Turcja go oskarża, USA chcą jego uwolnienia. Sprawa pastora zakończy strategiczny sojusz?


To gospodarcza wojna światowa - tak działania Amerykanów określił przewodniczący tureckiego parlamentu, a prezydent Erdogan sugeruje, że Waszyngton może utracić swojego strategicznego sojusznika. To największy kryzys w stosunkach Stanów Zjednoczonych i Turcji od dziesięcioleci. Jednym z jego bohaterów jest mało znany amerykański pastor, którego Turcy zamknęli w więzieniu i oskarżają o terroryzm.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS

Do niedawna nikt o nim nie słyszał. Dziś za jego przyczyną może zmienić się polityczna mapa świata.

Ameryka żąda, by pastor Andrew Brunson wyszedł na wolność. Turcja odmawia jego wydania. Prezydent Recep Erdogan retorycznie pyta Amerykanów, czy na pewno chcą stracić strategicznego sojusznika w NATO z powodu jednego pastora.

- Jesteście strategicznym partnerem w NATO i jednocześnie wbijacie nam nóż w plecy? Można tak? - pyta Amerykanów Erdogan.

Cła za pastora

Cios w plecy to według Erdogana cła, które Ameryka wprowadziła na turecką stal i aluminium w momencie, w którym notowania tureckiej waluty - liry - znalazły się na historycznym dnie. Cła, czyli de facto sankcje, to efekt odmowy uwolnienia pastora Brunsona.

Amerykanin Andrew Brunson zamieszkał w Turcji ponad 20 lat temu, prowadził niewielką parafię ewangelicką w Izmirze. Dwa lata temu trafił do więzienia, bo rzekomo wspierał nieudany pucz, który miał odsunąć od władzy Erdogana.

Brunson miał też współpracować z rzekomym organizatorem puczu - Fethullahem Gulenem - islamskim kaznodzieją, który obecnie mieszka w Ameryce.

Turcja traktuje Brunsona jako kartę przetargową, by zmusić Amerykę do ekstradycji Gulena. Waszyngton nie chce o tym słyszeć. Ankara grozi, że wykona zwrot w kierunku Moskwy, rynki finansowe szaleją.

Rosja za drzwiami

- Wiemy, że Erdogan i Putin rozmawiali ze sobą przez weekend. To niepokoi inwestorów, których nastroje są pesymistyczne, a to jest zaraźliwe - komentuje Mike Ingram, analityk z Irlandii.

W poniedziałek do Turcji przyleciał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

O zbliżeniu obu krajów mówi się od dawna. Turcja pomimo sprzeciwu Ameryki kupuje od Rosji sprzęt wojskowy. Ankarze nie podoba się to, że Waszyngton wspiera w Syrii i Iraku Kurdów, którzy marzą o własnym państwie.

Sprawa Brunsona może przelać czarę goryczy. - Nie twierdzę, że uwolnienie pastora Brunsona rozwiąże wszystkie problemy, bo między Turcją a Ameryką jest ich wiele, ale obie strony muszą znaleźć kompromis - uważa analityk rynkowy Ozlem Derici Sengul.

Euro za liry

Prezydent Erdogan mówi Amerykanom, że Turcja słucha się tylko Allaha. Rodakom tłumaczy, że problemy gospodarcze to efekt politycznego spisku z zagranicy wymierzonego w Turcję.

- Jeśli trzymacie pod poduszką dolary, wyciągnijcie je. Jeśli macie euro czy złoto, to też je wyciągnijcie. Natychmiast idźcie do banku i wymieńcie je na liry. Robiąc tak, prowadzimy naszą wojnę o niezawisłość i przyszłość. To jedyny język, który oni są w stanie zrozumieć - apeluje Erdogan.

W piątek wartość tureckiej liry spadła aż o jedną piątą. Apelu prezydenta Erdogdana jego rodacy na razie nie posłuchali, może poza tymi, którzy żyją w Europie - dla nich kryzys walutowy to żyła złota.

- Wymieniam tyle euro, ile tylko się da. Dla mnie wzrost ceny euro jest dobry, bo żyję w Europie, ale dla Turcji to bardzo źle - mówi Ali Delici, obywatel Niemiec pochodzenia tureckiego.

Zwykły Turek nie usłyszy od swojego prezydenta, że główną przyczyną potężnego spadku wartości liry są wyrażane od dawna obawy rynków o nieograniczony wpływ Erdogana na gospodarkę, bo turecki prezydent zamienił swój kraj z demokracji rynkowej w niemal sułtanat.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS