Najnowsze

Najnowsze

Rekonstrukcja rządu, walka o wpływy i spór o ustawy

Punktem kulminacyjnym kryzysu koalicji w Zjednoczonej Prawicy miało być głosowanie nad "piątką dla zwierząt". Prawo i Sprawiedliwość głosowało wówczas bez swoich koalicjantów. Wcześniej przepadł projekt nowelizacji ustawy covidowej, który miał wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne ze względu na zapobieganie oraz zwalczanie epidemii COVID-19. Jednak pojawiają się informacje, że ciśnienie w kręgu władzy rosło już od tygodni.

"Chciałem cię przeprosić". Tomasz Kaczmarek ujawnia kulisy afery wokół Wydawnictw Naukowo-Technicznych

Tomasz Kaczmarek, były "agent Tomek" z CBA, kolejny raz oskarża swoich ówczesnych szefów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - dziś ministra i wiceministra w rządzie Mateusza Morawieckiego. Tym razem chodzi o sprawę Bogusława Seredyńskiego - byłego prezesa Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Szefowie "agenta Tomka" mieli kreować afery korupcyjne. Dzisiaj Tomasz Kaczmarek przeprasza Bogusława Seredyńskiego za to, że w 2009 roku brał udział w akcji przeciwko niemu, która polegała na usiłowaniu wręczenia mu łapówki.

"Na pierwszym miejscu jest byt rolnika". Czy to sugestia weta wobec "piątki dla zwierząt"?

To na razie sugestia, ale bardzo czytelna - prezydent Andrzej Duda może zawetować ustawę wprowadzającą "piątkę dla zwierząt", czyli między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Podczas niedzielnych dożynek przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie Andrzej Duda powiedział, że szanuje prawa zwierząt, ale na pierwszym miejscu jest byt rolnika i jego rodziny. Zanim ustawa trafi do prezydenta, najpierw zajmie się nią Senat.

Prognoza pogody na poniedziałek 21 września

W poniedziałek słonecznie. Temperatura maksymalna w dzień od 19 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Sytuacja w psychiatrii dziecięcej nie poprawi się szybko. "Musimy poczekać kilka lat"

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że sytuacja psychiatrii dziecięcej w Polsce jest dramatyczna, a pomocy potrzebuje coraz więcej pacjentów. Z raportu UNICEF wynika, że na 100 tysięcy polskich dzieci w wieku 15-19 lat prawie dziewięcioro popełnia samobójstwo. Dlatego zdaniem lekarzy pomoc dla psychiatrii to w tej chwili naprawdę sprawa życia lub śmierci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła łóżka dla oddziałów psychiatrii dziecięcej. Przede wszystkim jednak brakuje lekarzy psychiatrów, dlatego wszelkie recepty na poprawę sytuacji zakładają, że potrzeba wielu lat, by psychiatria dziecięca wyszła z zapaści.

Zespół Kult wraca do koncertowania. Rusza w trasę

To będą pierwsze koncerty od wybuchu pandemii. Zespół Kult wraca na scenę i rusza w trasę. Z grupą ostatnio pożegnało się dwóch muzyków. O kulisach tego rozstania opowiada Kazik Staszewski. Mówi też o tym, jak dziś patrzy na burzę, którą kilka miesięcy temu wywołał jego utwór "Twój ból jest lepszy niż mój".

910 nowych, potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w Polsce

910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce. 11 osób zmarło. To drugi najwyższy przyrost zakażeń w ciągu doby od początku pandemii. Wzrosła też liczba zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach. W sobotę informowaliśmy o 1002 przypadkach zakażenia i była to najwyższa liczba od początku pandemii.

"Na tym zakręcie często dochodzi do wypadków"

W nocy z piątku na sobotę doszło do tragicznego wypadku w Płocku. Rozpędzone auto, którym jechały trzy osoby, uderzyło w budynek jednorodzinny i doszczętnie spłonęło. Wcześniej samochód uszkodził instalację gazową innego domu. Straż pożarna musiała ewakuować 20 osób.

Prognoza pogody na niedzielę 20 września

W niedzielę w Polsce będzie pogodnie. Temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i na obszarze Ziemi Lubuskiej. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

CBA w domu sędzi Beaty Morawiec. Zabezpieczono komputer, nośnik danych i drukarkę

Poranne wejście prokuratury i CBA do domu Beaty Morawiec. Służby zabezpieczyły rzeczy krakowskiej sędzi w związku z postępowaniem, w którym wystąpiono o uchylenie jej immunitetu. Śledczy zapewnili, że rzeczy zostały wydane dobrowolnie i mogą stanowić dowody w postępowaniu. Zdaniem Morawiec cała sytuacja jest ewidentnym przekroczeniem uprawnień.

"To najważniejsza piosenka, jaką do filmu napisałem"

To najważniejsza filmowa piosenka, jaką stworzyłem - przyznaje Kazik Staszewski, autor piosenki do filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Artysta przyznaje, że od początku nie miał cienia wątpliwości, że chce stworzyć tytułowy utwór do tego obrazu.

Najważniejsze założenia "piątki dla zwierząt"

W piątek Sejm przegłosował tak zwaną "piątkę dla zwierząt", która ogranicza ubój rytualny, zakazuje hodowli zwierząt na futra oraz umożliwia odbieranie katowanych zwierząt na koszt ich właścicieli. Co dokładnie znajduje się w ustawie?

Raport NIK na temat pomocy humanitarnej

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat realizacji zadań administracji rządowej dotyczących pomocy humanitarnej poza granicami Polski. Kontrola obejmowała pięć największych instytucji pozarządowych, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych i stanowisko ministra do spraw pomocy humanitarnej, którym w tym czasie była obecna europoseł Solidarnej Polski - Beata Kempa.

Co wywołało kryzys w Zjednoczonej Prawicy?

W naszym przekonaniu koalicji już nie ma - mówi rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Czy kryzys w obozie rządzącym wywołał brak poparcia dla tak zwanej ustawy o "bezkarności urzędników" i głosowanie przeciwko "piątce dla zwierząt", czy może chodzi o coś zupełnie innego? Według informacji "Faktów" TVN w czasie negocjacji dotyczących rekonstrukcji rządu Zbigniew Ziobro nie mógł porozumieć się z Jarosławem Kaczyńskim w kwestii podziału stanowisk i subwencji partyjnej. Prezes PiS nie chciał też zagwarantować koalicjantom miejsc na listach w przyszłych wyborach do Sejmu.

Pytania o przyszłość Zjednoczonej Prawicy. "Potrzebna jest chwila refleksji"

Trudno przyjąć, że nasi koalicjanci w trakcie głosowań podejmują decyzje sprzeczne z programem Prawa i Sprawiedliwości. Nie ma sensu trwanie w takiej koalicji - mówi europoseł i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński. W przyszłym tygodniu kierownictwo PiS-u ma podjąć ostateczną decyzję o tym, co dalej z koalicją. Rozważane są różne scenariusze. Nieoficjalnie mówi się o zerwaniu umowy z Porozumieniem i Solidarną Polską, i powołaniu rządu mniejszościowego. Rozważana jest też dymisja Zbigniewa Ziobry.