"Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami

12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami
12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listami
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
12.10.2017 | "Jesteśmy bliżej niż dalej", "pójdziemy spod własnego szyldu". Problemy opozycji ze wspólnymi listamiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Razem, a nie osobno - to propozycja Nowoczesnej dla opozycji na przyszłoroczne wybory samorządowe. Cel jest oczywisty: za wszelką cenę wygrać z PiS-em. A ta cena wcale nie musi być tak wysoka. Na początek trzeba porozumieć się z Platformą Obywatelską. Plan może okazać się skuteczny, bo na horyzoncie są zmiany ordynacji wyborczej.

Opozycja dopiero zaczyna rozmawiać o wspólnych wyborczych listach. Nowoczesna namawia do tego polityków Platformy Obywatelskiej. - Jesteśmy bliżej niż dalej tego, o czym marzą Polacy, o czym słyszymy na ulicach, na każdym spotkaniu: idźcie razem - mówi Borys Budka z Platformy Obywatelskiej

- Do wyborów sejmikowych pójdziemy spod własnego szyldu. My mamy zupełnie inne elektoraty niż Platforma i Nowoczesna, nawet się wykluczające - mówi z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Razem czy osobno?

Dzisiaj motorem rozmów na temat wspólnych list jest Nowoczesna, którą do wspólnego działania wzywał w lipcu wzywał lider PO Grzegorz Schetyna. Nowoczesna mówi o wspólnych kandydatach na każdym szczeblu samorządu, wspólnych listach trzech partii - Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Bez Kukiza i Razem.

- Kukiz'15 zawsze jest bardzo blisko PiS-u, często głosuje jak PiS. Możemy ją potraktować śmiało jako pewną przybudówkę PiS. Natomiast Partia Razem zawsze jest osobno - argumentuje Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej.

Problem polega na tym, że pierwsze pytania dotyczące wspólnych kandydatów to protokół rozbieżności opozycji. PSL nie wyobraża sobie wspólnych list - zwłaszcza do sejmików, ale co do niektórych kandydatów jest gotowe do porozumienia.

Najwięcej szans na poparcie opozycji ma Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa. Mogą go poprzeć wszyscy od SLD przez PSL, Nowoczesną i Platformę. Ale już w Warszawie kandydat Nowoczesnej mocno uderza w wiceprzewodniczącą PO. - Nikt tak dobrze nie robi mojej kampanii prezydenckiej w Warszawie jak Hanna Gronkiewicz-Waltz. To jest osoba, która najbardziej ją wspiera, bo jej działania i działania Platformy w Warszawie powodują, że widać, że zmiana jest bardzo potrzebna - mówi Paweł Rabiej.

"Zachęta" od PiS

Do rozmów opozycję "zachęcają" niejasne zapowiedzi polityków PiS dotyczące zmian w ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego raczej sugerują niż informują o planowanych przez siebie zmianach. Ryszard Terlecki, pytany przez dziennikarzy, stwierdził jedynie, że zmiany będą "gruntowne". - Na razie zmian nie ma, więc sądzę, że nie zamierzamy odwołać wyborów - mówi Marek Suski z PiS.

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że zmiany proponowane przez PiS raczej zwiększą szanse na zwycięstwo partii rządzącej.

W sprawie możliwych zmian nawet Paweł Kukiz - bliższy PiS-owi niż reszta opozycji - czuje się zaniepokojony. Do tego stopnia, że ten największy krytyk partii politycznych nie wyklucza założenia własnej partii. - Ten statut będzie sobie leżał w szufladzie. Na wszelki wypadek. Pan prezes Kaczyński stwierdził, że za wcześnie jest by mówić o zmianie ordynacji wyborczej. Obawiam się, że na tydzień przed wyborami powie, że to jest ten czas, kiedy o zmianie należy mówić - mówi lider Kukiz'15.

Ciągle nie wiadomo nawet czy razem z wyborami będzie prezydenckie konsultacyjno-konstytucyjne referendum. W tej sprawie PiS też jeszcze nie zdecydowało.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podaną w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS