Epidemia opornej bakterii. Nie ma na nią leku, są zgony

19.08 | Epidemia odpornej bakterii. Nie ma na nią leku, są zgonytvn24

Jest nazywana superbakterią, bo nie ma na nią leku. Oporna na antybiotyki - może być przekazana nawet przez dotyk dłoni. I może prowadzić do śmierci. New Delhi atakuje Polaków. Liczba zakażeń rośnie i to w ekspresowym tempie..

W tym roku w Polsce będziemy mieć rekordową liczbę zakażeń oporną na wszystkie antybiotyki bakterią New Delhi. Do tej pory potwierdzono 1660 przypadków. Niewidoczne dla oka szczepy tej bakterii mogą się kryć na każdym szpitalnym oddziale. - Liczba jest bardzo wysoka i stąd nasz niepokój. Duża liczba zakażeń się utrzymuje - mówi dr n. med. Dorota Żabicka, kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów.

Pięć lat temu sanepid odnotował tylko 103 przypadki zakażenia New Delhi w Polsce, trzy lata temu niecałe pięćset. Rok temu liczba ta sięgnęła już 2404 przypadków. Do końca tego roku liczba zakażeń może dojść do trzech tysięcy. W samym tylko powiecie grudziądzkim zmarło w tym roku z powodu New Delhi sześć osób.

- Mieszkańcy powiatu grudziądzkiego mają w tym momencie informacje na ten temat, że u nich w rejonie dochodzi do dużej liczby zakażeń - potwierdza Olga Radkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Brak danych

Ile osób zmarło w całej Polsce z powodu New Delhi - nie wiemy, bo nie ma obowiązku zgłaszania tych zakażeń. Nie wiemy też, ilu jest nosicieli bakterii, bo na samym Mazowszu jest ich już tak dużo, że Narodowy Instytut Leków przestał to badać. - Nie byliśmy po prostu w stanie fizycznie tych wszystkich badań wykonać - mówi dr n. med. Dorota Żabicka.

Co rząd ma zamiar zrobić z rosnącą epidemią opornej na leki bakterii? - Na razie nic. Obecne procedury muszą wystarczyć - tłumaczy Główny Inspektor Sanitarny. - Te procedury bezpieczeństwa, które są opracowane, są zgodne z procedurami obowiązującymi na całym świecie i jeżeli będą przestrzegane, zabezpieczą przed rozprzestrzenianiem się bakterii, szczególnie bakterii wielolekoopornych - przekonuje.

Brak bezpieczników

Już nie zabezpieczą - przekonuje prof. Waleria Hryniewicz, która pięć lat temu te procedury opracowała. Bez nowych rozwiązań nie poradzimy sobie ze śmiertelnym patogenem, który nieustannie się mutuje.

- Potrzebne nam jest jednak w tych działaniach ogromne wsparcie poprzez stworzenie Narodowej Strategii Walki z Antybiotykoopornością - nie tylko z New Delhi. Ponieważ nie udało mi się doprowadzić do tej strategii, to zrezygnowałam ze stanowiska krajowego konsultanta ds. mikrobiologii - mówi prof. Waleria Hryniewicz.

Bakteria New Delhi doprowadza między innymi do zakażeń dróg moczowych, ran i układu oddechowego. Ponieważ antybiotyki nie działają, wielu pacjentów w szpitalach z powodu tych zakażeń umiera.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS