Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiada

20.08.2018 | Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiada
20.08.2018 | Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiada
Mateusz Kudła | Fakty TVN
20.08.2018 | Burza o polską górę śmieci na K2. Adam Bielecki odpowiadaMateusz Kudła | Fakty TVN

Góra śmieci pod K2. "Wstydźcie się Polacy" pisze kanadyjski himalaista i na filmie pokazuje, co zobaczył na szlaku. Z Polski słychać "przepraszam", a my pytamy, jakim cudem po narodowej wyprawie została taka pamiątka.

- To śmieci pozostawione w bazie pod K2 przez polską zimową wyprawę. Wyprawą kierował Krzysztof Wielicki. Polscy himalaiści, wstydźcie się! Chcieli być pierwszymi, którzy zdobędą szczyt zimą, ale mam nadzieję, że była to ich ostatnia wyprawa w góry - mówi Jean-Pierre Danvoye, który dwudziestego pierwszego czerwca nagrał wysypisko plastikowych butelek, szklanych słoików, opakowań po żywności z polskimi etykietami, kart do gry, a nawet książek.

Tylko na profilu społecznościowym kanadyjskiego wspinacza, który nagłośnił sprawę, film obejrzało sto czterdzieści tysięcy osób.

Wina agencji?

- Jestem zbulwersowany, ja byłem kierownikiem bazy. Jak zobaczyłem to, co zostało w bazie, to po prostu nie wierzyłem - mówi Piotr Snopczyński.

Uczestnicy wyprawy na drugi co do wysokości szczyt Ziemi przyznają, że nie zabrali ze sobą śmieci, bo zrobić miała to wynajęta przez nich agencja - po ustąpieniu zimy. - Dla tragarzy przejście tego lodowca zimą jest bardzo trudne, także sprzęt znosi się dopiero latem - tłumaczy Adam Bielecki, uczestnik narodowej wyprawy na K2. - Większość wypraw organizowanych do Karakorum przez duże i mniejsze zespoły jest organizowana przez agencje turystyczne - przyznaje Piotr Turkot z portalu wspinanie.pl.

Sprawa nieaktualna

Wspinacze zapewniają, że nagrany 21 czerwca film jest już nieaktualny. Według pakistańskiego agenta, śmieci zostały sprzątnięte w połowie lipca.

- Rozmawiałem dzisiaj rano z kolegą, który był w bazie pod K2 w lipcu i nie widział żadnych śmieci, a na pewno obrazu, który można zobaczyć na filmie - przekazuje Piotr Tomala, uczestnik wyprawy. Co więcej, jak dodaje Adam Bielecki, ekspedycja kończąc wyprawę oszczędziła innym wspinaczom takiego widoku. Śmieci miały czekać na transport w szczelnie zamkniętych workach.

- Nie wiadomo, czy to czynnik ludzki, czy może jakieś zwierzęta, ale coś sprawiło, że część tych worków została uszkodzona i śmieci zostały rozwleczone - mówi Bielecki.

- Nie wystawiamy złego świadectwa samym sobie. Himalaiści to jest środowisko, które bardzo dba o środowisko naturalne - dodaje.

Kanadyjski wspinacz, który opublikował film, zaktualizował wpis o nadesłane przez polskich wspinaczy wyjaśnienia.

Polska wyprawa narodowa na K2 zakończyła się w marcu z powodu niekorzystnej pogody i zagrożenia lawinowego. Jej uczestnicy poddali się po trzech miesiącach walki o ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jean-Pierre Danvoye

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS