"Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami

12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami
12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listamiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Razem, a nie osobno - to propozycja Nowoczesnej dla opozycji na przyszłoroczne wybory samorządowe. Cel jest oczywisty: za wszelką cenę wygrać z PiS-em. A ta cena wcale nie musi być tak wysoka. Na początek trzeba porozumieć się z Platformą Obywatelską. Plan może okazać się skuteczny, bo na horyzoncie są zmiany ordynacji wyborczej.

Opozycja dopiero zaczyna rozmawiać o wspólnych wyborczych listach. Nowoczesna namawia do tego polityków Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy bliżej niż dalej tego, o czym marzą Polacy, o czym słyszymy na ulicach, na każdym spotkaniu: idźcie razem - mówi Borys Budka z Platformy Obywatelskiej

- Do wyborów sejmikowych pójdziemy spod własnego szyldu. My mamy zupełnie inne elektoraty niż Platforma i Nowoczesna, nawet się wykluczające - mówi z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Razem czy osobno?

Dzisiaj motorem rozmów na temat wspólnych list jest Nowoczesna, którą do wspólnego działania wzywał w lipcu wzywał lider PO Grzegorz Schetyna. Nowoczesna mówi o wspólnych kandydatach na każdym szczeblu samorządu, wspólnych listach trzech partii - Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Bez Kukiza i Razem.

- Kukiz'15 zawsze jest bardzo blisko PiS-u, często głosuje jak PiS. Możemy ją potraktować śmiało jako pewną przybudówkę PiS. Natomiast Partia Razem zawsze jest osobno - argumentuje Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej.

Problem polega na tym, że pierwsze pytania dotyczące wspólnych kandydatów to protokół rozbieżności opozycji. PSL nie wyobraża sobie wspólnych list - zwłaszcza do sejmików, ale co do niektórych kandydatów jest gotowe do porozumienia.

Najwięcej szans na poparcie opozycji ma Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa. Mogą go poprzeć wszyscy od SLD przez PSL, Nowoczesną i Platformę. Ale już w Warszawie kandydat Nowoczesnej mocno uderza w wiceprzewodniczącą PO. - Nikt tak dobrze nie robi mojej kampanii prezydenckiej w Warszawie jak Hanna Gronkiewicz-Waltz. To jest osoba, która najbardziej ją wspiera, bo jej działania i działania Platformy w Warszawie powodują, że widać, że zmiana jest bardzo potrzebna - mówi Paweł Rabiej.

"Zachęta" od PiS

Do rozmów opozycję "zachęcają" niejasne zapowiedzi polityków PiS dotyczące zmian w ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego raczej sugerują niż informują o planowanych przez siebie zmianach. Ryszard Terlecki, pytany przez dziennikarzy, stwierdził jedynie, że zmiany będą "gruntowne". - Na razie zmian nie ma, więc sądzę, że nie zamierzamy odwołać wyborów - mówi Marek Suski z PiS.

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że zmiany proponowane przez PiS raczej zwiększą szanse na zwycięstwo partii rządzącej.

W sprawie możliwych zmian nawet Paweł Kukiz - bliższy PiS-owi niż reszta opozycji - czuje się zaniepokojony. Do tego stopnia, że ten największy krytyk partii politycznych nie wyklucza założenia własnej partii. - Ten statut będzie sobie leżał w szufladzie. Na wszelki wypadek. Pan prezes Kaczyński stwierdził, że za wcześnie jest by mówić o zmianie ordynacji wyborczej. Obawiam się, że na tydzień przed wyborami powie, że to jest ten czas, kiedy o zmianie należy mówić - mówi lider Kukiz'15.

Ciągle nie wiadomo nawet czy razem z wyborami będzie prezydenckie konsultacyjno-konstytucyjne referendum. W tej sprawie PiS też jeszcze nie zdecydowało.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS