Najnowsze

Najnowsze

Opozycja chce dymisji Jacka Żalka. "Może mu tylko modlitwa została"

Widziano go w sejmowej kaplicy, ale na głosowania nie przyszedł. Jacek Żalek to wiceprezes Partii Republikańskiej i wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Jego dymisji domaga się opozycja. Żalek nadzorował Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Aferę konkursową opisują media, a badają kontrolerzy NIK.

Prognoza pogody na środę 8 marca

W środę w północnej części Polski pogodnie, w południowej części pochmurno z opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni i południowo-zachodni. W strefie brzegowej porywy wiatru o prędkości ponad 70 km/h.

Pokłosie imprezy urodzinowej w Operze Wrocławskiej. "Dla władzy promocja"

Ceny są zadziwiająco promocyjne, ale faktur i potwierdzeń przelewów - brak. Przynajmniej tych udostępnionych podczas kontroli. To ustalenia i wnioski opozycji po kontroli, jaką przeprowadzili radni sejmiku wojewódzkiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W Operze Wrocławskiej imprezę miał współpracownik ministra Przemysława Czarnka.

NIK ma dokładnie prześwietlić konkursy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Poseł Żalek milczy, a koledzy z ugrupowania go bronią. Opozycja uważa, że PiS jak najszybciej powinien polityka Partii Republikańskiej i wiceministra funduszy pozbawić stanowiska. Wszystko to pokłosie afery w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Według polityków opozycji decyzje o wielomilionowych grantach zapadały tam według klucza powiązań i znajomości. Teraz dokładnie prześwietli to Najwyższa Izba Kontroli.

W Trzebini rozpoczęła się walka z zapadliskami

W Trzebini trwa walka z czasem. W okolicy osiedla Gaj rozpoczęło się wtłaczanie pod ziemię specjalnej substancji. Ma zapobiec zapadaniu się ziemi. Tylko w tym roku w Trzebini powstało dziewięć zapadlisk, a od 2021 roku już ponad trzydzieści.

"Łowca nastolatek" Krystian W. ponownie trafi do więzienia

Krystian W. nazywany "łowcą nastolatek" ponownie trafi do więzienia, z którego wyszedł w listopadzie ubiegłego roku. Spędził tam trzy lata za gwałt na 17-latce. Teraz za kratki ma trafić na dwa i pół roku. Został skazany za nawiązywanie przez internet kontaktów w celach seksualnych z dwiema nastolatkami.

Reporterka "Dzień Dobry TVN" Bianka Zalewska zaproszona do Białego Domu

Myślała, że to żart, ale telefon z amerykańskiej ambasady żartem nie był. Bianka Zalewska dowiedziała się, że w środę w Białym Domu z rąk amerykańskiego sekretarza stanu oraz pierwszej damy Stanów Zjednoczonych otrzyma Międzynarodową Nagrodę dla Kobiet Niezwykłej Odwagi. Reporterka "Dzień Dobry TVN" od lat relacjonuje sytuację na froncie w Ukrainie. Pomaga uchodźcom, pomaga na miejscu i dokumentuje zbrodnie rosyjskich agresorów - właśnie za to została wyróżniona.

Kaja Godek chce jeszcze bardziej utrudnić dostęp do aborcji w Polsce

Kaja Godek chce jeszcze ostrzejszego prawa antyaborcyjnego. Projekt, pod którym zbierała podpisy, a którym wieczorem zajmą się posłowie, przewiduje drakońskie kary za samo informowanie o możliwości dokonania aborcji w Polsce czy za granicą. Za złamanie przepisów przewiduje nawet do kilku lat więzienia. PiS zapowiedziało wcześniej, że projekt zostanie odrzucony.

"Chwała bohaterowi". Ukraińcy oburzeni nagraniem egzekucji ukraińskiego żołnierza

Rosyjscy żołnierze zastrzelili nieuzbrojonego jeńca wojennego i nagrali to. Tuż przed egzekucją ukraiński żołnierz zdążył wykrzyczeć "Chwała Ukrainie". Nagranie tej zbrodni wojennej trafiło do internetu i obiegło świat. Prezydent Ukrainy zapowiada, że mordercy zostaną znalezieni. Ruszyło śledztwo, są apele o wszczęcie postępowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Krwawe walki wciąż toczą się o Bachmut.

Za dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami pierwsza doba protestu w gmachu Sejmu

Chcą, by rządzący podnieśli rentę socjalną do najniższej krajowej, czyli do prawie 3,5 tysiąca złotych. Teraz wynosi ona nieco ponad 1200 złotych, a za to ciężko przeżyć, nie mówiąc już o życiu godnym. Za dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami pierwsza doba protestu w gmachu Sejmu. Były kontrole Straży Marszałkowskiej, była zapowiedź systemowych zmian ze strony rządzących. Protestujący mówią, że słyszą to już od kilkunastu lat.

Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele? Ustalenia reportera TVN24

Przeszłość Karola Wojtyły w dokumentach i relacjach świadków. Przeszłość nieznana, którą pokazał Marcin Gutowski w reportażu "Franciszkańska 3". Z rozmów, które przeprowadził, i pism, które czytał, wynika, że kardynał Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii w Kościele. Marcin Gutowski dotarł do ofiar duchownych, którzy podlegali ówczesnemu kardynałowi. Co się stało z jednym, który miał molestować? Został przeniesiony do parafii w Austrii. List w tej sprawie z taką prośbą do biskupa w Wiedniu napisał metropolita krakowski Karol Wojtyła.

Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice protestują w Sejmie

Grupa osób z niepełnosprawnościami i ich rodzice zostają w Sejmie. To protest przeciwko niskiej rencie socjalnej. Zebrali 200 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, by zrównać ją z minimalna krajową. Wiele razy widzieli, jak PiS przyjmuje ustawy ekspresowo. Zatem tę ustawę też można przyjąć w tym trybie.

Julia Przyłębska nie zjawiła się na posiedzeniu sejmowej komisji

Niewielu wierzyło, że Julia Przyłębska przyjdzie do Sejmu, by na komisji przedstawić informację o pracy Trybunału Konstytucyjnego. Nie przyszła. Julia Przyłębska nie zmierzyła się z pytaniami o konflikt w Trybunale i o to, kiedy TK zajmie się ustawą o Sądzie Najwyższym, od przyjęcia której zależy wypłata środków na KPO.

"Okazuje się, że Polska jest krajem na podsłuchu"

Próba obrócenia sprawy w żart, udawanie, że nic się nie stało i odmowa współpracy z parlamentarnymi komisjami nie sprawią, że afera zniknie, bo ofiary szpiegowania zeznają. Jacek Karnowski - prezydent Sopotu - odpowiadał w poniedziałek na pytania członków senackiej komisji do spraw wyjaśnienia afery Pegasus.

W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie lex pilot

W poniedziałek w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie lex pilot. Partia władzy chce programować Polakom piloty. Chce, by na pierwszych pięciu kanałach były programy telewizji rządowej. Na kolejnych może też, ale na razie rządzący głośno tego nie mówią. Do tego mogą wzrosnąć rachunki.

Raport na temat sytuacji ukraińskich dzieci w polskich szkołach

Na to wyzwanie nikt nie mógł być przygotowany. Rok temu do polskich szkół trafiło 200 tysięcy ukraińskich dzieci. W różnym wieku i na różnym poziomie edukacji. Czasem bez znajomości podstaw polskiego. Trudny egzamin zdali nauczyciele, uczniowie i dyrektorzy. Ale wiele jest jeszcze do poprawy.

"Franciszkańska 3". Reportaż "Czarno na białym" z cyklu "Bielmo" w TVN24 i TVN24 GO

Jeszcze zanim Karol Wojtyła został papieżem, wiedział o nadużyciach seksualnych w Kościele - wynika z ustaleń reportera "Czarno na białym" TVN24 Marcina Gutowskiego. Reporter rozmawiał z ofiarami księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca - wszyscy trzej podlegali w latach 60. kardynałowi Wojtyle. Gutowski dotarł też do ludzi, którzy o przestępstwach popełnianych przez duchownych osobiście Wojtyłę informowali, oraz do kościelnych dokumentów potwierdzających jego działania i zaniechania.

Wyjątkowo zimny marzec. Opady śniegu zaskoczyły Polaków

W kalendarzu mamy jeszcze zimę, ale doświadczenia z ostatnich lat pokazywały, że o tej porze roku to był raczej początek ciepłej wiosny. W poniedziałek rano w Warszawie był mróz, a na południu kraju padał śnieg. Tak będzie jeszcze przez kilka dni. Ocieplenia widać na horyzoncie dopiero w drugiej połowie marca.

Prognoza pogody na wtorek 7 marca

We wtorek w Polsce będzie pochmurno, ale wystąpią przejaśnienia na południu i wschodzie kraju. Na północy i zachodzie kraju pojawią się opady śniegu przechodzące w śnieg z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 8 stopni Celsjusza na południu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

Mieszkańcy Zamościa pożegnali pobitego na śmierć 16-letniego Eryka

Śmierć 16-letniego Eryka wstrząsnęła Zamościem. Mieszkańcy tłumnie przyszli w poniedziałek go pożegnać. Chłopak został zaatakowany i śmiertelnie pobity przez grupę nastolatków. Powodem ataku była rzekoma plotka, która miała dotyczyć kogoś z nich. Główny podejrzany to 17-letni Daniel G.. Usłyszał zarzut zabójstwa i udziału w pobiciu. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. Zarzuty usłyszało też trójka innych nastolatków.