W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?

13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?
13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?Marek Nowicki | Fakty TVN

Rezydenci są młodzi, zdeterminowani i dobrze wykształceni. Lekarze po studiach przez wiele lat zdobywają specjalizację. Mówią: nie chcemy jechać zagranicę, ale kiedy z Sejmu słyszą: niech jadą, to warto sprawdzić, co by było, gdyby z niektórych szpitali zniknął co trzeci lekarz.

Odwiedzamy Klinikę Dermatologiczną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Budynek jest najlepszym przykładem na to, jak bardzo polska służba zdrowia jest niedofinansowana. Co trzeci pracujący tu lekarz to rezydent. Są młodzi, ambitni i bardzo przepracowani - tak jak doktor Anna Waśkiewicz.

- Jestem w klinice, następnie idę dosłownie na pół godziny do domu, jem coś i wychodzę do kolejnej pracy. Po czym już do domu nie wracam. Po dyżurze wracam z powrotem do kliniki - mówi Waśkiewicz.

Przepracowani

Tak jest w całym kraju. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu pracuje armia lekarzy rezydentów - 280. Stanowią jedną trzecią wszystkich lekarzy. Są tak samo przepracowani. - Pracuję również w nocnych pomocach lekarskich. W tym tygodniu jestem już po jednym dyżurze 38-godzinnym, po drugim dyżurze 14-godzinnym. Oprócz tego jest normalna praca - mówi rezydentka Katarzyna Czermak.

Rezydenci pracują non-stop, żeby utrzymać siebie i swoje młode rodziny. Gdyby nagle wszyscy wyjechali za granicę, słuchając słów, które padły w czwartek w Sejmie, system ochrony zdrowia załamałby się.

Wszyscy nie wyjadą, ale też z powodu przepracowania nie wszyscy w czasie rezydentury odpowiednio się wykształcą.

- Czas rezydentury to jest czas, kiedy powinniśmy się szkolić. A przez ogromny nakład pracy jest to nam po prostu uniemożliwiane - podkreśla Milena Gulcz, lekarz rezydent.

Lekarzy jak na lekarstwo

W Polsce brakuje lekarzy. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na tysiąc Polaków przypada statystycznie 2,2 lekarza. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Profesor Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologicznej w Warszawie, jest przekonana, że bez jasnego wsparcia dla rezydentów tego kryzysu zażegnać się nie da.

- Praca rezydentów jest niezwykle istotna. Ale to jest nie tylko istotne na dzisiaj, to jest istotne dla przyszłości - mówi prof. Rudnicka. - W przyszłości nas i nasze dzieci będą leczyli właśnie ci lekarze. W zależności jak będą wykształceni, jaka będzie ich jakość, taka będzie przyszłość polskiej medycyny - dodaje.

Rezydent zarabia dwa tysiące dwieście złotych na rękę, młodzi lekarze domagają się jednak w pierwszej kolejności nie podwyżek dla siebie, tylko zwiększenia nakładów na całą ochronę zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię antynowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS