotyczą także kwarantanny i izolacji.

Ruszył proces w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza

W poniedziałek, po ponad trzech latach, ruszył proces w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na ławie oskarżonych usiadł Stefan W. Mężczyzna podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę i zaatakował Adamowicza. W gdańskim sądzie Stefan W. nie powiedział ani słowa. Odmówił składania wyjaśnień, nie chciał rozmawiać nawet ze swoim obrońcą. Zdaniem oskarżycieli to może być strategia zmierzająca do uznania go za w pełni niepoczytalnego. Na razie biegli orzekli, że Stefan W. jest częściowo niepoczytalny, a to oznacza, że może być sądzony.

Od poniedziałku znika większość obostrzeń. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegóły

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek poinformował o zniesieniu niemal wszystkich obostrzeń. Od poniedziałku 28 marca zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek z wyjątkiem podmiotów leczniczych. Od poniedziałku zmieniają się też zasady dla osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Zniesiona zostanie izolacja domowa i kwarantanna dla współdomowników. Zakażeni dostaną zwykłe zwolnienie lekarskie. Nie będzie obowiązywać też kwarantanna po powrocie z zagranicy.

Zmiany w rządzie. Premier odwołał ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przekazał, że podjął decyzję o dymisji ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka. Jak uzasadnił, "wyczerpała się uzgodniona formuła współpracy z ministrem Nowakiem". Wcześniej minister zapowiedział, że Komisja Europejska niedługo powinna dać zielone światło dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy. Słowa Nowaka zostały szybko zdementowane.

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej. Sejm zajmuje się ustawą o dopłatach do telewizora i dekodera

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Zakłada ona między innymi dofinansowanie do dekoderów lub nowych telewizorów dla najuboższych. Czasu jednak jest już bardzo mało, bo nowy standard nadawania zacznie obowiązywać w części Polski już w poniedziałek.

ABW zatrzymała warszawskiego urzędnika. Miał szpiegować na rzecz Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę pracującego w jednym z warszawskich urzędów, który miał szpiegować na rzecz Rosji. Sąd zadecydował o jego trzymiesięcznym areszcie. Ponadto Polska podjęła decyzję o redukcji personelu dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej. 45 dyplomatów uznanych za szpiegów ma wyjechać, jak przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rząd chce zmienić konstytucję, opozycja uważa, że jest to niepotrzebne

W obliczu wojny w Ukrainie polski rząd chce zmian w konstytucji. Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić konstytucję, żeby wprowadzić dodatkowy podatek dla firm współpracujących z Rosją, wyłączyć z progu zadłużenia wydatki na armię i konfiskować majątki Rosjan w Polsce. Opozycja mówi, że wystarczą ustawy i rozporządzenia.

Pani Margarita przeżyła blokadę Leningradu. Teraz ponownie widzi koszmar wojny

Nigdy nie przypuszczała, że będzie świadkiem kolejnej wojny, że znów będzie musiała ukrywać się przed bombardowaniami. 87-letnia Margarita przeżyła blokadę Leningradu, dziś mieszka w oblężonym Charkowie. Kobieta nie może zrozumieć, dlaczego Putin dopuścił się bestialskiego ataku na Ukrainę. Choć Margarita boi się o swoje życie, to również martwi się o młodych ludzi, którzy giną każdego dnia. O ludzi, którzy jeszcze do niedawna wiedli spokojne życie i mieli wiele marzeń. Dziś marzą tylko o pokoju, bezpieczeństwie i końcu wojny.

Miliony złotych na rzecz pomocy Ukrainie

Koncert "Razem z Ukrainą" był pełen wzruszeń, ale niósł też ważne przesłanie - solidarności, jedności i wielkiego wsparcia. Każda złotówka, która dzięki wydarzeniu popłynie do Polskiej Akcji Humanitarnej, będzie przekazana na potrzeby Ukrainy.

Wielkie emocje przed koncertem "Razem z Ukrainą". Już teraz można wesprzeć akcję

W niedzielę o godzinie 20 rozpocznie się koncert "Razem z Ukrainą" w łódzkiej Atlas Arenie. Podczas wydarzenia zaśpiewają największe gwiazdy polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej. Cały dochód z przedsięwzięcia przekazany zostanie Polskiej Akcji Humanitarnej, która niesie pomoc Ukrainie od początku rosyjskiej agresji w 2014 roku. Bilety na koncert już zostały wyprzedane, ale każdy może pomóc - już teraz można wysyłać SMS-y o treści RAZEM pod numer 72365.