Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"

Źródło:
Fakty TVN
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Szpitale powiatowe stoją na krawędzi. "Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce"Marek Nowicki/Fakty TVN

Zdecydowana większość szpitali powiatowych jest tak zadłużona, że padają już słowa o bankructwie. Dług jest coraz większy. Szpitale przetrwały pandemię, ale mogą nie przetrwać kolejnych decyzji rządu.

Podczas pandemii szpital w Brodnicy dał sobie radę. Teraz już nie. W 2023 roku pierwszy raz zanotował straty finansowe. Ponad pół miliona złotych za pierwsze półrocze. Brodnica nie jest wyjątkiem. Jak ujawnił Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, na 211 szpitali powiatowych straty finansowe w 2022 roku zanotowało aż 191. Gorzej jest z każdym rokiem, bo w porównaniu z jeszcze poprzednim sytuacja pogorszyła się w kolejnych dziewiętnastu placówkach.

- Możemy mówić o bankructwie systemu ochrony zdrowia w Polsce w tej chwili (...). W Warszawie tylko za ubiegły rok straty naszych miejskich szpitali wyniosły 89 milionów złotych. W tym roku te straty będą znacznie większe, jeżeli nic się nie zmieni przy wycenie - przekazuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Od lipca będzie jeszcze gorzej, bo rząd zarządził kolejne podwyżki płac minimalnych w ochronie zdrowia. Zanosi się na to, że rząd znowu nie pokryje szpitalom wszystkich tych kosztów. Tam, gdzie wyceny są, dyrektorzy łapią się za głowę. Dostali dramatycznie mało. Rządzący proponują, żeby szpitale robiły więcej nadwykonań, to wtedy wyjdą na swoje. - To jest takie proste porównanie, jakby koń na przykład ciągnął wóz węgla i nagle by mu dołożono następny wóz i za to dostanie więcej sianka trochę. No, nie da rady, nie uciągnie ten koń tyle, bo my już mamy tyle nadwykonań, że już więcej nie jesteśmy po prostu w stanie tego zrobić - alarmuje Mariusz Trojanowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim.

Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologiczny
Szpital w Koszalinie zawiesił oddział neurologicznyFakty po Południu TVN24

Niespełnione obietnice ministra Niedzielskiego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku 2022 rok zakończył stratą w wysokości dziesięciu milionów złotych. Teraz czerwiec też zakończyli na minusie. To jest wegetacja, a nie rozwój. - Zawsze i cały czas na infrastrukturę, na remonty, na kupowanie sprzętu musimy wnioskować o dotację, czyli o pieniądze z zewnątrz - wyjaśnia Karolina Welka, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Chcieliśmy zapytać ministra zdrowia, jak chce pomóc zadłużającym się szpitalom. Nie zgodził się jednak na wypowiedź w tej sprawie. Adam Niedzielski półtora roku temu ogłosił plan ratunkowy dla szpitali. - Dzisiejszy dzień to jest dzień, który zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną, jeśli można tak powiedzieć, reformę polskiego szpitalnictwa - zapowiadał wówczas minister. Reforma ta do dziś nie weszła w życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać europie ton. W Unii zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nawać ton w Unii. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nawać ton w Unii. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS