"Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej Prawicy

19.09.2020 | "Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej Prawicy
19.09.2020 | "Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej Prawicy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
19.09.2020 | "Pewne problemy narastały już od dawna". Kulisy kryzysu w Zjednoczonej PrawicyArleta Zalewska | Fakty TVN

Spór w koalicji Zjednoczonej Prawicy miał zacząć się dużo wcześniej i być może jest dużo poważniejszy niż różnica zdań w sprawie ustawy o ochronie zwierząt. W negocjacyjnej układance są polityczne wpływy, budżetowe pieniądze, posady w ministerstwach, spółkach i miejsca na listach wyborczych.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Jarosław Kaczyński, decydując się na głosowanie nad ustawą o ochronie zwierząt, powiedział wyraźne "sprawdzam".

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zrobił to w samym środku trwających od tygodni negocjacji, przy rosnącej pozycji i coraz głośniej zgłaszanych - także w sprawie ważnych dla niego ustaw - sprzeciwach Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.

W języku polityki nazywa się to "wywróceniem stolika".

Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o to, czy nocne głosowanie w Sejmie było testem lojalności dla polityków PiS-u i koalicjantów, odpowiedział, że "każde głosowanie jest w pewien sposób testem".

- Pewne problemy narastały już od dawna - przyznał Fogiel. - Wszyscy partnerzy koalicyjni muszą zdawać sobie sprawę z tego, ile przynoszą do stołu i jak dalece duża jest ich waga - dodał.

- Mam wiele zastrzeżeń do wzajemnej lojalności w Zjednoczonej Prawicy i myślę, że powinniśmy wyciągnąć z tego pewne wnioski - odpowiada wiceminister obrony narodowej, poseł Porozumienia Marcin Ociepa.

"Lepiej mieć grupę węższą, ale bardziej skonsolidowaną"

Jak wynika z informacji redakcji "Faktów" TVN - od nocnych głosowań w czwartek - wszelkie bezpośrednie kontakty między liderami koalicji zostały zerwane.

Prezes Jarosław Kaczyński podczas narady w Sejmie w gronie najbliższych współpracowników miał powiedzieć, że spór jest bardzo poważny, a on sam nie ugnie się pod żadnymi naciskami koalicjantów, bo to Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i każdy musi znać swoje miejsce w szeregu.

Z kolei na posiedzeniu klubu PiS-u miały paść słowa, że wieczorne głosowania w Sejmie pokażą, czy obóz Zjednoczonej Prawicy przetrwa, bo "lepiej mieć grupę węższą, ale bardziej skonsolidowaną".

"Zerwanie negocjacji jest zdradą Zjednoczonej Prawicy"

W sprawie tak zwanej piątki dla zwierząt posłowie Solidarnej Polski byli przeciw. Zbigniewa Ziobry nie było podczas nocnego posiedzenia w Sejmie - swój głos oddał zdalnie. Natomiast posłowie Porozumienia w większości wstrzymali się od głosu.

- Jeżeli koalicja się rozpadnie, a wszystko na to wskazuje przy tej postawie, którą prezentują dzisiaj nasi koalicjanci, to będą dymisje, to chyba oczywiste - groził eurodeputowany PiS-u Joachim Brudziński w programie "Gość Krzysztofa Ziemca" w RMF FM.

- My jesteśmy lojalni wobec obozu Zjednoczonej Prawicy i uważamy, że wyrzucenie kogokolwiek, czy zerwanie negocjacji jest zdradą Zjednoczonej Prawicy - podkreśla jednak Michał Wypij z Porozumienia.

Prezes Jarosław Kaczyński zarzuca Solidarnej Polsce sprzeciw wobec tak zwanej ustawy o bezkarności. Po miesiącu negocjacji między przedstawicielami PiS-u a Ministerstwem Sprawiedliwości do porozumienia nie doszło. Jarosław Kaczyński miał to odebrać jako osobisty atak na siebie, premiera i cały rząd.

Właśnie ten sprzeciw miał przechylić szalę i przyczynić się do zerwania koalicyjnych negocjacji.

- Negatywne komentarze wobec ministra Ziobro zaczynają padać wtedy, kiedy przeciwstawił się bardzo niebezpiecznemu przepisowi, który gwarantowałby bezkarność zbyt dużej grupie osób - komentuje wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.

Zakulisowa układanka

Zaglądając za kulisy negocjacji warto przypomnieć o tym, że Jarosław Kaczyński - jak wynika z nieoficjalnych informacji - kilka miesięcy temu miał odmówić Zbigniewowi Ziobrze wejścia do PiS-u. A to uniemożliwia ministrowi walkę o schedę po prezesie partii.

Należy również zauważyć, że w ostatnich tygodniach ludzie kojarzeni z liderem Solidarnej Polski tracili miejsca w spółkach Skarbu Państwa.

W przypadku tej politycznej układanki ważna jest też rosnąca pozycja premiera Mateusza Morawieckiego, z którym Zbigniew Ziobro od dawna jest w konflikcie. Na listopadowym kongresie partii to Morawiecki ma objąć funkcje zastępcy Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS