Raport w sprawie katastrofy smoleńskiej. Premier Morawiecki chwali pracę podkomisji Macierewicza

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że przedstawiony przez Antoniego Macierewicza raport dotyczący katastrofy smoleńskiej "doprowadził nas do możliwości i zdolności do wyciągnięcia wniosków, jakie były jej przyczyny". - Liczę na to, że prokuratura doprowadzi wreszcie do odpowiednich aktów oskarżenia - dodał szef rządu. W poniedziałek odbyła się konferencja podkomisji smoleńskiej. Jej członkowie podtrzymali tezę o wybuchu w samolocie i eksplozji przed rozbiciem się maszyny o ziemię.

Komentarze po raporcie Antoniego Macierewicza

W poniedziałek Antoni Macierewicz przedstawił raport swojej podkomisji w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Zdaniem Marka Suskiego - Antonii Macierewicz ma większą wiedzę niż prokuratura. Według Donalda Tuska - to "perfekcyjna realizacja planu Putina przez PiS". Katastrofa smoleńska nie tylko podzieliła Polaków i jeszcze bardziej spolaryzowała scenę polityczną, dodatkowo przeciwstawiła siłę faktów i spiskowym teoriom.

Antoni Macierewicz przedstawił raport w sprawie Smoleńska. Padły słowa o wybuchu

Antonii Macierewicz przedstawił raport i kolejny raz mówił o wybuchach w samolocie i eksplozji przed rozbiciem się prezydenckiego Tu-154M o ziemię w Smoleńsku. Jego zdaniem głównym i bezspornym dowodem ingerencji Rosji był wybuch w lewym skrzydle samolotu przed minięciem brzozy. Ma to być podstawą do działań na arenie międzynarodowej. Fakty i poprzednie śledztwa przeczą jednak teorii o zamachu. Portal Konkret 24 dokładnie zestawił wszystkie tezy z raportu Macierewicza i jego komisji z siłą faktów.

Drogie przygotowania do świąt

10 kwietnia to niedziela, w którą Polacy mogą udać się do sklepu. Wielu z katolików robi zakupy i przygotowuje się do spotkań rodzinnych z okazji Wielkanocy. W 2022 roku nasz koszyczek może być jednak najdroższy od lat. Widzą to i klienci i sprzedawcy.

Kolejne placówki medyczne luzują pandemiczne restrykcje

W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi poluzowano kolejne pandemiczne restrykcje i dla odwiedzających chorych pacjentów i dla bliskich wspierających ciężarne. Zmiany wprowadzono też w Wielkopolskim Centrum Onkologii, w którym pacjenci z nowotworami czasami przebywają długie tygodnie.

W rocznicę katastrofy smoleńskiej mają zawyć syreny. Decyzja rządu wywołała falę krytyki

W ramach upamiętnienia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 we wszystkich województwach w całym kraju mają zawyć syreny alarmowe. Decyzja rządu wywołała falę krytyki. Zdaniem wielu samorządowców taki sygnał byłby traumatyczny dla Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Jednak premier Mateusz Morawiecki uspokaja i podkreśla, że nie ma powodów do obaw, bo Ukraińcy zostali uprzedzeni SMS-em.

PiS złożyło w Sejmie projekt zmiany konstytucji. Opozycja ma wątpliwości

Posłowie PiS złożyli w czwartek w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji. Projekt dotyczy między innymi wyłączenia z limitu zadłużenia publicznego finansowania potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo. Opozycja propozycję zmian w konstytucji uważa za niepotrzebną.

Komisja Europejska częściowo wyegzekwowała kary za Turów

Komisja Europejska nie tylko naliczyła Polsce kary za niewykonanie decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów, ale częściowo już je wyegzekwowała. Kary w wysokości na razie prawie 140 milionów złotych zostały potrącone w lutym 2022 roku w wypłatach środków dla Polski - rząd tego sam nie ogłosił, ale w końcu przyznał, że tak właśnie się stało.

Samorządowcy rozmawiali z premierem w sprawie uchodźców

Potrzebna jest strategia na poziomie ogólnopolskim i europejskim - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu samorządowców z premierem na temat pomocy dla uchodźców. Mateusz Morawiecki powiedział na spotkaniu, że to największy kryzys migracyjny po drugiej wojnie światowej, a zarazem największa szansa dla Polski od czasu zrywu Solidarności dla poprawy naszego wizerunku na świecie.

Unia Europejska debatuje nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji

Unijni ambasadorowie negocjują piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Publicznie przeciw embargu na surowce wypowiada się premier Węgier. Parlament Europejski niemal jednogłośnie domaga się wprowadzenia przez Unię pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.