Epidemia odpornej bakterii. Nie ma na nią leku, są zgony

19.08 | Epidemia odpornej bakterii. Nie ma na nią leku, są zgonytvn24

Jest nazywana superbakterią, bo nie ma na nią leku. Odporna na antybiotyki - może być przekazana nawet przez dotyk dłoni. I może prowadzić do śmierci. New Delhi atakuje Polaków. Liczba zakażeń rośnie i to w ekspresowym tempie. A lekarze są bezradni...

W tym roku w Polsce będziemy mieć rekordową liczbę zakażeń odporną na wszystkie antybiotyki bakterią New Delhi. Do tej pory potwierdzono 1660 przypadków. Niewidoczne dla oka szczepy tej bakterii mogą się kryć na każdym szpitalnym oddziale. - Liczba jest bardzo wysoka i stąd nasz niepokój. Duża liczba zakażeń się utrzymuje - mówi dr n. med. Dorota Żabicka, kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów.

Pięć lat temu sanepid odnotował tylko 103 przypadki zakażenia New Delhi w Polsce, trzy lata temu niecałe pięćset. Rok temu liczba ta sięgnęła już 2404 przypadków. Do końca tego roku liczba zakażeń może dojść do trzech tysięcy. W samym tylko powiecie grudziądzkim zmarło w tym roku z powodu New Delhi sześć osób.

- Mieszkańcy powiatu grudziądzkiego mają w tym momencie informacje na ten temat, że u nich w rejonie dochodzi do dużej liczby zakażeń - potwierdza Olga Radkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Brak danych

Ile osób zmarło w całej Polsce z powodu New Delhi - nie wiemy, bo nie ma obowiązku zgłaszania tych zakażeń. Nie wiemy też, ilu jest nosicieli bakterii, bo na samym Mazowszu jest ich już tak dużo, że Narodowy Instytut Leków przestał to badać. - Nie byliśmy po prostu w stanie fizycznie tych wszystkich badań wykonać - mówi dr n. med. Dorota Żabicka.

Co rząd ma zamiar zrobić z rosnącą epidemią odpornej na leki bakterii? - Na razie nic. Obecne procedury muszą wystarczyć - tłumaczy Główny Inspektor Sanitarny. - Te procedury bezpieczeństwa, które są opracowane, są zgodne z procedurami obowiązującymi na całym świecie i jeżeli będą przestrzegane, zabezpieczą przed rozprzestrzenianiem się bakterii, szczególnie bakterii wielolekoopornych - przekonuje.

Brak bezpieczników

Już nie zabezpieczą - przekonuje prof. Waleria Hryniewicz, która pięć lat temu te procedury opracowała. Bez nowych rozwiązań nie poradzimy sobie ze śmiertelnym patogenem, który nieustannie się mutuje.

- Potrzebne nam jest jednak w tych działaniach ogromne wsparcie poprzez stworzenie Narodowej Strategii Walki z Antybiotykoopornością - nie tylko z New Delhi. Ponieważ nie udało mi się doprowadzić do tej strategii, to zrezygnowałam ze stanowiska krajowego konsultanta ds. mikrobiologii - mówi prof. Waleria Hryniewicz.

Bakteria New Delhi doprowadza między innymi do zakażeń dróg moczowych, ran i układu oddechowego. Ponieważ antybiotyki nie działają, wielu pacjentów w szpitalach z powodu tych zakażeń umiera.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS