Na tę wycieczkę czekali od tygodni. Ostatnie nagranie z autobusu, w którym zginęły dzieci


W bombardowaniu autobusu w kontrolowanej przez szyitów części Jemenu zginęło 51 osób, w tym 40 dzieci. To jeden z najbardziej krwawych incydentów w trwającej od czterech lat wojnie domowej w Jemenie. Telewizja CNN dotarła do nagrania z wewnątrz autobusu, które zostało wykonane przed atakiem.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

Właśnie skończyli letnią szkołę religijną i zaczynali wakacje. Ta wycieczka była nagrodą. Czekali na nią od wielu dni. Kolegów w autobusie nagrywał jeden z uczniów. Było głośno i wesoło. Godzinę po wykonaniu tego nagrania większość widocznych na nim dzieci już nie żyła. Spora część z nich nie ukończyła 10 roku życia.

Autobus szkolny, którym jechały dzieci, został ostrzelany przez myśliwce. Jak podają agencje prasowe, zginęło 51 osób, w tym 40 dzieci. Blisko 80 osób zostało rannych.

- Bomby spadły na autobus w momencie, kiedy jechał na zatłoczonym targu, sklepy były otwarte, klienci robili zakupy, zginęli zwykli mieszkańcy, kupcy i dzieci - relacjonuje świadek ataku Moussa Abdullah.

Do zdarzenia doszło na terenach kontrolowanych przez szyickich rebeliantów w północno-zachodnim Jemenie.

Oficjalne śledztwo

Arabia Saudyjska, która kieruje koalicją walczącą przeciwko rebeliantom z grupy Huti, początkowo informowała, że nalot był zgodny z prawem wojennym. Teraz jednak zapowiedziała śledztwo w tej sprawie i ukaranie winnych.

- Członkowie zespołu dochodzeniowego natychmiast rozpoczęli śledztwo. Po jego zakończeniu opublikujemy szczegółowe wyniki w mediach na całym świecie, bez względu na to, kto ponosi odpowiedzialność za ten incydent - oświadczył rzecznik zespołu ds. oceny incydentów Mansour Al-Mansour.

Atak potępił w piątek sekretarz generalny ONZ. Niezależnego i transparentnego dochodzenia w sprawie ataku z powietrza na autobus szkolny w Jemenie domagają się też Stany Zjednoczone.

- Z wszystkimi członkami koalicji spotka się specjalny wysłannik. Spróbuję włączyć tę kwestię do negocjacji prowadzonych pod auspicjami ONZ. To właśnie popieramy. Nie jesteśmy zaangażowani w wojnę domową. Pomożemy zapobiec zabijaniu niewinnych ludzi - oświadczył sekretarz obrony USA Jim Mattis.

Chaos w Jemenie

W poniedziałek w Jemenie odbyły się pogrzeby uczniów. Z kolei pod siedzibą ONZ w Sanie, stolicy kraju, swój sprzeciw wobec tego, co się stało, wyrażały kobiety i dzieci. - Wzywamy ONZ i cały świat do zwrócenia uwagi na Jemeńczyków, którzy ciągle narażeni są na brutalną agresję, skierowaną także przeciwko dzieciom - oświadczyła Walaa Elkhamri, która uczestniczyła w demonstracji.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, odkąd obalono tam wieloletniego dyktatora Alego Abd Allaha Salaha. Sytuacja pogorszyła się w 2015 roku, gdy interwencję w tym kraju rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Według ONZ wyniszczająca wojna kosztowała już życie 10 tysięcy osób, w tym ponad 2 tysięcy dzieci.

Autor: Małgorzata Dzieciniak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS