Najnowsze

Najnowsze

Eksperci o decyzji Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów

W poniedziałek Sąd Najwyższy stwierdził ważność wybory prezydenta. Oznacza to, że w czwartek Andrzej Duda będzie mógł złożyć przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Jednak dla wielu ekspertów uchwała przyjęta przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego niczego nie kończy. Wskazują, że Izba nie wzięła pod uwagę kwestii podstawowej - przesunięcia terminu wyborów, co stanowi naruszenie konstytucji.

Przygotowania do zaprzysiężenia prezydenta w cieniu koronawirusa

Koronawirus w parlamencie jest już realnym problemem. Najpierw obecność wirusa potwierdzono u senatora Jana Filipa Libickiego, potem o pozytywnym wyniku testu poinformował senator Artur Dunin i senator Ryszard Bober. Sytuacja w parlamencie budzi duży niepokój, bo na czwartek zaplanowane zostało zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. W jakim trybie się odbędzie i kto weźmie w nim udział?

Rekordowa liczba nowych zakażeń w Polsce. "Wirus nie zniknął"

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci sześciu osób. To najwyższy dobowy przyrost potwierdzonych przypadków zakażenia od początku epidemii w Polsce. Najwięcej nowych przypadków odnotowano na Śląsku, w Małopolsce i w Wielkopolsce. Nowe ogniska pojawiają się w zakładach pracy, Domach Pomocy Społecznej, a także po weselach.

SARS-CoV-2 u trzech senatorów. Odwołano posiedzenia obu izb parlamentu

W poniedziałek potwierdzono w Polsce 575 nowe przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Po tym jak wirusa wykryto u senatorów Jana Filipa Libickiego, Artura Dunina i Ryszarda Bobera, posłowie i senatorowie mogą poddać się testom na koszt parlamentu. W czwartek w Sejmie ma odbyć się zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Wielka niewiadoma na półmetku wakacji. "Chaos goni chaos"

Uczniowie, rodzice i nauczyciele domagają się jasnej deklaracji od rządu, czy szkoły zostaną otwarte we wrześniu. Chcą wiedzieć również, jak ma wyglądać nauka i środki bezpieczeństwa. Nadal nie wiadomo, kto miałby podejmować decyzję o zamknięciu szkoły na danym terenie.

ORP Sokół kończy służbę. Teraz będzie obiektem muzealnym

Statystyki Sokoła wyglądają tak - 16 lat służby w marynarce, 26 tysięcy mil, także podmorskiej, podróży i 174 zanurzenia. Zasłużony i wysłużony okręt kończy służbę na morzu, ale nie idzie "na żyletki". Umyty i odnowiony będzie eksponatem muzealnym gotowym do zwiedzania.

Prognoza pogody na wtorek 4 sierpnia

We wtorek zachmurzenie będzie duże. Wystąpią opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Pomorzu Gdańskim do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni. Ciśnienie rośnie.

"To jest coś absolutnie nowego w telewizji"

Twórcy festiwalu filmowego "Dwa Brzegi" nie zawiedli fanów kina. 14 edycja festiwalu ze względu na epidemię COVID-19 została zorganizowana w zupełnie nowej formule. Filmy można oglądać w internecie, za to artyści pojawili się w Kazimierzu Dolnym. Z publicznością spotkała się między innymi Gabriela Muskała, która jesienią pojawi się na antenie TVN w serialu "Królestwo kobiet". Z aktorką rozmawiała Ewelina Witenberg.

Wziął udział w akcji NASA i symbolicznie wyląduje na Marsie

Pan Kazimierz z Wieruszowa do NASA, która zbierała zgłoszenia chętnych osób na podróż w kosmos. Każde nadesłane imię i nazwisko zostało umieszczone na chipie łazika, który wystartował w czwartek z Florydy. Do konkursu NASA zgłosiło się prawie 11 milionów ochotników.

Trzylatek wypadł przez okno. Rodzice byli nietrzeźwi

W Lublinie 3-latek wypadł przez okno z wysokości pierwszego piętra. Opiekujący się nim rodzice byli nietrzeźwi. Na szczęście dziecku nic się nie stało. To niestety nie jedyny taki przypadek w Polsce. W stanie ciężkim jest chłopiec, który wypadł z drugiego piętra bloku w Głogowie.

Zmiany w programie 500 plus? Rzecznik rządu dementuje

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz sugeruje, że świadczenie z programu 500 plus może być wypłacane tak jak bon turystyczny, czyli w postaci elektronicznej. Informacje o takich planach zdementował już rzecznik rządu Piotr Mueller, a także minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Z kolei Beata Szydło w mediach społecznościowych napisała, że to pomysł "zły i pozbawiony uzasadnienia".

Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowe zasady organizacji wesel

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w regionach, gdzie zakażeń jest najwięcej, limit gości weselnych może zostać zmniejszony. Będą też nowe przepisy obowiązujące w całym kraju - organizatorzy wesel będą musieli poinformować stację sanitarno-epidemiologiczną o liczbie gości i podać dokładną ich listę.

Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów

W poniedziałek Sąd Najwyższy orzekł o ważność wyborów prezydenckich, które wygrał Andrzej Duda. Po wyborach do Sądu Najwyższego trafiło aż sześć tysięcy protestów wyborczych. Sąd niespełna 100 z nich uznał za zasadne, ale stwierdził, że i tak nie miały one wpływu na ostateczny wynik wyborów.

Posiedzenia Sejmu i Senatu przełożone. Powodem koronawirus

Koronawirus w polskim parlamencie - zakażonych zostało dwóch senatorów. W związku z tym zaplanowane na przyszły tydzień posiedzenie Senatu zostało przesunięte. Wszyscy senatorowie i pracownicy Kancelarii Senatu we wtorek mają poddać się testom na obecność SARS-CoV-2, których wyniki mają poznać już w środę. Posłowie apelują, by testy przeprowadzić również w Sejmie, tym bardziej, że już w czwartek w parlamencie planowane jest zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Rząd mówi o wyższych karach i planuje regionalizację obostrzeń

Rząd rozważa powrót do niektórych restrykcji w związku z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Ma być więcej kontroli a kary dla tych, którzy nie przestrzegają wymogów sanitarnych. mają być ostrzejsze. Tam gdzie sytuacja epidemiczna jest poważna mogą zostać wprowadzone bardziej restrykcyjne obostrzenia. Wśród pomysłów pojawia się także kategoryczny nakaz zasłaniania nosa i ust.

Co z protestami wyborczymi? "Pamiętajmy kto stoi na czele Sądu Najwyższego"

Decyzja w sprawie ważności wyborów prezydenckich ma zapaść w poniedziałek, ale już teraz wiadomo, jaka będzie. Sąd Najwyższy rozpatrzył wszystkie protesty. 92 spośród niemal 6 tysięcy uznał za zasadne, ale bez wpływu na wynik. Bez dalszego biegu pozostawił skargę pełnomocnika komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego.

Prognoza pogody na poniedziałek 3 sierpnia

Zachmurzenie będzie kłębiaste, umiarkowane i duże. Wystąpią opady deszczu. Na południu i wschodzie kraju miejscami pojawią się gwałtowne burze z gradem. Temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 27 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr południowy, skręcający od zachodu na północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Ogromny system jaskiń i tuneli odkryty pod zamkiem w Olsztynie

Niezwykłe odkrycie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pod zamkiem we wsi Olsztyn w powiecie częstochowskim archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy w tym regionie system jaskiń i tuneli. Badania trwały 3 lata i wiązały się z zabezpieczeniem ruin zamku. Najciekawszym i najnowszym odkryciem jest przesmyk prowadzący do podziemnych korytarzy.