Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"

14.08.2018 | Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"
14.08.2018 | Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.08.2018 | Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Premier ogłosił datę wyborów. 21 października pierwsza tura, a 4 listopada - druga. Kampania samorządowa może startować oficjalnie. Nieoficjalnie maraton już trwa. Lista startowa, w niektórych miastach, jest bardzo długa. Warszawa ma 11 kandydatów na prezydenta. Te wybory to będzie pierwszy prawdziwy sprawdzian politycznego poparcia od 2015 roku.

Od wtorku kandydaci nie muszą już udawać, że grillowanie nad Wisłą to nie "kampania", a jakaś "prekampania". Od wtorku wszystko jest oficjalne.

- Te wybory są ważne, bo to jest pierwszy raz, żeby pokazać PiS-owi czerwoną kartkę - ocenia wagę wyborów samorządowych Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy.

- Musimy odbetonować samorządy, bo w nich jest jeszcze więcej układów - stwierdza Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Jeszcze nigdy, przed wyborami samorządowymi, kampania nie miała takiej dynamiki i takiego tempa. Kandydaci będą musieli je wytrzymać do 21 października. Wtedy cała Polska będzie wybierać radnych gminnych, wojewódzkich, burmistrzów, czy właśnie prezydentów miast.

Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada, czyli w weekend po święcie Wszystkich Świętych. PiS będzie chciało udowodnić, że może mieć władzę także w samorządach. Platforma - że jest w stanie utrzymać tę władzę. Na początku kampanii można zaobserwować pewną ostrożność. Grzegorz Schetyna stwierdza, że w Warszawie nie ma jednoznacznego faworyta, i że wszystko jest otwarte.

W dniu oficjalnego startu kampanii dziesiątki kandydatów z całej Polski ruszyło ze spotkaniami wyborczymi. Mieszkańcy wsi, powiatów, miast i miasteczek muszą się powoli z tym krajobrazem oswajać.

Wielki test

W Gdańsku dojdzie do pojedynku bratobójczego między Pawłem Adamowiczem, od którego odwróciła się Platforma, a Jarosławem Wałęsą, który ma Platformie dać władzę w kluczowym dla partii mieście.

- Ta kampania z pewnością będzie momentami agresywna - ocenia Jarosław Wałęsa, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska. - Największym rywalem w Gdańsku jest frekwencja wyborcza - ocenia z kolei Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który zamierza powalczyć o kolejną kadencję.

Liderzy Platformy doskonale wiedzą, że przegrana z PiS-em w dużych miastach będzie fatalnym startem w pierwszej konkurencji wieloboju wyborczego. Bo wybory samorządowe to początek. W 2019 roku odbędą się wybory do Europarlamentu, a potem najważniejsze z ważnych - wybory do Sejmu i Senatu (2019), a na końcu wybory prezydenckie (2020).

- Wybory samorządowe będą testem dla partii opozycyjnych. One pokażą ich wagę i znaczenie - uważa Jacek Sutryk, kandydat Koalicji na prezydenta Wrocławia.

- Jacek Sutryk koncentruje wokół siebie koalicję, której celem nie jest zmiana we Wrocławiu, tylko utrzymanie władzy i wpływów - stwierdza Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia.

Od wtorku partie mogą wydawać pieniądze na kampanie polityczne.

Autor: Krzysztod Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS