Inwestycje czekają, pieniędzy na KPO wciąż nie ma. Róża Thun: bardzo szybko można je odblokować

Źródło:
Fakty TVN
Inwestycje czekają, pieniędzy na KPO wciąż nie ma. Róża Thun: bardzo szybko można je odblokować
Inwestycje czekają, pieniędzy na KPO wciąż nie ma. Róża Thun: bardzo szybko można je odblokować
Michał Tracz/Fakty TVN
Inwestycje czekają, pieniędzy na KPO wciąż nie ma. Róża Thun: bardzo szybko można je odblokowaćMichał Tracz/Fakty TVN

Kilka lat temu rządzący mówili o niepowtarzalnej szansie, jaką pieniądze z KPO dają na odbudowę polskiej gospodarki. Jednak cały czas unijne środki do nas nie dotarły.

W Gliwicach już mogłaby trwać budowa szpitala, gdyby w Polsce były pieniądze na KPO. W Aleksandrowie Łódzkim, w samym centrum miasta, już dawno zostałyby wymienione latarnie na energooszczędne - gdyby były pieniądze na KPO. Tu nie chodzi tylko o te dwa miasta. Na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy czekają inwestycje w niemal wszystkich polskich miastach i miasteczkach, ale tych pieniędzy dalej nie ma. Jest coraz mniej czasu, by je wykorzystać. Zostały równo trzy lata, by zrealizować wszystkie zapisane w KPO inwestycje. Po tym czasie niewykorzystane pieniądze przepadną. - To jest kompletnie niezrozumiałe, żeby Polaków, nas, obywateli Polski, pozbawiać wyższego poziomu życia - alarmuje Róża Thun, europosłanka Polski 2050.

Mówimy przecież o gigantycznej kwocie - polski KPO to ponad 115 miliardów złotych dotacji i 50 miliardów złotych pożyczek. Te pieniądze są i czekają. Wystarczy, by rząd przestrzegał prawa. - To nie są pieniądze rządu Zjednoczonej Prawicy, to są pieniądze Polaków, to są pieniądze, które miały być przeznaczone na konkretne inwestycje - zauważa Katarzyna Kotula, posłanka Nowej Lewicy. O braku tych pieniędzy pewnie byśmy nie mówili, gdyby rząd wykonywał wyroki TSUE, ale rząd najpierw latami łamał zasady praworządności i nie wykonywał decyzji TSUE. To dlatego Unia jasno powiedziała: "najpierw praworządność, potem pieniądze". - Bardzo szybko można je odblokować, wystarczy po prostu wypełnić te kamienie milowe i to naprawdę nie jest żaden wysiłek - mówi Róża Thun.

Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera Morawieckiego
Środki na KPO są wciąż zablokowane, ale część już trafiła do Polski? Wyjaśniamy słowa premiera MorawieckiegoMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Niekończący się impas

Po długich negocjacjach PiS przygotowało ustawę, która ma zagwarantować wypłatę środków, ale tym razem sprzeciwiali się jej ludzie Zbigniewa Ziobry. Ostatecznie ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, ale i tu jest pat, bo od miesięcy Trybunał nie może się zebrać, by ją ocenić. Sam prezydent apelował do TK o "odkłócenie się", ale Trybunał rady prezydenta nie posłuchał. Pełen skład w tej sprawie nie zebrał się do dziś, więc PiS próbuje zmienić liczebność tak zwanego pełnego składu. - Dopóki będzie rządził rząd PiS, nie będzie środków z KPO - twierdzi Michał Szczerba, poseł PO.

Na tę chwile pieniędzy na KPO nie ma tylko pięć krajów: Polska, Węgry, Irlandia, Holandia i Szwecja, ale najwięcej zastrzeżeń jest do Polski i Węgier. W pozostałych krajach UE pieniądze już są, pracują i zasilają tamtejsze gospodarki. Niektóre kraje dostały już nawet drugą transzę pieniędzy. Polski premier woli jednak zaklinać rzeczywistość. Większość inwestycji bez unijnych pieniędzy nie powstanie. Premier jednak zapewnia, że pieniądze dotrą do Polski w ciągu kilku miesięcy. Opozycja mówi na to, że takie zapewnienia kiedyś już słyszała. Na razie nie ma ani praworządności, ani nawet wniosku do Brukseli o wypłatę, co za tym idzie - nie ma ani eurocenta. Teraz ruch należy do Trybunału Konstytucyjnego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Michał Tracz/Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS