PESEL, profil zaufany, świadczenia i opieka medyczna. Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie

W życie weszła już specjalna ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy, ale dopiero od środy będzie można składać wnioski o nadanie numeru PESEL i uruchomienie profilu zaufanego. Wtedy też można będzie ubiegać się o wypłatę świadczeń gwarantowanych przez rząd. Według oficjalnych danych w Polsce jest w tej chwili około miliona uchodźców, granicę przekroczyło w sumie milion 700 tysięcy osób. Samorządowcy apelują do rządu o strategię na przyszłość i systemowe działanie.

Ukraińscy piłkarze znajdują azyl w Polsce

Uciekali przed wojną. Schronienie i opiekę zaoferował im klub Miedź Legnica. Kilkunastu młodych piłkarzy Ruchu Lwów jest już na Dolnym Śląsku. Po raz pierwszy od ponad dwóch tygodni mogli wyjść na boisko i trenować. Za nimi też pierwszy sparing. Wsparcie piłkarskiego środowiska dla Ukrainy popłynęło też ze Szczecina, gdzie odbył się mecz solidarności. Wśród graczy był m.in. reprezentant Polski Tomasz Kędziora, który od 2017 roku gra w Dynamie Kijów.

Do Polski cały czas docierają uchodźcy z Ukrainy

Ostatniej dobry przez cztery podkarpackie przejścia graniczne dotarło do Polski prawie 41 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Ponad 36 tysięcy przekroczyło granicę w województwie lubelskim. Pomoc czeka na nich już na przejściach, ale też dalej - wszędzie tam, gdzie docierają.

Organizacje i instytucje kościelne angażują się w pomoc dla Ukrainy

Oprócz wsparcia duchowego dają też wsparcie materialne. Organizacje i instytucje kościelne angażują się w pomoc dla Ukrainy. Wolontariusze Caritasu są nie tylko na granicy, ale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie. Dach nad głową daje Ukraińcom coraz więcej parafii. Wsparcie płynie też od zakonów, seminariów duchownych i wiernych.

Inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8 procent. Nowy raport NBP

Inflacja w 2022 roku w Polsce wyniesie 10,8 proc., a jej szczyt przewidywany jest na poziomie 12,1 proc. w III kwartale bieżącego roku, jak wynika z opublikowanej w piątek centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Według projekcji NBP z listopada inflacja konsumencka miała w 2022 roku wynieść 5,8 proc.

Rosjanie ostrzelali Wasylków, Mikołajów i Dniepr, zacięte walki toczą się w Browarach

Trwa 17. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują ukraińskie miasta. Strzelają do cywilów, bombardują osiedla mieszkalne i szpitale. Ukraińcy wciąż zadają okupantom dotkliwe straty. Jak przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy, zginęło już blisko 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy, udało się też przejąć lub zniszczyć co najmniej kilkaset jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego.

MEiN: ponad sześć tysięcy ukraińskich uczniów zgłoszono do polskich szkół

Szkoły i przedszkola w wielu miejscach w Polsce przygotowują się do przyjęcia dzieci uchodźców z Ukrainy. Zajęcia będą prowadzone zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że już ponad 6 i pół tysiąca ukraińskich uczniów zgłoszono do polskich szkół. Dla dzieci nieznających języka polskiego powstaną tzw. oddziały przygotowawcze. Będzie też specjalna pomoc psychologiczna i pedagogiczna.

Specustawa o pomocy Ukraińcom w Sejmie. Wrócił temat bezkarności urzędników

Sejm pracuje nad specustawą o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wielkie emocje budzi zapis dotyczący bezkarności urzędników, który już raz był bezskutecznie forsowany przy okazji ustaw covidowych. We wtorek opozycji udało się na posiedzeniu komisji ten przepis wykreślić. Jednak w środę posłowie PiS złożyli poprawkę, która zapis o bezkarności przywróciła.

Kamala Harris z wizytą w Polsce. W planach spotkanie z premierem i prezydentem

W środę wieczorem do Polski ma przylecieć wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris. Amerykańskie media są zgodne, że wizyta będzie trudniejsza z powodu decyzji Pentagonu, który odmówił przyjęcia polskich MiG-29. Rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, z którymi Kamala Harris spotka się w czwartek, będą dotyczyć wzmocnienia wschodniej flanki NATO, dalszych sankcji wobec Rosji i pomocy dla uchodźców.

Stopy procentowe rosną, a na horyzoncie też dwucyfrowa inflacja

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek kolejny raz podniosła stopy procentowe - tym razem o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do poziomu 3,5 procent. Oznacza to, że wzrosną raty kredytów mieszkaniowych, a także trudniej będzie je uzyskać. Fatalne są też dane o inflacji. Według prognoz NBP do końca roku inflacja przekroczy 12 procent.

Rząd przyjął specustawę o pomocy dla uciekinierów z Ukrainy

Już ponad milion uchodźców z Ukrainy dotarło do Polski, a kolejni czekają na przekroczenie granicy. Uciekając przed wojną często pod ręką mają niewiele, wiozą za to ogromny lęk i traumę. Rząd w poniedziałek przyjął specustawę, która ma pomóc pomoc uchodźcom i tym, którzy udzielają im wsparcia. Ustawa ma być procedowana w Sejmie już we wtorek.