Najnowsze

Najnowsze

Co zrobi Zjednoczona Prawica po orzeczeniu w sprawie aborcji?

Trzeba zniuansować prawo aborcyjne, pytanie tylko, jak to przeprowadzić - mówi wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Pytanie, co dokładnie ma na myśli? Co PiS zamierza zrobić z tym, co orzekł Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej?

"Nie ma gratulacji, nie ma radości". Jak wygląda pomoc państwa w przypadku porodu dziecka z ciężką wadą?

W czwartek Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej uznał za niekonstytucyjny przepis dopuszczający możliwość aborcji w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Od tego dnia na ulicach wielu polskich miast dochodzi do masowych protestów. Kobiety pytają: jeśli państwo każe nam rodzić ciężko uszkodzone płody, to gdzie? Posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpowiada, że takich miejsc jest w Polsce "bardzo dużo" i odsyła po pomoc do organizacji pozarządowych.

10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"

10 lat temu doszło w Polsce do przełomowego przeszczepu - pani Małgorzata otrzymała nową trzustkę, dzięki której mogła zwalczyć cukrzycę. Od tego czasu podobnych operacji wykonano jednak bardzo mało, bo brakuje organów. Nad rozwiązaniem tego problemu w Warszawie pracują lekarze i inżynierowie, którzy trzustki chcą drukować.

Prognoza pogody na wtorek 27 października

We wtorek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. W części Polski wystąpi przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe.

"Wszystkie ręce na pokład". Lekarze proszą o wsparcie studentów medycyny

Oddział ratunkowy w garażu dla karetek, dramatyczne apele pielęgniarek i lekarzy o pomoc, czy karetka czekająca 18 godzin aż ktokolwiek przyjmie pacjenta - tak wygląda rzeczywistość w szpitalach w całej Polsce. Choć covidowych łóżek ciągle przybywa, to ciągle przybywa też nowych chorych potrzebujących leczenia szpitalnego.

Nowe zasady w szkołach. Jak przebiega nauka zdalna?

Część uczniów szkolne ławki zamieniła na domowe biurka. Samorządy i dyrektorzy szkół radzą sobie, jak mogą. W poniedziałek zawiesił się najpopularniejszy program do nauki zdalnej. Obecnie do placówek uczęszczają tylko dzieci nauczania początkowego - klasy 1-3.

Ponad 10 tysięcy nowych zakażeń SARS-CoV-2. Minister Zdrowia nie wyklucza kolejnego lockdownu

Resort zdrowia potwierdził w poniedziałek 10241 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 45 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Zajętych jest ponad 60 procent covidowych łóżek. "Jeśli będziemy dalej obserwować wykładnicze tempo wzrostu, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu" - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Nie da rady każda kobieta udźwignąć takiego ciężaru"

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zakazu aborcji z uwagi na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Co dla kobiet oznacza poród z ciężką wadą? Jak wygląda ich życie już po porodzie?

"Zjednoczona Prawica zobaczyła, jak kończy się tchórzostwo"

"Przekroczono granice" - mówi o protestach szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Polityk zapytany o to, co dalej z prawem aborcyjnym, odpowiada, że "niewiele można dyskutować, bo rozstrzygnięcie Trybunału jest jednoznaczne". Innego zdania jest koalicjant PiS-u Jarosław Gowin, który mówi, że "nie wolno dopuścić do sytuacji, w której kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo będą zmuszane prawnie do heroizmu".

Protest w całej Polsce. "Walczymy o swoje prawa"

91 protestów w całym kraju tylko w sobotę - to dane policji. Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji to sprzeciw nie tylko mieszkańców dużych miast. Kobiety, czasem z całymi rodzinami, wyszły na ulice w Jaśle, Krośnie, w Nowym Dworze Gdańskim, w Inowrocławiu, Legnicy, Sokółce czy Zakopanem. Ich głos zabrzmiał w ten weekend tak samo wszędzie. Niezależnie od miejsca, regionu i wieku.

Epidemia COVID-19 nie zwalnia. Coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach

Pandemia COVID-19 nie zwalnia, sytuacja w szpitalach wciąż jest dramatyczna, a załogi karetek pogotowia odbijają się z pacjentami od drzwi do drzwi. Od poniedziałku naukę zdalną w całej Polsce zaczynają klasy IV-VIII szkół podstawowych. Także w poniedziałek ma ruszyć system informacji o wolnych miejscach w szpitalach. Na naszych oczach w Polsce nie rysuje się scenariusz włoski, lecz polski.

Prognoza pogody na poniedziałek 26 października

W poniedziałek rano mglisto na południu i w centrum kraju. Zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie kraju wzrastające do dużego, z niewielkimi opadami deszczu do 5 mm. Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 16 stopni Celsjusza w centrum kraju do 17 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, w ciągu dnia nasilający się, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, wysoko w górach do 80-100 km/h.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną dla medyków

Psychologowie obserwują, że z powodu pandemii coraz więcej osób zgłasza się do nich po wsparcie. Strach, lęk, obawy przed utratą pracy to emocje, z którymi coraz gorzej sobie radzimy. Epidemia to szczególnie trudny czas dla personelu medycznego. Nieustające zmęczenie, ogromny stres i codzienna walka o ludzkie życie - to od kilku miesięcy rzeczywistość pracowników medycznych. Żeby ich wesprzeć Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną. Wystarczy zadzwonić. Infolinia działa całą dobę. Chodzi o to, by osoby narażone na traumatyczne przeżycia mogły zadzwonić, podzielić się swoimi emocjami i otrzymać adekwatne wsparcie.

Nowe obostrzenia w kościołach. Duchowni apelują do wiernych

Zgodnie z nowymi wytycznymi w uroczystościach religijnych może uczestniczyć jedna osoba na siedem metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż półtora metra. Jak wyglądała pierwsza niedziela odkąd cała Polska znalazła się w czerwonej strefie?

Referendum w sprawie aborcji? Politycy o możliwych scenariuszach

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego zmusza do doprecyzowania przepisów - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera, który został zapytany o to, co dalej z prawem aborcyjnym. - Jedyne, co można zrobić, to wstrzymać publikacje i przeprowadzić referendum - mówiła posłanka Urszula Pasławska z Koalicji Polskiej.

Protesty po decyzji TK nie ustają

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartkowym orzeczeniu za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Ta decyzja wyprowadziła tysiące osób na ulice wielu polskich miastach.

Andrzej Duda zakażony, Iga Świątek w kwarantannie

Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę, że jest zakażony koronawirusem. Teraz na baczności muszą się mieć osoby, które w ciągu ostatnich kilku dni miały z nim kontakt, w tym Iga Świątek, która została odznaczona przez prezydenta. Polska tenisistka poinformowała, że regularnie się bada, nie ma żadnych objawów, ale udaje się na kwarantannę i czeka na wynik testu.

Zespół Edwardsa, bezczaszkowie, holoprozencefalia. Czym są wady letalne?

Są takie kobiety, dla których decyzja Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu za niekonstytucyjne przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu, oznacza piekło. 97 procent oficjalnie przeprowadzonych aborcji w 2019 roku wykonano ze względu na ciężkie upośledzenie płodu. Z czego większość to były wady letalne.