W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?

13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?
13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?Marek Nowicki | Fakty TVN

Rezydenci są młodzi, zdeterminowani i dobrze wykształceni. Lekarze po studiach przez wiele lat zdobywają specjalizację. Mówią: nie chcemy jechać zagranicę, ale kiedy z Sejmu słyszą: niech jadą, to warto sprawdzić, co by było, gdyby z niektórych szpitali zniknął co trzeci lekarz.

Odwiedzamy Klinikę Dermatologiczną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Budynek jest najlepszym przykładem na to, jak bardzo polska służba zdrowia jest niedofinansowana. Co trzeci pracujący tu lekarz to rezydent. Są młodzi, ambitni i bardzo przepracowani - tak jak doktor Anna Waśkiewicz.

- Jestem w klinice, następnie idę dosłownie na pół godziny do domu, jem coś i wychodzę do kolejnej pracy. Po czym już do domu nie wracam. Po dyżurze wracam z powrotem do kliniki - mówi Waśkiewicz.

Przepracowani

Tak jest w całym kraju. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu pracuje armia lekarzy rezydentów - 280. Stanowią jedną trzecią wszystkich lekarzy. Są tak samo przepracowani. - Pracuję również w nocnych pomocach lekarskich. W tym tygodniu jestem już po jednym dyżurze 38-godzinnym, po drugim dyżurze 14-godzinnym. Oprócz tego jest normalna praca - mówi rezydentka Katarzyna Czermak.

Rezydenci pracują non-stop, żeby utrzymać siebie i swoje młode rodziny. Gdyby nagle wszyscy wyjechali za granicę, słuchając słów, które padły w czwartek w Sejmie, system ochrony zdrowia załamałby się.

Wszyscy nie wyjadą, ale też z powodu przepracowania nie wszyscy w czasie rezydentury odpowiednio się wykształcą.

- Czas rezydentury to jest czas, kiedy powinniśmy się szkolić. A przez ogromny nakład pracy jest to nam po prostu uniemożliwiane - podkreśla Milena Gulcz, lekarz rezydent.

Lekarzy jak na lekarstwo

W Polsce brakuje lekarzy. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na tysiąc Polaków przypada statystycznie 2,2 lekarza. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Profesor Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologicznej w Warszawie, jest przekonana, że bez jasnego wsparcia dla rezydentów tego kryzysu zażegnać się nie da.

- Praca rezydentów jest niezwykle istotna. Ale to jest nie tylko istotne na dzisiaj, to jest istotne dla przyszłości - mówi prof. Rudnicka. - W przyszłości nas i nasze dzieci będą leczyli właśnie ci lekarze. W zależności jak będą wykształceni, jaka będzie ich jakość, taka będzie przyszłość polskiej medycyny - dodaje.

Rezydent zarabia dwa tysiące dwieście złotych na rękę, młodzi lekarze domagają się jednak w pierwszej kolejności nie podwyżek dla siebie, tylko zwiększenia nakładów na całą ochronę zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS