Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy

Źródło:
Fakty TVN
Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy
Juniorki otrzymały za triumf w mistrzostwach Polski w piłce nożnej 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzy
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Juniorki piłki nożnej za wygranie mistrzostwa Polski otrzymały 10 razy mniej pieniędzy niż juniorzyAdrianna Otręba/Fakty TVN

Czy w piłce nożnej to nie płaci się u nas za dużo? Okazuje się, że niektórym jednak za mało. Za wygranie mistrzostw Polski juniorzy dostali 100 tysięcy, a juniorki 10 tysięcy. Co poszło nie tak?

W sporcie na pierwszym miejscu powinna być zasada fair play. W tym przypadku jej zabrakło. Nie z winy zawodniczek. - Jest taka nuta goryczy po tym, że nie jesteśmy aż tak doceniane jak chłopaki - mówi Sonia Rudolf z Akademii Piłkarskiej "Diamonds Academy". Piłkarki warszawskiej "Diamonds Academy" odniosły duży sukces. Wygrały Centralną Ligę Juniorek do lat 15, a to po prostu oznacza, że zostały mistrzyniami Polski. W nagrodę dostały 10 tysięcy złotych.

Kilka dni późnej o tytuł mistrzów Polski walczyli chłopcy. Drużyna, która wygrała, dostała 100 tysięcy złotych. - Dziewczynki, i myślę, że chłopcy też, nie grają dla pieniędzy, ale jednak ta niesprawiedliwość, którą widzimy w wysokości tej kwoty, która jest wypisana na wielkim czeku, no jakoś daje do myślenia - podkreśla Julita Rudolf, mama Soni.

Od rodziców zawodniczek słyszymy, że dziewczynki poświęcają nie tylko tyle samo lub więcej czasu na treningi co chłopcy, jeżdżą na szkolenia i zawody, ale mierzą się z też uwagami, których oni zapewne nie słyszą. - Trenujemy cztery razy w tygodniu. Tak jak większość topowych klubów chłopięcych - przekonuje Sonia Rudolf. PZPN w odpowiedzi na pytania deklaruje, że "już w kolejnym sezonie zwiększy się pula nagród przeznaczonych dla triumfatorek Centralnych Lig Juniorek". - Robimy bardzo dużo, żeby te dysproporcje, i to na wielu obszarach piłki kobiecej, zmieniać. Wszystko idzie w dobrą stronę, natomiast nie da się wszystkiego zmienić naraz - zauważa Aleksandra Kostrzewska z PZPN.

Strategia a rzeczywistość

Wysokość nagród w centralnych ligach juniorek i juniorów określona jest w uchwale zarządu PZPN, który składa się z samych mężczyzn. Wyraźna przepaść występuje nie tylko w przypadku pierwszego miejsca. Wicemistrzynie dostają 5000 złotych, a wicemistrzowie - dziesięć razy więcej. - Na pewno ta dysproporcja nie pokazuje, że w sporcie idziemy z duchem chociażby teorii i pomysłów MKOI, gdzie są parytety, gdzie wprowadzamy tę równość płci - uważa Milena Lachowicz, psycholożka sportowa.

W lutym 2023 roku PZPN przyjął nawet strategię rozwoju piłki nożnej kobiet na najbliższe lata. - Deklaracje to swoją drogą, a rzeczywistość swoją drogą. I myślę, że ta sytuacja z wielkością nagród pokazuje nam, że mamy bardzo mocno nadal zakorzenione pewne stereotypy dotyczące właśnie aktywności fizycznej chłopców i dziewcząt - mówi doktor Natalia Organista z AWF w Warszawie. To wszystko w czasie, gdy na świecie nigdy nie mówiło się tak dużo o równości płci w sporcie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN