Najnowsze

Najnowsze

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Opozycja mówi o wątpliwościach

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w Kodeksie wyborczym. PiS stara się w nim ułatwić głosowanie najstarszym wyborcom, zwłaszcza w małych miejscowościach i na wsi. Opozycja widzi w tym dbanie rządzących głównie o własny elektorat, bo ich propozycje przepadły. Ponadto podkreśla, że zmiany wprowadzono w czasie, w którym już ich być nie powinno.

Ustawa wiatrakowa podpisana przez prezydenta. Koniec z zasadą 10H

Nowa ustawa wiatrakowa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wiatraki będą mogły powstawać w mniejszej odległości od zabudowań niż ostatnio, ale w większej niż początkowo planowano. To PiS kiedyś zmniejszył te odległość, czym zaszkodził energetyce wiatrowej. Teraz to poprawia, ale nadal obostrzenia należą do największych w Europie.

Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej z bronią

Minister Zbigniew Ziobro składał wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary wypadków górniczych z pistoletem za pasem. Wcześniej miał konferencje prasową. Cały czas był chroniony przez SOP, dlatego padają pytania, po co sam był uzbrojony. Ziobro odpowiada, że do noszenia broni ma prawo i chodzi o sport oraz bezpieczeństwo.

Program Pierwsze Mieszkanie coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie. Program ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku. Opozycja pyta, co z poprzednim programem mieszkaniowym. Premier Mateusz Morawiecki odpowiada, że nie żyjemy w świecie idealnym, a jego rząd wstaje, nawet jeśli się potknie.

Ósma doba protestu w Sejmie. PiS sugeruje, że to akcja polityczna

Protestują już ósmy dzień i dla PiS-u są "przedstawieniem". Tak mówi wicemarszałek, a pani minister na wyborczym wiecu woli zapewniać o milionach złotych. Osoby z niepełnosprawnościami czekają i przypominają: ten rząd każe rodzić chore dzieci, a nie zajmie się tymi, którzy już się urodzili.

80 lat od likwidacji getta w Krakowie

Mija 80 lat od likwidacji krakowskiego getta - od momentu, kiedy prawie 7000 Żydów wyszło z getta na śmierć. Ponad tysiąc przeżyło i pomógł w tym Oskar Schindler. A tę historię świat poznał w filmie Stevena Spielberga.

Sąd uniewinnił 32 uczestników Strajku Kobiet

Chcieli być usłyszani, czuli się bezsilni - tak sąd uzasadniał dziś swój wyrok. 32 uczestników Strajku Kobiet jest niewinnych. Trzy lata temu przerwali mszę, żeby zaprotestować przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który wprowadził w Polsce niemal całkowity zakaz aborcji.

Prognoza pogody na wtorek 14 marca

Zachmurzenie we wtorek będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni. Ciśnienie spada.

Wtargnęli z hasłami Strajku Kobiet na mszę. Sąd uniewinnił 32-osobową grupę

Weszli do poznańskiej katedry z hasłami Strajku Kobiet i przerwali mszę. Sprawa z jesieni 2020 roku trafiła do sądu, który teraz uniewinnił całą 32-osobową grupę. To był czas potężnych, masowych protestów przeciwko decyzji kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Ta okoliczność została mocno zaakcentowana w uzasadnieniu wyroku.

"Ceny są takie, że nikogo nie stać"

Ceny warzyw są rekordowe. To, co klienci odczuwają w portfelach, potwierdzają oficjalne raporty. Za żywność musieliśmy płacić w lutym średnio o 1/5 więcej niż przed rokiem. Na przykład jajka podrożały o ponad 50 procent. Najnowsze dane o inflacji mamy poznać w środę.

Arcybiskup Gołębiewski złamał zakaz nałożony przez Watykan

Arcybiskup Marian Gołębiewski wziął udział w sobotniej uroczystości religijnej - choć od sierpnia 2021 roku Watykan zabronił mu uczestnictwa w jakichkolwiek uroczystościach publicznych. Zarówno kościelnych, jak i świeckich. Zakaz jest karą za zaniedbania w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w czasie jego posługi biskupiej. Czy będą konsekwencje złamania tych sankcji?

"Nikt z rządzących nie przyszedł do nas porozmawiać"

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie protestują na sejmowych korytarzach. Trudno już zliczyć, ile razy upominali się, by państwo i rządzący naprawdę zauważyli ich problemy. Obietnic było wiele. Konkretów - jak na lekarstwo. Zwłaszcza tych finansowych. Retorycznie pytają dziś - jak żyć za 1217 złotych miesięcznie?

Koniec procesu w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza. W czwartek ma zapaść wyrok

Prokuratura żąda dożywocia i podkreśla, że oskarżony nie zasługuje na złagodzenie kary., a jego motywacja zasługuje na szczególne potępienie. Stefan W. jest oskarżony o zabójstwo Pawła Adamowicza. W styczniu 2019 roku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zadał prezydentowi Gdańska ciosy nożem. - Nigdy nie przeprosił, nigdy nie okazał skruchy - mówiła w sądzie Magdalena Adamowicz. Mowy końcowe zamykają proces. W czwartek odbędzie się ogłoszenie wyroku.

Mija 80 lat od likwidacji krakowskiego getta

Kraków nie zapomina, choć to jedna z najboleśniejszych kart historii. Mija 80 lat od likwidacji krakowskiego getta. Trasą, która dla Żydów była drogą do śmierci, przeszedł symboliczny Marsz Pamięci. W hołdzie i dla uczczenia 2000 ofiar zamordowanych przez Niemców w marcu 1943 roku.

"Urządził sobie w lasach polskich prywatny folwark"

Agresja, polowanie nocami pod wpływem alkoholu, a także brutalne i bezwzględne zachowania wobec postrzelonych zwierząt. To tylko ułamek nieprawidłowości, jakich dopuszcza się znany profesor. Paweł P. jest bliskim znajomym kościelnych dostojników i najważniejszych polityków w państwie. Jest także myśliwym, który jeszcze niedawno kierował Naczelną Radą Łowiecką. Kilka z polowań zorganizowanych przez profesora udało się nagrać przy pomocy ukrytych kamer.