Pani Margarita przeżyła blokadę Leningradu. Teraz ponownie widzi koszmar wojny

Nigdy nie przypuszczała, że będzie świadkiem kolejnej wojny, że znów będzie musiała ukrywać się przed bombardowaniami. 87-letnia Margarita przeżyła blokadę Leningradu, dziś mieszka w oblężonym Charkowie. Kobieta nie może zrozumieć, dlaczego Putin dopuścił się bestialskiego ataku na Ukrainę. Choć Margarita boi się o swoje życie, to również martwi się o młodych ludzi, którzy giną każdego dnia. O ludzi, którzy jeszcze do niedawna wiedli spokojne życie i mieli wiele marzeń. Dziś marzą tylko o pokoju, bezpieczeństwie i końcu wojny.

Miliony złotych na rzecz pomocy Ukrainie

Koncert "Razem z Ukrainą" był pełen wzruszeń, ale niósł też ważne przesłanie - solidarności, jedności i wielkiego wsparcia. Każda złotówka, która dzięki wydarzeniu popłynie do Polskiej Akcji Humanitarnej, będzie przekazana na potrzeby Ukrainy.

Wielkie emocje przed koncertem "Razem z Ukrainą". Już teraz można wesprzeć akcję

W niedzielę o godzinie 20 rozpocznie się koncert "Razem z Ukrainą" w łódzkiej Atlas Arenie. Podczas wydarzenia zaśpiewają największe gwiazdy polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej. Cały dochód z przedsięwzięcia przekazany zostanie Polskiej Akcji Humanitarnej, która niesie pomoc Ukrainie od początku rosyjskiej agresji w 2014 roku. Bilety na koncert już zostały wyprzedane, ale każdy może pomóc - już teraz można wysyłać SMS-y o treści RAZEM pod numer 72365.

Ostatnie przygotowania przed koncertem "Razem z Ukrainą"

Ma dać nadzieję, wyrazić solidarność i pozwolić na zebranie jak największej sumy pieniędzy, aby pomóc Ukraińcom. Koncert "Razem z Ukrainą" już w niedzielę w łódzkiej Atlas Arenie - początek o godzinie 20. Przy organizacji tego wydarzenia wszyscy - w tym artyści - pracują charytatywnie. Transmisja koncertu w TVN i serwisie Player.pl, a także w ukraińskich stacjach telewizyjnych.

Atak rakietowy na koszary w Mikołajowie. Pod gruzami mają być dziesiątki żołnierzy

Od początku działań wojennych rosyjskie lotnictwo przeprowadziło 1403 naloty na Ukrainie i 291 uderzeń rakietowych - podał ukraiński sztab generalny. W sobotę od rana trwa akcja ratunkowa na terenie zbombardowanych koszar w Mikołajewie. Według stacji CNN zginęły tam dziesiątki ukraińskich żołnierzy. Rosjanie nie są w stanie wkroczyć do Kijowa, więc okopują się na swoich pozycjach.

"Razem z Ukrainą". Koncert charytatywny już w niedzielę na kanale TVN i w Playerze

Na niedzielnym koncercie "Razem z Ukrainą" wystąpią zarówno polscy, jak i ukraińscy artyści. Wszyscy wykonawcy i obsługa techniczna zrezygnowali z honorariów, a zebrane pieniądze trafią do Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga od 2014 roku w Ukrainie. Bilety na wydarzenie zostały już wyprzedane, ale koncert będzie transmitowany na antenie TVN, w serwisie Player.pl, a także w ukraińskich stacjach telewizyjnych. Początek o godzinie 20.

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce. W dużych miastach już brakuje miejsc

Część uchodźców z Ukrainy, która została w Polsce, przemieszcza się z zatłoczonych wielkich miast do mniejszych. Coraz częściej do naszego kraju przyjeżdżają też osoby, które nie mają w Polsce krewnych lub znajomych. Rosyjskie naloty, już nie tylko na wschodnią, ale i na zachodnią Ukrainę, zwłaszcza na Lwów, mogą sprawić, że za chwilę uchodźców może być jeszcze więcej. Dlatego samorządowcy apelują do rządu o wdrożenie nowych, systemowych rozwiązań.

W obliczu wojny "starzy" i "nowi" sędziowie SN apelują jednym głosem do rządu

Sędziowie Sądu Najwyższego apelują do rządzących, by w obliczu zagrożenia na arenie międzynarodowej porozumieli się z Komisją Europejską i zakończyli konflikt wokół wymiaru sprawiedliwości. To apel zarówno "starych", jak i "nowych" sędziów. Sygnatariusze domagają się rozwiązań, które byłyby zgodne z konstytucją i prawem unijnym.

Jedni wojnę dokumentują, inni kamery zamienili na karabiny. Ukraińscy twórcy mogą liczyć na pomoc z Polski

Ukraińcy dokumentują to, co dzieje się na froncie i w ogarniętych wojną miastach. Niektórzy zamienili kamery na karabiny i ruszyli na front. Niezmiennie wspierają ich twórcy z Polski. Gildia Reżyserów Polskich zbiera środki na sprzęt dla twórców dokumentujących wojnę. W wielu miastach odbywają się też przeglądy ukraińskiego kina, którym towarzyszą akcje charytatywne.

Do Polski trafiło 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Potrzebne rozwiązania systemowe

Dwa miliony uchodźców z Ukrainy dotarło już do Polski. Wśród osób, które znalazły schronienie w naszym kraju, jest 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że około 10 procent z nich jest już w polskich szkołach, i zapewnił, że placówki są gotowe do przyjęcia kolejnych dzieci. Jednak dyrektorzy i samorządowcy zawracają uwagę, że nie będzie to możliwe bez odpowiednich rozwiązań systemowych.

Minister zdrowia rekomenduje zniesienie obowiązku noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolacji

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 12 274 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ponadto jak dodaje resort, liczba przyjęć do szpitali osób chorych na COVID-19 już nie wzrasta. Dlatego minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do premiera z propozycją zniesienia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, a także nakładania kwarantanny i izolacji od 1 kwietnia.

Ruszyła akcja nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy

Od środy uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. W wielu polskich miastach przed urzędami ustawiły się tłumy ukraińskich obywateli. Samorządy miały zaledwie kilka dni na przygotowanie się do tej gigantycznej operacji i liczyły na wsparcie od rządu, którego - jak mówią - nie dostały.

Do polskich szkół trafi ponad 42 tysiące dzieci z Ukrainy

Ponad 42 tysiące dzieci ukraińskich uchodźców rozpocznie naukę w polskich szkołach - to najnowsze dane Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów będzie to ogromne wyzwanie. Dzieci, które trafią, lub już trafiły do klas, muszą zmierzyć się nie tylko z obcym językiem, ale też traumą. Część z nich na własne oczy widziała, jak giną ludzie. Dlatego, oprócz przekazywania wiedzy, ważne będzie też wsparcie psychologów.

Inflacja w lutym wyniosła 8,5 procent

8,5 procent - tyle wyniosła inflacja w lutym, co oznacza, że jest nieco niższa niż w styczniu. W pewnym stopniu to krótkotrwały efekt tarcz antyinflacyjnych - mówią eksperci i ostrzegają, że to raczej nie jest zmiana tendencji. Inflacja w kolejnych miesiącach może być już dwucyfrowa. Gdzie zatem upatrywać szansy na zatrzymanie wzrostu cen?

RPO zapowiada monitorowanie ustawy o pomaganiu Uchodźcom

Polacy pomagają spontanicznie, bezinteresownie, pomysłowo, a czasem z narażeniem życia i zdrowia. Zarówno tym, którzy uciekają przed wojną, jak i tym, którzy walczą w obronie ojczyzny. Ale to rolą państwa jest koordynacja tych działań - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich i obiecuje, że będzie się przyglądał, jak funkcjonuje specustawa o pomocy Ukraińcom. Polsko-ukraińską granicę przekroczyło już milion 800 tysięcy osób.

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy. 16 marca ruszy przyjmowanie wniosków

W poniedziałek weszła w życie specjalna ustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Od 16 marca uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL oraz uruchomienie profilu zaufanego. Granicę z Polską przekroczyło już milion 800 tysięcy uchodźców. W Polsce zostało około miliona. Większość z nich pojawia się w dużych miastach. Samorządy oczekują i potrzebują rządowego wsparcia.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński udali się do Kijowa

To już 20. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ze względu na wzmożone ataki Rosjan - od 15 marca co najmniej do czwartku w Kijowie obowiązuje godzina policyjna. Do stolicy Ukrainy pociągiem wyruszyli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński. Towarzyszą im premierzy Słowenii i Czech. Wszyscy w Kijowie mają się spotkać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Pytania o ciężarówki jadące przez Polskę na Białoruś i do Rosji. Premier: są szczegółowo kontrolowane

Od 24 lutego granicę z Polską przekroczyło ponad 22 tysiące TIR-ów i ciężarówek, które jadą na Białoruś i do Rosji. Oburzenia nie kryją przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy, którzy uważają, że transporty powinny zostać przekierowane do ich ogarniętego wojną kraju. - Jestem zdegustowany brakiem sankcji ze strony naszego rządu - mówi marszałek Senatu Tomasz Grodzki, ale premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że każdy samochód jest dokładnie sprawdzany przez nasze służby.

"Razem z Ukrainą". Wyjątkowy koncert charytatywny już w najbliższą niedzielę

Już w najbliższą niedzielę w Łodzi odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest zbiórka na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku pomaga Ukrainie. Podczas koncertu "Razem z Ukrainą" na scenie łódzkiej Atlas Areny wystąpią największe gwiazdy polskiej oraz ukraińskiej sceny muzycznej.