Najnowsze

Najnowsze

Sąsiedzi budują "domek pełny miłości" dla rodziny z trójką chorych dzieci. "Trzeba pomóc ludziom"

Sąsiedzi i strażacy dają z siebie wszystko, by sześcioosobowa rodzina z Białego Dunajca, w której jest troje niepełnosprawnych dzieci, miała nowy dom. Każde z chorych dzieci cierpi na nieuleczalną chorobę i oddycha dzięki respiratorowi. Obecnie rodzina mieszka w ciasnym mieszkaniu na poddaszu. Ojciec dzieci na początku sam chciał zbudować nowy dom, ale do pomocy ruszyli sąsiedzi.

Prognoza pogody na sobotę 26 września

W sobotę na krańcach północno-wschodnich kraju będzie pogodnie. Poza tym będzie pochmurno z przemieszczającymi się od południa w głąb kraju opadami deszczu. W pasie od Podkarpacia i Lubelszczyzny, przez Mazowsze, po Warmię i Żuławy możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej, przez 18 stopni Celsjusza w centrum, do 25 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr na zachodzie będzie północno-wschodni, poza tym południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Okresami stanie się dość silny, w burzach osiągnie do 80 km/h.

"Alicja w Krainie Zmysłów". We Wrocławiu powstał ogród sensoryczny dla dzieci

"Alicja w Krainie Zmysłów" to ogród sensoryczny dla niewidomych i słabowidzących dzieci z Dolnego Śląska. Miejsce, w którym za pomocą zmysłów zapachu, słuchu, smaku czy dotyku będą poznawać świat. To ma być nie tylko nauka, ale też zabawa. Projekt kosztował ponad 250 tysięcy złotych i powstał na terenie dolnośląskiego specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego we Wrocławiu.

4-latek i 9-latek zaprószyli ogień. Spłonęły dwa samochody

Za zabawę ogniem zapłacą rodzice. Pozostawione bez opieki dzieci - 9-latek i jego 4-letni kolega - zaprószyły ogień w opuszczonym samochodzie zaparkowanym na jednym z parkingów w Tczewie. Dzieciom na szczęście nic się nie stało. Pożar zniszczył też drugie auto. W sumie szkody oszacowano na 20 tysięcy złotych.

Koalicja Obywatelska wybiera nowego szefa klubu

Koalicja Obywatelska wybiera w piątek nowego szefa swojego klubu parlamentarnego. Koalicyjnych partii jest cztery, czterech jest też kandydatów, choć wszyscy są z Platformy Obywatelskiej - to Urszula Augustyn, Cezary Tomczyk, Arkadiusz Myrcha i Sławomir Neumann. Do tej pory Borys Budka był jednocześnie przewodniczącym PO i szefem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Krakowski sanepid ostrzega, że epidemia to już nie tylko ogniska

Ponad półtora tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w całej Polsce odnotowało w piątek Ministerstwo Zdrowia, najwięcej na Mazowszu i w Małopolsce. To już nie są ogniska - alarmuje sanepid. Zarażamy się w parkach, kinach czy restauracjach. W samym Krakowie przybyło w ciągu doby kilkadziesiąt nowych przypadków.

Poczta Polska wystąpi o rekompensatę za przygotowania do wyborów. "Mamy do tego prawo"

Była decyzja premiera, 70 milionów złotych zostało wydane, wyborów korespondencyjnych nie było, ale będzie wniosek o rekompensatę, bo Poczta Polska chce odzyskać wydane pieniądze. Spółka zapowiada, że zwróci się zwrot poniesionych kosztów do Krajowego Biura Wyborczego. O tym, że koszty niezorganizowanych wyborów ostatecznie pokryją podatnicy, opozycja mówiła od początku.

Wyrok w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Dwóch skazanych

Sąd Okręgowy we Wrocławiu ogłosił w piątek wyrok w sprawie tak zwanej zbrodni miłoszyckiej. Za gwałt i zabójstwo sprzed ponad dwóch dekad skazani na 25 lat więzienia zostali dwaj mężczyźni. Obaj nie przyznają się do winy. Wyrok jest nieprawomocny. Wcześniej za tę zbrodnię niesłusznie skazano Tomasza Komendę.

Ponad półtora tysiąca nowych przypadków ostatniej doby. "To jest wynik naszego powrotu do normalności"

1587 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Polsce w piątek. Resort zdrowia zapowiada wprowadzanie nowych obostrzeń w strefach czerwonych i żółtych, a także niezmiennie apeluje o to, by nie ignorować tych już istniejących. Dopóki nie ma szczepionki i skutecznego leku, jedynym sposobem na ochronę przed zakażeniem jest noszenie maseczki, częste mycie rąk i zachowywanie dystansu.

Młodzieżowy strajk klimatyczny na ulicach polskich miast

Obecne zmiany klimatyczne wynikają z ludzkiej działalności i głośno na ulicach mówią o tym młodzi ludzie. Młodzież strajkowała w piątek na całym świecie, także w Polsce. Uczestnicy demonstracji mówią o sprawiedliwości społecznej i klimatycznej, o rozczarowaniu postawą i biernością polityków. Domagają się od rządzących realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska. Protestów nie ułatwia pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia.

"Łukaszenka obawiał się, że inauguracja stanie się katalizatorem dla protestów"

Inauguracja zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki odbyła się bez wcześniejszych zapowiedzi. O złożeniu przysięgi przez Łukaszenkę poinformowano dopiero po fakcie. - To pokazuje, że (Łukaszenka - przyp. red.) nie uważa się za pełnego zwycięzce tych wyborów - skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. - Łukaszenka organizując taką konspiracyjną imprezę dla zaufanych ludzi pokazał, że "jestem uzurpatorem i mogę sobie zrobić taką inaugurację i nie zależy mi na tym, by ktokolwiek mnie uznawał" - stwierdziła druga gość programu, Anna Łabuszewska z "Tygodnika Powszechnego". - Nie mamy pewności, kto te wybory wygrał, to znaczy nie mamy pewności, że te wybory wygrała Swiatłana Cichanouska. W związku z tym Europa czy Zachód nie może sobie pozwolić na ogłoszenie, że uznaje za prezydenta Białorusi Swiatłanę Cichanouską - zwrócił uwagę trzeci gość programu Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

"Byliśmy na naprawdę dramatycznym zakręcie i chyba z tego wirażu wychodzimy"

Zjednoczona Prawica wychodzi z najpoważniejszego kryzysu w swojej historii. Powoli wychodzą też na jaw szczegóły rekonstrukcji rządu. Do rządu ma wrócić Jarosław Gowin, któremu najprawdopodobniej przypadnie resort rozwoju. Chociaż Porozumienie i Solidarna Polska mają mieć po rekonstrukcji po jednym resorcie, to wcale nie musi to oznaczać, że z rządem pożegna się Jadwiga Emilewicz, obecna wicepremier z ramienia Porozumienia.

Prognoza pogody na piątek 25 września

W piątek w zachodniej i południowej części kraju będzie pochmurno z opadami deszczu. Na Pomorzu i Kujawach możliwe są burze. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 25 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami w porywach osiągnie do 60 km/h, przeważnie powieje z kierunku południowo-wschodniego.

Pożar w szkole przyklasztornej w Lublińcu. Nikt nie ucierpiał

W Lublińcu na Śląsku w czwartek o godzinie 6 rano zapalił się budynek szkoły należącej do zakonu oblatów. To, czego nie zniszczyły płomienie, zniszczyła woda. Walka z ogniem trwała 4 godziny, a dogaszanie może przeciągnąć się nawet do piątku. Na szczęście w szkole nie było jeszcze ani dzieci, ani nauczycieli. Nikt nie ucierpiał. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

1500 kilometrów w kajaku. Wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu

Pan Włodzimierz Zimnowłodzki i jego niepełnosprawny syn Mariusz przepłynęli prawie całą Polskę na kajakach. Swoją podróż zaczęli koło Przemyśla, a zakończą nad morzem. W czwartek zatrzymali się w Szczecinie. Cała wyprawa to manifest przeciwko nierównemu traktowaniu osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Mariusz nie słyszy i niedowidzi. Po skończeniu szkoły, nikt nie chciał go zatrudnić, mimo że nie brakowało ofert dla osób niepełnosprawnych.