Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy

Źródło:
Fakty TVN
Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy
Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Juniorki piłki nożnej za wygranie mistrzostwa Polski otrzymały 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Czy w piłce nożnej to nie płaci się u nas za dużo? Okazuje się, że niektórym jednak za mało. Za wygranie mistrzostw Polski juniorzy dostali 100 tysięcy, a juniorki 10 tysięcy. Co poszło nie tak?

W sporcie na pierwszym miejscu powinna być zasada fair play. W tym przypadku jej zabrakło. Nie z winy zawodniczek. - Jest taka nuta goryczy po tym, że nie jesteśmy aż tak doceniane jak chłopaki - mówi Sonia Rudolf z Akademii Piłkarskiej "Diamonds Academy". Piłkarki warszawskiej "Diamonds Academy" odniosły duży sukces. Wygrały Centralną Ligę Juniorek do lat 15, a to po prostu oznacza, że zostały mistrzyniami Polski. W nagrodę dostały 10 tysięcy złotych.

Kilka dni późnej o tytuł mistrzów Polski walczyli chłopcy. Drużyna, która wygrała, dostała 100 tysięcy złotych. - Dziewczynki, i myślę, że chłopcy też, nie grają dla pieniędzy, ale jednak ta niesprawiedliwość, którą widzimy w wysokości tej kwoty, która jest wypisana na wielkim czeku, no jakoś daje do myślenia - podkreśla Julita Rudolf, mama Soni.

Od rodziców zawodniczek słyszymy, że dziewczynki poświęcają nie tylko tyle samo lub więcej czasu na treningi co chłopcy, jeżdżą na szkolenia i zawody, ale mierzą się z też uwagami, których oni zapewne nie słyszą. - Trenujemy cztery razy w tygodniu. Tak jak większość topowych klubów chłopięcych - przekonuje Sonia Rudolf. PZPN w odpowiedzi na pytania deklaruje, że "już w kolejnym sezonie zwiększy się pula nagród przeznaczonych dla triumfatorek Centralnych Lig Juniorek". - Robimy bardzo dużo, żeby te dysproporcje, i to na wielu obszarach piłki kobiecej, zmieniać. Wszystko idzie w dobrą stronę, natomiast nie da się wszystkiego zmienić naraz - zauważa Aleksandra Kostrzewska z PZPN.

Strategia a rzeczywistość

Wysokość nagród w centralnych ligach juniorek i juniorów określona jest w uchwale zarządu PZPN, który składa się z samych mężczyzn. Wyraźna przepaść występuje nie tylko w przypadku pierwszego miejsca. Wicemistrzynie dostają 5000 złotych, a wicemistrzowie - dziesięć razy więcej. - Na pewno ta dysproporcja nie pokazuje, że w sporcie idziemy z duchem chociażby teorii i pomysłów MKOI, gdzie są parytety, gdzie wprowadzamy tę równość płci - uważa Milena Lachowicz, psycholożka sportowa.

W lutym 2023 roku PZPN przyjął nawet strategię rozwoju piłki nożnej kobiet na najbliższe lata. - Deklaracje to swoją drogą, a rzeczywistość swoją drogą. I myślę, że ta sytuacja z wielkością nagród pokazuje nam, że mamy bardzo mocno nadal zakorzenione pewne stereotypy dotyczące właśnie aktywności fizycznej chłopców i dziewcząt - mówi doktor Natalia Organista z AWF w Warszawie. To wszystko w czasie, gdy na świecie nigdy nie mówiło się tak dużo o równości płci w sporcie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS