W obliczu wojny "starzy" i "nowi" sędziowie SN apelują jednym głosem do rządu

Sędziowie Sądu Najwyższego apelują do rządzących, by w obliczu zagrożenia na arenie międzynarodowej porozumieli się z Komisją Europejską i zakończyli konflikt wokół wymiaru sprawiedliwości. To apel zarówno "starych", jak i "nowych" sędziów. Sygnatariusze domagają się rozwiązań, które byłyby zgodne z konstytucją i prawem unijnym.

Jedni wojnę dokumentują, inni kamery zamienili na karabiny. Ukraińscy twórcy mogą liczyć na pomoc z Polski

Ukraińcy dokumentują to, co dzieje się na froncie i w ogarniętych wojną miastach. Niektórzy zamienili kamery na karabiny i ruszyli na front. Niezmiennie wspierają ich twórcy z Polski. Gildia Reżyserów Polskich zbiera środki na sprzęt dla twórców dokumentujących wojnę. W wielu miastach odbywają się też przeglądy ukraińskiego kina, którym towarzyszą akcje charytatywne.

Do Polski trafiło 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Potrzebne rozwiązania systemowe

Dwa miliony uchodźców z Ukrainy dotarło już do Polski. Wśród osób, które znalazły schronienie w naszym kraju, jest 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że około 10 procent z nich jest już w polskich szkołach, i zapewnił, że placówki są gotowe do przyjęcia kolejnych dzieci. Jednak dyrektorzy i samorządowcy zawracają uwagę, że nie będzie to możliwe bez odpowiednich rozwiązań systemowych.

Minister zdrowia rekomenduje zniesienie obowiązku noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolacji

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 12 274 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ponadto jak dodaje resort, liczba przyjęć do szpitali osób chorych na COVID-19 już nie wzrasta. Dlatego minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do premiera z propozycją zniesienia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, a także nakładania kwarantanny i izolacji od 1 kwietnia.

Ruszyła akcja nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy

Od środy uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. W wielu polskich miastach przed urzędami ustawiły się tłumy ukraińskich obywateli. Samorządy miały zaledwie kilka dni na przygotowanie się do tej gigantycznej operacji i liczyły na wsparcie od rządu, którego - jak mówią - nie dostały.

Do polskich szkół trafi ponad 42 tysiące dzieci z Ukrainy

Ponad 42 tysiące dzieci ukraińskich uchodźców rozpocznie naukę w polskich szkołach - to najnowsze dane Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów będzie to ogromne wyzwanie. Dzieci, które trafią, lub już trafiły do klas, muszą zmierzyć się nie tylko z obcym językiem, ale też traumą. Część z nich na własne oczy widziała, jak giną ludzie. Dlatego, oprócz przekazywania wiedzy, ważne będzie też wsparcie psychologów.

Inflacja w lutym wyniosła 8,5 procent

8,5 procent - tyle wyniosła inflacja w lutym, co oznacza, że jest nieco niższa niż w styczniu. W pewnym stopniu to krótkotrwały efekt tarcz antyinflacyjnych - mówią eksperci i ostrzegają, że to raczej nie jest zmiana tendencji. Inflacja w kolejnych miesiącach może być już dwucyfrowa. Gdzie zatem upatrywać szansy na zatrzymanie wzrostu cen?

RPO zapowiada monitorowanie ustawy o pomaganiu Uchodźcom

Polacy pomagają spontanicznie, bezinteresownie, pomysłowo, a czasem z narażeniem życia i zdrowia. Zarówno tym, którzy uciekają przed wojną, jak i tym, którzy walczą w obronie ojczyzny. Ale to rolą państwa jest koordynacja tych działań - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich i obiecuje, że będzie się przyglądał, jak funkcjonuje specustawa o pomocy Ukraińcom. Polsko-ukraińską granicę przekroczyło już milion 800 tysięcy osób.

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy. 16 marca ruszy przyjmowanie wniosków

W poniedziałek weszła w życie specjalna ustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Od 16 marca uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL oraz uruchomienie profilu zaufanego. Granicę z Polską przekroczyło już milion 800 tysięcy uchodźców. W Polsce zostało około miliona. Większość z nich pojawia się w dużych miastach. Samorządy oczekują i potrzebują rządowego wsparcia.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński udali się do Kijowa

To już 20. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ze względu na wzmożone ataki Rosjan - od 15 marca co najmniej do czwartku w Kijowie obowiązuje godzina policyjna. Do stolicy Ukrainy pociągiem wyruszyli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński. Towarzyszą im premierzy Słowenii i Czech. Wszyscy w Kijowie mają się spotkać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Pytania o ciężarówki jadące przez Polskę na Białoruś i do Rosji. Premier: są szczegółowo kontrolowane

Od 24 lutego granicę z Polską przekroczyło ponad 22 tysiące TIR-ów i ciężarówek, które jadą na Białoruś i do Rosji. Oburzenia nie kryją przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy, którzy uważają, że transporty powinny zostać przekierowane do ich ogarniętego wojną kraju. - Jestem zdegustowany brakiem sankcji ze strony naszego rządu - mówi marszałek Senatu Tomasz Grodzki, ale premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że każdy samochód jest dokładnie sprawdzany przez nasze służby.

"Razem z Ukrainą". Wyjątkowy koncert charytatywny już w najbliższą niedzielę

Już w najbliższą niedzielę w Łodzi odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest zbiórka na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku pomaga Ukrainie. Podczas koncertu "Razem z Ukrainą" na scenie łódzkiej Atlas Areny wystąpią największe gwiazdy polskiej oraz ukraińskiej sceny muzycznej.

Sobowtór Wołodymyra Zelenskiego uciekł z Ukrainy. W Polsce pomógł mu sobowtór Władimira Putina

Wśród tłumu osób na granicy w Medyce reporterka TVN24 spotkała Umida Isabajewa, sobowtóra Wołodymyra Zełenskiego. Jak relacjonowała Agata Adamek, przed agresją Rosji na Ukrainę Isabajew działał w międzynarodowej grupie sobowtórów. Ze względu na swoje podobieństwo do Zełenskiego, obawiał się o swoje życie. Dlatego zdecydował się uciec do Polski, gdzie przyjmie go sobowtór innego polityka.

PESEL, profil zaufany, świadczenia i opieka medyczna. Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie

W życie weszła już specjalna ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy, ale dopiero od środy będzie można składać wnioski o nadanie numeru PESEL i uruchomienie profilu zaufanego. Wtedy też można będzie ubiegać się o wypłatę świadczeń gwarantowanych przez rząd. Według oficjalnych danych w Polsce jest w tej chwili około miliona uchodźców, granicę przekroczyło w sumie milion 700 tysięcy osób. Samorządowcy apelują do rządu o strategię na przyszłość i systemowe działanie.

Ukraińscy piłkarze znajdują azyl w Polsce

Uciekali przed wojną. Schronienie i opiekę zaoferował im klub Miedź Legnica. Kilkunastu młodych piłkarzy Ruchu Lwów jest już na Dolnym Śląsku. Po raz pierwszy od ponad dwóch tygodni mogli wyjść na boisko i trenować. Za nimi też pierwszy sparing. Wsparcie piłkarskiego środowiska dla Ukrainy popłynęło też ze Szczecina, gdzie odbył się mecz solidarności. Wśród graczy był m.in. reprezentant Polski Tomasz Kędziora, który od 2017 roku gra w Dynamie Kijów.

Do Polski cały czas docierają uchodźcy z Ukrainy

Ostatniej dobry przez cztery podkarpackie przejścia graniczne dotarło do Polski prawie 41 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Ponad 36 tysięcy przekroczyło granicę w województwie lubelskim. Pomoc czeka na nich już na przejściach, ale też dalej - wszędzie tam, gdzie docierają.

Organizacje i instytucje kościelne angażują się w pomoc dla Ukrainy

Oprócz wsparcia duchowego dają też wsparcie materialne. Organizacje i instytucje kościelne angażują się w pomoc dla Ukrainy. Wolontariusze Caritasu są nie tylko na granicy, ale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie. Dach nad głową daje Ukraińcom coraz więcej parafii. Wsparcie płynie też od zakonów, seminariów duchownych i wiernych.

Inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8 procent. Nowy raport NBP

Inflacja w 2022 roku w Polsce wyniesie 10,8 proc., a jej szczyt przewidywany jest na poziomie 12,1 proc. w III kwartale bieżącego roku, jak wynika z opublikowanej w piątek centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Według projekcji NBP z listopada inflacja konsumencka miała w 2022 roku wynieść 5,8 proc.

Rosjanie ostrzelali Wasylków, Mikołajów i Dniepr, zacięte walki toczą się w Browarach

Trwa 17. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują ukraińskie miasta. Strzelają do cywilów, bombardują osiedla mieszkalne i szpitale. Ukraińcy wciąż zadają okupantom dotkliwe straty. Jak przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy, zginęło już blisko 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy, udało się też przejąć lub zniszczyć co najmniej kilkaset jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego.