W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?

13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?
13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.10.2017 | W Sejmie usłyszeli "niech jadą". Co by się stało, gdyby posłuchali?Marek Nowicki | Fakty TVN

Rezydenci są młodzi, zdeterminowani i dobrze wykształceni. Lekarze po studiach przez wiele lat zdobywają specjalizację. Mówią: nie chcemy jechać zagranicę, ale kiedy z Sejmu słyszą: niech jadą, to warto sprawdzić, co by było, gdyby z niektórych szpitali zniknął co trzeci lekarz.

Odwiedzamy Klinikę Dermatologiczną Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Budynek jest najlepszym przykładem na to, jak bardzo polska służba zdrowia jest niedofinansowana. Co trzeci pracujący tu lekarz to rezydent. Są młodzi, ambitni i bardzo przepracowani - tak jak doktor Anna Waśkiewicz.

- Jestem w klinice, następnie idę dosłownie na pół godziny do domu, jem coś i wychodzę do kolejnej pracy. Po czym już do domu nie wracam. Po dyżurze wracam z powrotem do kliniki - mówi Waśkiewicz.

Przepracowani

Tak jest w całym kraju. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu pracuje armia lekarzy rezydentów - 280. Stanowią jedną trzecią wszystkich lekarzy. Są tak samo przepracowani. - Pracuję również w nocnych pomocach lekarskich. W tym tygodniu jestem już po jednym dyżurze 38-godzinnym, po drugim dyżurze 14-godzinnym. Oprócz tego jest normalna praca - mówi rezydentka Katarzyna Czermak.

Rezydenci pracują non-stop, żeby utrzymać siebie i swoje młode rodziny. Gdyby nagle wszyscy wyjechali za granicę, słuchając słów, które padły w czwartek w Sejmie, system ochrony zdrowia załamałby się.

Wszyscy nie wyjadą, ale też z powodu przepracowania nie wszyscy w czasie rezydentury odpowiednio się wykształcą.

- Czas rezydentury to jest czas, kiedy powinniśmy się szkolić. A przez ogromny nakład pracy jest to nam po prostu uniemożliwiane - podkreśla Milena Gulcz, lekarz rezydent.

Lekarzy jak na lekarstwo

W Polsce brakuje lekarzy. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na tysiąc Polaków przypada statystycznie 2,2 lekarza. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Profesor Lidia Rudnicka, kierownik Kliniki Dermatologicznej w Warszawie, jest przekonana, że bez jasnego wsparcia dla rezydentów tego kryzysu zażegnać się nie da.

- Praca rezydentów jest niezwykle istotna. Ale to jest nie tylko istotne na dzisiaj, to jest istotne dla przyszłości - mówi prof. Rudnicka. - W przyszłości nas i nasze dzieci będą leczyli właśnie ci lekarze. W zależności jak będą wykształceni, jaka będzie ich jakość, taka będzie przyszłość polskiej medycyny - dodaje.

Rezydent zarabia dwa tysiące dwieście złotych na rękę, młodzi lekarze domagają się jednak w pierwszej kolejności nie podwyżek dla siebie, tylko zwiększenia nakładów na całą ochronę zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS