Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"

Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"
Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"
Ewa Paluszkiewicz | Fakty po południu
Opozycja wykorzysta kryzys w Zjednoczonej Prawicy? "Będziemy próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem"Ewa Paluszkiewicz | Fakty po południu

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy mobilizuje opozycję. Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka mówi o przygotowaniach do ewentualnych wcześniejszych wyborów. Podobny scenariusz zapowiada również Lewica, a analitycy podkreślają, że ewentualne wybory byłyby szansą dla nowych ugrupowań na polskiej scenie politycznej.

Kryzys w szeregach Zjednoczonej Prawicy, który powstał po głosowaniu w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, mobilizuje opozycję.

- Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów - zapowiada przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Podobne działania zapowiada Lewica. - Jedni się kłócą, a drudzy przygotowują się na każdy wariant. I na wariant związany z terminowymi wyborami, i na wariant związany z przyśpieszonymi wyborami - mówi Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

Do końca roku, w każdy weekend, Lewica zaplanowała spotkania programowe z przedstawicielstwami organizacji pozarządowych we wszystkich województwach. Pod koniec roku SLD ma połączyć się z Wiosną, a ich koalicjantami mają zostać Partia Razem i PPS.

- Jesteśmy gotowi na ofensywę legislacyjną i o tych projektach, o konkretnych rozwiązaniach programu Lewicy, będziemy rozmawiali - zdradza poseł Lewicy Adrian Zandberg. - Ten nasz projekt zwarłbym w słowach: praca, nowoczesna gospodarka i realnie działająca ochrona zdrowia - dodaje.

"Zachowałem się lojalnie wobec polskiej wsi"

Opozycja zapowiada konsolidację, tymczasem w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości zawieszonych zostało 15 posłów.

- W każdym rządzie, bez względu na to, kto jest premierem, musi być jednolitość, musi być jedno stanowisko, bo inaczej rządy upadałyby po miesiącu - zaznacza poseł Lech Kołakowski, który został zawieszony w prawach członka PiS.

Polityk wyjaśnił również powody, dla których zagłosował przeciwko "piątce dla zwierząt". - Głosując przeciw tej ustawie zachowałem się lojalnie wobec polskiej wsi, polskiej racji stanu - dodaje.

Możliwe scenariusze

Pierwszym z możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji jest rząd mniejszościowy.

- Rozmowy koalicyjne są zawieszone, a decyzję o przyszłości koalicji podejmie kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, najprawdopodobniej w poniedziałek - mówi Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości.

W wersji bez obecnych koalicjantów PiS-u, rząd Mateusza Morawieckiego stanie się zakładnikiem opozycji, która będzie mogła odrzucać projekty czy stawiać warunki.

Następnym możliwym scenariuszem politycznym są przyspieszone wybory. - Oczywiście, jeśli dojdzie do przyspieszonych wyborów, to pójdziemy sami - zapowiada szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Jednak taki wariant dla sejmowej opozycji jest mało prawdopodobny.

- Bardzo bym chciała, żeby wcześniejsze wybory się odbyły, bo to daje szansę na zmianę i powrót na demokratyczne ścieżki modernizacji i rozwoju kraju. Natomiast obawiam się, że Zbigniew Ziobro się przestraszy i nie będzie chciał wcześniejszych wyborów - ocenia Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

- Nie będzie żadnych wyborów, dlatego, że pan prezes Jarosław Kaczyński jest mistrzem Polski jeśli chodzi o manipulacje personalne w obozie Prawa i Sprawiedliwości i przystawek do Prawa i Sprawiedliwości - dodaje Władysław Teofil Bartoszewski z PSL.

Szansa dla nowych ugrupowań

Prawo i Sprawiedliwość już raz zdecydowało się na rozwiązanie Sejmu w 2007 roku i straciło władzę na kolejne osiem lat.

- To jest brutalna, czysta walka o władzę. Przyspieszone wybory są szansą dla tych, którzy mają mniejszą reprezentację niż rządzący, szansą na to, by z opozycji stać się partią współrządzącą - zwraca uwagę profesor Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

To także szansa dla nowych ugrupowań na scenie politycznej. - Wybory dałyby dużą energię naszemu ruchowi - Polsce 2050 - ale nie sądzę, żeby w tej chwili doszło do aż takiej sytuacji - mówi Hanna Gill-Piątek z ruchu Polska 2050.

Wariant najbardziej spodziewany, to porozumienie Zjednoczonej Prawicy.

- O żadnych wyborach nie ma mowy, dlatego że Jarosław Kaczyński mógłby dużo stracić, a niewiele ugrać - ocenia dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem ekspertki konflikt w obozie rządzącym to bardziej sondowanie przez prezesa PiS-u, czy może liczyć na przedstawicieli Kukiz'15 i PSL. Ludowcy współpracę wykluczają.

- Używanie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej dla potrzeb obniżenia wartości negocjacyjnych koalicjantów Jarosława Kaczyńskiego ucięliśmy od samego początku, mówiąc, że PSL na randkę z wampirem się nie wybiera, bo my z partią antysamorządową, antydemokratyczną, nie wchodzimy w żadne alianse - zaznacza wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Z kolei Koalicja Obywatelska zapowiada rozmowy z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi i pozaparlamentarnymi w sprawie możliwych wariantów do konstruktywnego wotum nieufności.

- Borys Budka będzie rozmawiał z Polskim Stronnictwem Ludowym jak i z Lewicą. Na pewno będziemy też próbowali nawiązać kontakt z Jarosławem Gowinem - zapowiada Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja Obywatelska domaga się od prezesa PiS-u jasnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną.

Autor: Ewa Paluszkiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomógł uratować niejedno życie. Historie wielu pacjentów chwytają ze serce. Niektórzy z nich stali się wolontariuszami i teraz sami pomagają na rzecz WOŚP. Eksperci podkreślają, że WOŚP pozwala szpitalom uzyskać nowoczesny sprzęt wcześniej, niż gdyby odbyłoby się to standardowymi procedurami.

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS