Były obietnice, jest projekt w Sejmie. Co prezydent proponuje frankowiczom?


Pustki w Sejmie w trakcie pierwszego czytania prezydenckiego projektu pomocy frankowiczom. Kampania była pełna obietnic, ale teraz projekt jest pełen zmian. Przewalutowanie nie będzie kosztem tylko banków, a kurs spłaty nie będzie taki jak kurs pożyczki.

Problem pomocy frankowiczom zawsze rozpalał polityczne emocje. Jednak w trakcie piątkowego pierwszego czytania projektu ustawy, którą przygotował prezydent, frekwencja była słaba, a temperatura sporu umiarkowana.

- Wygląda to jak leczenie poważnej i wstydliwej choroby pudrem. Przecież nie taka kosmetykę obiecaliście w kampanii wyborczej - mówił Jarosław Urbaniak z PO.

Ta krótka ocena prezydenckiego projektu ustawy najlepiej oddaje nastawienie opozycji do zmian, które mają pomóc frankowiczom. Według opozycji wsparcie dla osób zadłużonych w obcych walutach jest niewystarczające. I znacząco odbiega od tych obietnic, które prezydent składał w kampanii wyborczej.

Nowe pomysły

Teraz o przewalutowaniu, jakie zapowiadał Andrzej Duda w kampanii, nie ma już mowy. Prezydent proponuje, by o pomoc mogli się starać ci, którzy na spłatę kredytu przeznaczają ponad połowę dochodów.

Będą oni mogli przez trzy lata otrzymać z Funduszu Wsparcia do 2 tys. złotych miesięcznie. Maksymalna kwota pomocy to 72 tys. złotych. Ci, którzy skorzystają z tego rozwiązania, będą mieli 12 lat na spłatę tej nieoprocentowanej pożyczki.

Jest też propozycja dla banków. Jeśli zdecydują się przewalutować kredyty na polską walutę otrzymają zwrot różnicy między wartością kredytu przed i po zmianie.

- To jest kolejny krok na tej drodze pomagania i wspierania kredytobiorców. Tych w trudnej sytuacji, i tych mających kredyty w walutach obcych – uważa Paweł Mucha, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta.

"Pętla zadłużenia"

- Te rozwiązania, które proponuje prezydent, są tylko maścią na ranę, ale nie rozwiązują problemów – mówi Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Sami frankowicze również nie akceptują propozycji prezydenta. Twierdzą, że to pomoc niewystarczająca i niebezpieczna. Bo proponuje się im spłatę zadłużenia kolejnym kredytem.

- Pętla zadłużenia wokół szyi takiego kredytobiorcy zaciska się. Przyjdzie taki czas, kiedy oprócz pierwszej raty w banku będzie musiał spłacać tę druga ratę w banku - uważa Barbara Husiew ze Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

- Te rozwiązania prawne są bardzo dobre. Jestem przekonany, że można je w toku prac jeszcze udoskonalić. Ale myślę, że to jest narzędzie, na które wszyscy czekają - twierdzi z kolei Mucha.

Na wsparcie dla zadłużonych w obcych walutach mają głownie złożyć się banki. Rocznie na ten cel przeznaczałyby ponad trzy miliardy złotych.

Projektem prezydenta teraz zajmie się sejmowa komisja finansów publicznych.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS