Raport Komisji Europejskiej obnaża sytuację w Polsce. "Brak praworządności to jest tak naprawdę brak demokracji"

Źródło:
Fakty TVN
Raport Komisji Europejskiej obnaża sytuację w Polsce. "Brak praworządności to jest tak naprawdę brak demokracji"
Raport Komisji Europejskiej obnaża sytuację w Polsce. "Brak praworządności to jest tak naprawdę brak demokracji"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Raport Komisji Europejskiej obnaża sytuację w Polsce. "Brak praworządności to jest tak na prawdę brak demokracji"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Poznaliśmy raport Komisji Europejskiej, a w jego części poświęconej Polsce kluczowe jest jedno słowo - niezależność, a raczej jej brak. Brak w odniesieniu do KRS, Trybunału Konstytucyjnego czy Sądu Najwyższego. Próbach jej odebrania niezależnym jeszcze mediom.

4 lipca Ameryka świętuje nie tylko swoją niepodległość, ale i narodziny demokratycznego państwa opartego na konstytucyjnym porządku. - Nasza historia przypomina nam, że demokracja nie jest dana raz i na zawsze. Każde pokolenie musi walczyć, by ją utrzymać. Wszyscy musimy ją wzmacniać i bronić - przekazał Joe Biden.

Ten niepokój, związany z kruchością demokracji, jest obecny także w Europie i widać go w raporcie o praworządności we wszystkich krajach UE, który po raz czwarty zaprezentowała Komisja Europejska wraz z zaleceniami. - Wymiar sprawiedliwości nie może być kontrolowany przez polityków, a media muszą być niezależne - przekazała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. To zalecenia dla wszystkich, ale akurat w tych sprawach Polska ma najwięcej na sumieniu. Nadal utrzymują się obawy co do niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości - w tym KRS-u , Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Nadal nie są respektowane orzeczenia prawomocnych wyroków TSUE. Zagrożona jest też wolność słowa z powodu braku procedur przyznawania koncesji i politycznej kontroli mediów publicznych. - To nic nowego. Pisaliśmy już o tym w zeszłym roku, ale rekomendacje nie zostały uwzględnione - dodała Jourová.

Władza od lat lekceważy unijne ostrzeżenia o łamaniu praworządności. - Ci wszyscy, którzy twierdzą, że nie ma wolności mediów czy wolności sądów, po prostu stawiają tezy nieprawdziwe na zlecenie polityczne opozycji - uważa Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu. Fakty są takie, że władza ma kontrolę nad Trybunałem Konstytucyjnym, przejmuje kontrolę nad Sądem Najwyższym i sądami powszechnymi - a walczących o niezawisłość sędziów represjonuje. Władza ma też absolutną kontrolę nad mediami publicznymi, które są tubą propagandową partii rządzącej i przejęła - poprzez Orlen - część mediów lokalnych. O tym mówią dwie generacje prawników i aktywistów - tych, którzy budowali demokrację w Polsce i tych, którzy chcą ją nadal budować. - Brak praworządności to jest tak naprawdę brak demokracji - twierdzi Dagmara Adamiak, Fundacja "Równie", "Kampania Prawdy". W swoich przekonaniach nie jest jednak odosobniona. - Podział władzy, równość obywateli, równość praw, ochrona praw człowieka to są filary - przekonuje Andrzej Zoll, były prezes TK.

Debata w PE o Polsce. Thun: wolność, równość i demokracja to jest nasza wspólna sprawa
Debata w PE o Polsce. Thun: wolność, równość i demokracja to jest nasza wspólna sprawaTVN24

Młodość i doświadczenie

- Demokracja daje nam rozwój kraju, który będzie równomierny, powinien być sprawiedliwy - podkreśla Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. O praworządność chce walczyć także młode pokolenie. - W ramach tej wolności, w ramach tego bezpieczeństwa, prawa do wyrażania siebie, musimy mieć pewność, że to prawo nas chroni, że to prawo nas dotyczy i że nikt go nie podważa (...) My się troszczymy o praworządność, ona się zatroszczy o nas - wyjaśnia Barbara Balicka, aktywistka społeczna. Ta świadomość - jak mówią aktywistki - jest coraz silniej obecna wśród młodych. - Młodzi robili protesty, młodzi robią akcję dotyczące klimatu, dotyczące wolności słowa, dotyczące wolności religijnej - dodaje Balicka.

Za chwilę rozpocznie się ogólnopolska akcja "Kampania prawdy". - Będziemy roznosić materiały, ulotki, rozklejać plakaty, wlepki na temat tego, co właśnie PiS robi z młodymi kobietami, z praworządnością, z demokracją - wyjaśnia Dagmara Adamiak.

W unijnym raporcie pojawiła się też budząca zastrzeżenia sprawa lex Tusk. Komisja wszczęła procedurę naruszeniową. - Ta ustawa przekroczyła granicę, o której jeszcze można było mówić, że Polska demokratycznym państwem prawnym - uważa profesor Andrzej Zoll. Komisja - tak jak w poprzednich latach - wysłała Polsce zalecenia dotyczące m.in. oddzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Ale władza się ubezpiecza. Kompetencje Prokuratora Generalnego ma przejąć Prokurator Krajowy. - Po to właśnie, żeby był nieusuwalny przez długi okres czasu. To bardzo niepokojące, sprytne, ale też i nieuczciwe - podkreśla profesor Strzembosz. To oznacza, że nawet po zmianie władzy i rozdzieleniu funkcji prokuraturą nadal może rządzić człowiek Zbigniewa Ziobry.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS