Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"

Źródło:
Fakty TVN
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"Marek Nowicki/Fakty TVN

Zdecydowana większość szpitali powiatowych jest tak zadłużona, że padają już słowa o bankructwie. Dług jest coraz większy. Szpitale przetrwały pandemię, ale mogą nie przetrwać kolejnych decyzji rządu.

Podczas pandemii szpital w Brodnicy dał sobie radę. Teraz już nie. W 2023 roku pierwszy raz zanotował straty finansowe. Ponad pół miliona złotych za pierwsze półrocze. Brodnica nie jest wyjątkiem. Jak ujawnił Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, na 211 szpitali powiatowych straty finansowe w 2022 roku zanotowało aż 191. Gorzej jest z każdym rokiem, bo w porównaniu z jeszcze poprzednim sytuacja pogorszyła się w kolejnych dziewiętnastu placówkach.

- Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce w tej chwili (...). W Warszawie tylko za ubiegły rok straty naszych miejskich szpitali wyniosły 89 milionów złotych. W tym roku te straty będą znacznie większe, jeżeli nic się nie zmieni przy wycenie - przekazuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Od lipca będzie jeszcze gorzej, bo rząd zarządził kolejne podwyżki płac minimalnych w ochronie zdrowia. Zanosi się na to, że rząd znowu nie pokryje szpitalom wszystkich tych kosztów. Tam, gdzie wyceny są, dyrektorzy łapią się za głowę. Dostali dramatycznie mało. Rządzący proponują, żeby szpitale robiły więcej nadwykonań, to wtedy wyjdą na swoje. - To jest takie proste porównanie, jakby koń na przykład ciągnął wóz węgla i nagle by mu dołożono następny wóz i za to dostanie więcej sianka trochę. No, nie da rady, nie uciągnie ten koń tyle, bo my już mamy tyle nadwykonań, że już więcej nie jesteśmy po prostu w stanie tego zrobić - alarmuje Mariusz Trojanowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologiczny
Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologicznyFakty po Południu TVN24

Niespełnione obietnice ministra Niedzielskiego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku 2022 rok zakończył stratą w wysokości dziesięciu milionów złotych. Teraz czerwiec też zakończyli na minusie. To jest wegetacja, a nie rozwój. - Zawsze i cały czas na infrastrukturę, na remonty, na kupowanie sprzętu musimy wnioskować o dotację, czyli o pieniądze z zewnątrz - wyjaśnia Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Chcieliśmy zapytać ministra zdrowia, jak chce pomóc zadłużającym się szpitalom. Nie zgodził się jednak na wypowiedź w tej sprawie. Adam Niedzielski półtora roku temu ogłosił plan ratunkowy dla szpitali. - Dzisiejszy dzień to jest dzień, który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną, jeśli można tak powiedzieć, reformę polskiego szpitalnictwa - zapowiadał wówczas minister. Reforma ta do dziś nie weszła w życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS