Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"

Źródło:
Fakty TVN
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"Marek Nowicki/Fakty TVN

Zdecydowana większość szpitali powiatowych jest tak zadłużona, że padają już słowa o bankructwie. Dług jest coraz większy. Szpitale przetrwały pandemię, ale mogą nie przetrwać kolejnych decyzji rządu.

Podczas pandemii szpital w Brodnicy dał sobie radę. Teraz już nie. W 2023 roku pierwszy raz zanotował straty finansowe. Ponad pół miliona złotych za pierwsze półrocze. Brodnica nie jest wyjątkiem. Jak ujawnił Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, na 211 szpitali powiatowych straty finansowe w 2022 roku zanotowało aż 191. Gorzej jest z każdym rokiem, bo w porównaniu z jeszcze poprzednim sytuacja pogorszyła się w kolejnych dziewiętnastu placówkach.

- Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce w tej chwili (...). W Warszawie tylko za ubiegły rok straty naszych miejskich szpitali wyniosły 89 milionów złotych. W tym roku te straty będą znacznie większe, jeżeli nic się nie zmieni przy wycenie - przekazuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Od lipca będzie jeszcze gorzej, bo rząd zarządził kolejne podwyżki płac minimalnych w ochronie zdrowia. Zanosi się na to, że rząd znowu nie pokryje szpitalom wszystkich tych kosztów. Tam, gdzie wyceny są, dyrektorzy łapią się za głowę. Dostali dramatycznie mało. Rządzący proponują, żeby szpitale robiły więcej nadwykonań, to wtedy wyjdą na swoje. - To jest takie proste porównanie, jakby koń na przykład ciągnął wóz węgla i nagle by mu dołożono następny wóz i za to dostanie więcej sianka trochę. No, nie da rady, nie uciągnie ten koń tyle, bo my już mamy tyle nadwykonań, że już więcej nie jesteśmy po prostu w stanie tego zrobić - alarmuje Mariusz Trojanowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologiczny
Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologicznyFakty po Południu TVN24

Niespełnione obietnice ministra Niedzielskiego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku 2022 rok zakończył stratą w wysokości dziesięciu milionów złotych. Teraz czerwiec też zakończyli na minusie. To jest wegetacja, a nie rozwój. - Zawsze i cały czas na infrastrukturę, na remonty, na kupowanie sprzętu musimy wnioskować o dotację, czyli o pieniądze z zewnątrz - wyjaśnia Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Chcieliśmy zapytać ministra zdrowia, jak chce pomóc zadłużającym się szpitalom. Nie zgodził się jednak na wypowiedź w tej sprawie. Adam Niedzielski półtora roku temu ogłosił plan ratunkowy dla szpitali. - Dzisiejszy dzień to jest dzień, który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną, jeśli można tak powiedzieć, reformę polskiego szpitalnictwa - zapowiadał wówczas minister. Reforma ta do dziś nie weszła w życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS