Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"

Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"
Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"
Ewa Paluszkiewicz | Fakty po południu
Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"Ewa Paluszkiewicz | Fakty po południu

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy mobilizuje opozycję. Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka mówi o przygotowaniach do ewentualnych wcześniejszych wyborów. Podobny scenariusz zapowiada również Lewica, a analitycy podkreślają, że ewentualne wybory byłyby szansą dla nowych ugrupowań na polskiej scenie politycznej.

Kryzys w szeregach Zjednoczonej Prawicy, który powstał po głosowaniu w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, mobilizuje opozycję.

- Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów - zapowiada przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Podobne działania zapowiada Lewica. - Jedni się kłócą, a drudzy przygotowują się na każdy wariant. I na wariant związany z terminowymi wyborami, i na wariant związany z przyśpieszonymi wyborami - mówi Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

Do końca roku, w każdy weekend, Lewica zaplanowała spotkania programowe z przedstawicielstwami organizacji pozarządowych we wszystkich województwach. Pod koniec roku SLD ma połączyć się z Wiosną, a ich koalicjantami mają zostać Partia Razem i PPS.

- Jesteśmy gotowi na ofensywę legislacyjną i o tych projektach, o konkretnych rozwiązaniach programu Lewicy, będziemy rozmawiali - zdradza poseł Lewicy Adrian Zandberg. - Ten nasz projekt zwarłbym w słowach: praca, nowoczesna gospodarka i realnie działająca ochrona zdrowia - dodaje.

"Zachowałem się lojalnie wobec polskiej wsi"

Opozycja zapowiada konsolidację, tymczasem w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości zawieszonych zostało 15 posłów.

- W każdym rządzie, bez względu na to, kto jest premierem, musi być jednolitość, musi być jedno stanowisko, bo inaczej rządy upadałyby po miesiącu - zaznacza poseł Lech Kołakowski, który został zawieszony w prawach członka PiS.

Polityk wyjaśnił również powody, dla których zagłosował przeciwko "piątce dla zwierząt". - Głosując przeciw tej ustawie zachowałem się lojalnie wobec polskiej wsi, polskiej racji stanu - dodaje.

Możliwe scenariusze

Pierwszym z możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji jest rząd mniejszościowy.

- Rozmowy koalicyjne są zawieszone, a decyzję o przyszłości koalicji podejmie kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, najprawdopodobniej w poniedziałek - mówi Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

W wersji bez obecnych koalicjantów PiS-u, rząd Mateusza Morawieckiego stanie się zakładnikiem opozycji, która będzie mogła odrzucać projekty czy stawiać warunki.

Następnym możliwym scenariuszem politycznym są przyspieszone wybory. - Oczywiście, jeśli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to pójdziemy sami - zapowiada szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Jednak taki wariant dla sejmowej opozycji jest mało prawdopodobny.

- Bardzo bym chciała, żeby wcześniejsze wybory się odbyły, bo to daje szansę na zmianę i powrót na demokratyczne ścieżki modernizacji i rozwoju kraju. Natomiast obawiam się, że Zbigniew Ziobro się przestraszy i nie będzie chciał wcześniejszych wyborów - ocenia Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

- Nie będzie żadnych wyborów, dlatego, że pan prezes Jarosław Kaczyński jest mistrzem Polski jeśli chodzi o manipulacje personalne w obozie Prawa i Sprawiedliwości i przystawek do Prawa i Sprawiedliwości - dodaje Władysław Teofil Bartoszewski z PSL.

Szansa dla nowych ugrupowań

Prawo i Sprawiedliwość już raz zdecydowało się na rozwiązanie Sejmu w 2007 roku i straciło władzę na kolejne osiem lat.

- To jest brutalna, czysta walka o władzę. Przyspieszone wybory są szansą dla tych, którzy mają mniejszą reprezentację niż rządzący, szansą na to, by z opozycji stać się partią współrządzącą - zwraca uwagę profesor Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

To także szansa dla nowych ugrupowań na scenie politycznej. - Wybory dałyby dużą energię naszemu ruchowi - Polsce 2050 - ale nie sądzę, żeby w tej chwili doszło do aż takiej sytuacji - mówi Hanna Gill-Piątek z ruchu Polska 2050.

Wariant najbardziej spodziewany, to porozumienie Zjednoczonej Prawicy.

- O żadnych wyborach nie ma mowy, dlatego że Jarosław Kaczyński mógłby dużo stracić, a niewiele ugrać - ocenia dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem ekspertki konflikt w obozie rządzącym to bardziej sondowanie przez prezesa PiS-u, czy może liczyć na przedstawicieli Kukiz'15 i PSL. Ludowcy współpracę wykluczają.

- Używanie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej dla potrzeb obniżenia wartości negocjacyjnych koalicjantów Jarosława Kaczyńskiego ucięliśmy od samego początku, mówiąc, że PSL na randkę z wampirem się nie wybiera, bo my z partią antysamorządową, antydemokratyczną, nie wchodzimy w żadne alianse - zaznacza wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Z kolei Koalicja Obywatelska zapowiada rozmowy z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi i pozaparlamentarnymi w sprawie możliwych wariantów do konstruktywnego wotum nieufności.

- Borys Budka będzie rozmawiał z Polskim Stronnictwem Ludowym jak i z Lewicą. Na pewno będziemy też próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem - zapowiada Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja Obywatelska domaga się od prezesa PiS-u jasnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną.

Autor: Ewa Paluszkiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS