Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 15 października

W niedzielę na północy i wschodzie kraju pochmurno z przejaśnieniami i słabe opady deszczu do 3 mm, po południu zanikające. Na pozostałym obszarze Polski pogodnie. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 17 stopni Celsjusza w centrum kraju do 22 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Marsz Nadziei w Białymstoku. Ma zachęcać do badań profilaktycznych

"Rak to nie wyrok" - pod tym hasłem ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei, by zachęcić mieszkańców do regularnych badań i przekonać do zdrowego trybu życia. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi - najczęstszą chorobą nowotworową wśród Polek. Co roku, z powodu zbyt późno wykrytych zmian, walkę o życie przegrywa 6 tysięcy kobiet.

Trump ostro o porozumieniu z Iranem. "Zabrzmiało trochę jak szantaż"

To zabrzmiało trochę jak szantaż - tak w "Faktach z Zagranicy" amerykanista prof. Bohdan Szklarski ocenił słowa Donalda Trumpa o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Jego zdaniem prezydent USA krytykując zapisy umowy z Teheranem sprzed dwóch lat stawia w niezręcznej sytuacji amerykański Kongres, jak i światowe mocarstwa. - Nie zaistniało nic w międzynarodowej sytuacji, co by zmusiło Trumpa do zabrania głosu w sprawie Iranu akurat dzisiaj - dodał prof. Szklarski. Natomiast dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk zwrócił uwagę na stanowczą politykę wschodnią w wykonaniu obecnego prezydenta USA. - Rok temu może znałem jedną osobę w Kijowie, która uważała, że Trump będzie potrafił tę politykę prowadzić. A dziś znam może jedną, która jest z tego niezadowolona - skomentował dr Kowal.

111 tomów, które przywracają pamięć. "Jedyne świadectwo, że te osoby w ogóle istniały"

Niezwykły dokument, który przedstawia historię walki o wolność. Podpisy tych, którzy przeżyli wojnę można obejrzeć w internecie. Często to jedyna pamiątka po nich, bo później wielu z nich nie miało już tyle szczęścia. Dzięki projektowi "Klasa 1926", który zgłębił tajemnice skrywane w "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" można odszukać swoich przodków. Jak mówi prezes Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza - deklaracja "jest punktem odniesienia dla wszystkiego, co zdarzyło się dalej".

Miała kochającą rodzinę, pojechała się uczyć. Została sprzedana do adopcji

Historia 5-letniej Namaty z Ugandy, która została adoptowana przez amerykańską rodzinę, poruszyła świat. Przyszli rodzice zostali zapewnieni, że ojciec dziewczynki nie żyje, a matka w ogóle dzieckiem się nie interesuje. Kiedy Namata nauczyła się angielskiego na tyle, że mogła swobodnie się porozumiewać, na jaw wyszła przerażająca prawda. Dziewczynka opowiedziała swoim nowym opiekunom o bliskich relacjach z matką. O tym jak wspólnie się bawiły, jak gotowały, jak bardzo ją kocha i jak za nią tęskni. Okazało się wówczas, że została odebrana matce podstępem. Miała wyjechać tylko na jakiś czas, żeby pójść do szkoły. Państwo Davies, bo tak nazywają się przybrani rodzice Maty z Ohio, za adopcję zapłacili 15 tysięcy dolarów. Kiedy zrozumieli, co się stało, zgłosili się do stacji CNN.

Prognoza pogody na sobotę 14 października

W sobotę na większości obszaru Polski czeka nas pogodny dzień. Tylko na północy kraju spodziewane są opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny. W porywach osiągnie prędkość do 45 km/h, a na Wybrzeżu do 60 km/h.

Ranny jenot potrzebował pomocy. Łowczy przyjechał i go zastrzelił

Miejski łowczy w Szczecinie przyjechał na interwencję, zobaczył rannego jenota i go zastrzelił. Mieszkańcy oskarżają go, że odstrzelił zwierzę bez konsultacji z weterynarzem. Widać to nagraniu z ukrytej kamery. Wiadomo też, że kłamał. Kobieta, która wezwała służby, dzwoniła później aby dowiedzieć się jaki jest stan zwierzęcia. Łowczy zapewnił, że jenot jest zdrowy. Teraz wyjaśnia, że to było dla dobra kobiety.

Bez nazwy, ale z nowymi twarzami. Gowin odnawia partię

Jarosław Gowin za 3 tygodnie zaprezentuje nową partię. Potwierdził, że do ugrupowania dołączą między innymi Republikanie. Wicepremier zapowiada poszerzenie obozu Zjednoczonej Prawicy. Choć w samym obozie słychać głosy, że Gowin gra na siebie.

Pacjenci, lekarze, studenci. Poparcie dla rezydentów z wielu stron

Są marsze, pikiety i wsparcie od starszych kolegów. Głosy solidarności do protestujących lekarzy rezydentów płyną też z kilku medycznych uczelni, a pacjenci okazują zrozumienie. W wielu placówkach medycznych wiszą plakaty i hasła "wspieramy protestujących".

Marcinkiewicz: PiS mówił o reparacjach, żeby osłabić Merkel

Żadnych reparacji nie dostaniemy ta sprawa jest oczywista - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem partia Jarosława Kaczyńskiego rozgrzała temat reparacji wojennych od Niemiec licząc, że Angela Merkel przegra wrześniowe wybory parlamentarne. - Owoce 2-letniej polityki zagranicznej PiS są prorosyjskie - dodał Marcinkiewicz. Były premier pozytywnie odniósł się do rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy na temat Polski. Jego zdaniem w ten sposób "ujawniane są kłamstwa" PiS.

"Giełdy światowe furczą. I tu jest główne niebezpieczeństwo"

Łagodna polityka pieniężna banków światowych może prowadzić do skutków ubocznych. Na przykład powstania baniek spekulacyjnych - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Marek Belka. Były premier mówił również o zagrożeniach dla polskiej gospodarki. - Fundamenty wzrostu gospodarczego się nie poprawiają - ocenił. Belka negatywnie ocenił też dążenia PiS do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec. - Dyskusja może mieć nieprzyjemne konsekwencje - powiedział.

"Stygmatyzowanie i atakowanie Polski". Szef MSZ odpowiada na rezolucję

"Wzywamy polskie władze, aby powstrzymały się od wszelkich reform, które mogłyby zagrozić poszanowaniu zasad państwa prawa" - to tylko fragment rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Ten dokument ma charakter "stygmatyzowania i atakowania Polski" - mówi szef polskiego MSZ. Ale to już kolejny europejski organ, który wyraża zaniepokojenie tym, co dzieje się w naszym kraju. Rezolucja nie ma mocy prawnej, jej znaczenie jest raczej symboliczne, ale niestety pokazuje, w jaki sposób i w jakim gronie widziana jest dzisiaj Polska. Dokument dotyczy 5 państw - Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Turcji i Polski. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Drugie życie trawy z historycznego meczu. Murawa trafiła do Rypina

Po sukcesie polskich piłkarzy, którzy awansowali na przyszłoroczny mundial, zostały dobre wspomnienia i... cała góra trawy. Nie zmarnuje się. Zwinięto ją z płyty stadionu PGE Narodowy i przewieziono do Rypina (woj. kujawsko-pomorskie). Tamtejsi samorządowcy byli pierwsi i mają na nią kilka pomysłów.