Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"

Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"
Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"
Ewa Paluszkiewicz | Fakty po południu
Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"Ewa Paluszkiewicz | Fakty po południu

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy mobilizuje opozycję. Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka mówi o przygotowaniach do ewentualnych wcześniejszych wyborów. Podobny scenariusz zapowiada również Lewica, a analitycy podkreślają, że ewentualne wybory byłyby szansą dla nowych ugrupowań na polskiej scenie politycznej.

Kryzys w szeregach Zjednoczonej Prawicy, który powstał po głosowaniu w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, mobilizuje opozycję.

- Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów - zapowiada przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Podobne działania zapowiada Lewica. - Jedni się kłócą, a drudzy przygotowują się na każdy wariant. I na wariant związany z terminowymi wyborami, i na wariant związany z przyśpieszonymi wyborami - mówi Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

Do końca roku, w każdy weekend, Lewica zaplanowała spotkania programowe z przedstawicielstwami organizacji pozarządowych we wszystkich województwach. Pod koniec roku SLD ma połączyć się z Wiosną, a ich koalicjantami mają zostać Partia Razem i PPS.

- Jesteśmy gotowi na ofensywę legislacyjną i o tych projektach, o konkretnych rozwiązaniach programu Lewicy, będziemy rozmawiali - zdradza poseł Lewicy Adrian Zandberg. - Ten nasz projekt zwarłbym w słowach: praca, nowoczesna gospodarka i realnie działająca ochrona zdrowia - dodaje.

"Zachowałem się lojalnie wobec polskiej wsi"

Opozycja zapowiada konsolidację, tymczasem w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości zawieszonych zostało 15 posłów.

- W każdym rządzie, bez względu na to, kto jest premierem, musi być jednolitość, musi być jedno stanowisko, bo inaczej rządy upadałyby po miesiącu - zaznacza poseł Lech Kołakowski, który został zawieszony w prawach członka PiS.

Polityk wyjaśnił również powody, dla których zagłosował przeciwko "piątce dla zwierząt". - Głosując przeciw tej ustawie zachowałem się lojalnie wobec polskiej wsi, polskiej racji stanu - dodaje.

Możliwe scenariusze

Pierwszym z możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji jest rząd mniejszościowy.

- Rozmowy koalicyjne są zawieszone, a decyzję o przyszłości koalicji podejmie kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, najprawdopodobniej w poniedziałek - mówi Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

W wersji bez obecnych koalicjantów PiS-u, rząd Mateusza Morawieckiego stanie się zakładnikiem opozycji, która będzie mogła odrzucać projekty czy stawiać warunki.

Następnym możliwym scenariuszem politycznym są przyspieszone wybory. - Oczywiście, jeśli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to pójdziemy sami - zapowiada szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Jednak taki wariant dla sejmowej opozycji jest mało prawdopodobny.

- Bardzo bym chciała, żeby wcześniejsze wybory się odbyły, bo to daje szansę na zmianę i powrót na demokratyczne ścieżki modernizacji i rozwoju kraju. Natomiast obawiam się, że Zbigniew Ziobro się przestraszy i nie będzie chciał wcześniejszych wyborów - ocenia Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

- Nie będzie żadnych wyborów, dlatego, że pan prezes Jarosław Kaczyński jest mistrzem Polski jeśli chodzi o manipulacje personalne w obozie Prawa i Sprawiedliwości i przystawek do Prawa i Sprawiedliwości - dodaje Władysław Teofil Bartoszewski z PSL.

Szansa dla nowych ugrupowań

Prawo i Sprawiedliwość już raz zdecydowało się na rozwiązanie Sejmu w 2007 roku i straciło władzę na kolejne osiem lat.

- To jest brutalna, czysta walka o władzę. Przyspieszone wybory są szansą dla tych, którzy mają mniejszą reprezentację niż rządzący, szansą na to, by z opozycji stać się partią współrządzącą - zwraca uwagę profesor Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

To także szansa dla nowych ugrupowań na scenie politycznej. - Wybory dałyby dużą energię naszemu ruchowi - Polsce 2050 - ale nie sądzę, żeby w tej chwili doszło do aż takiej sytuacji - mówi Hanna Gill-Piątek z ruchu Polska 2050.

Wariant najbardziej spodziewany, to porozumienie Zjednoczonej Prawicy.

- O żadnych wyborach nie ma mowy, dlatego że Jarosław Kaczyński mógłby dużo stracić, a niewiele ugrać - ocenia dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem ekspertki konflikt w obozie rządzącym to bardziej sondowanie przez prezesa PiS-u, czy może liczyć na przedstawicieli Kukiz'15 i PSL. Ludowcy współpracę wykluczają.

- Używanie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej dla potrzeb obniżenia wartości negocjacyjnych koalicjantów Jarosława Kaczyńskiego ucięliśmy od samego początku, mówiąc, że PSL na randkę z wampirem się nie wybiera, bo my z partią antysamorządową, antydemokratyczną, nie wchodzimy w żadne alianse - zaznacza wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Z kolei Koalicja Obywatelska zapowiada rozmowy z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi i pozaparlamentarnymi w sprawie możliwych wariantów do konstruktywnego wotum nieufności.

- Borys Budka będzie rozmawiał z Polskim Stronnictwem Ludowym jak i z Lewicą. Na pewno będziemy też próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem - zapowiada Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja Obywatelska domaga się od prezesa PiS-u jasnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną.

Autor: Ewa Paluszkiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN