Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"

18.08.2018 | Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"
18.08.2018 | Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"
Maciej Knapik | Faktz TVN
18.08.2018 | Polityczne manewry z fregatami w tle. "Gigantyczna kpina"Maciej Knapik | Faktz TVN

Czy Adelajdy podzielą los Caracali? Zakup fregat dla polskiej marynarki stanął pod znakiem zapytania. Prezydent był za, szef MON - także. Obaj zresztą są w Australii, gdzie miał być podpisany list intencyjny. Ale nieoficjalnie słychać, że w ostatniej chwili transakcję zablokował premier.

- Tonie wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej. Tak samo było w sprawie Caracali - tak poseł PO Cezary Tomczyk komentuje doniesienia na temat tego, że Polska wycofuje się z zakupu australijskich fregat. - To jest gigantyczna kpina nie tylko z prezydenta, ale z naszej obronności - wtóruje szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak tę sytuację rozumieć? Prezydent i minister obrony z liczną świtą i za duże pieniądze polecieli na drugi koniec świata - z pierwszą wizytą w tym kraju i z jasnymi zapowiedziami podpisania listu intencyjnego na zakup fregat, złożonymi przez Szefa Gabinetu Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego 10 sierpnia.

Zmiana zdania

Nagle wiceminister MON w Warszawie rakiem ze wszystkiego się wycofuje.

- Bardziej temat medialny niż bezpośredniego zaangażowania - stwierdził Wojciech Skurkiewicz.

- Mamy kilka ośrodków, które uważają, że się na marynarce znają. Osób kompetentnych w MON jest bardzo mało. Jak ktoś był kompetentny i miał własne zdanie, to go zwolniono - mówi Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Podobno poszło o polskie stocznie. Przed wyborami elektorat PiS-u mógłby nie zrozumieć czemu kupujemy stare, a nie budujemy swojego okrętu. Weto miał postawić premier, a być może sam prezes.

Problem w tym, że polskie stocznie budują mniejszą od fregaty korwetę, redukując potem projekt do patrolowca i trwa to już siedemnaście lat. Gdzie indziej też jest zastój.ad

- Wstrzymano program Orka, wstrzymano program Miecznik, wstrzymano program Czapla. Marynarka wojenna stała się problemem, który próbuje się załatwić w ten sposób, że rzuca się jakiś ochłap - mówi kmdr. por. rez. Maksymilian Dura, ekspert portalu defence24.pl.

Spór trwa

Spór jest zażarty. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk protestował: "Nie zgadzamy się z tym, żeby pozyskiwać stare jednostki australijskie. Chcemy budować w polskich stoczniach". "Wojsko Polskie potrzebuje dysponować okrętami nie za pięć lat, nie za siedem lat, ale teraz" - ripostował minister Błaszczak. "Nie jesteśmy w stanie zbudować własnych fregat" - stwierdził szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i dwa dni później minister Błaszczak jakby zmieniał zdanie: "Moim zadaniem (...) jest wyposażenie wojska polskiego w nowoczesny sprzęt." I to podobno wcale nie koniec.

- Z tego co ja mam informacje, to chyba jeszcze nie jest ostateczna decyzja - mówi Waldemar Andzel, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej z PiS.

Australia przeznacza takie fregaty do zatopienia. Jedna już leży na dnie - jako atrakcja dla płetwonurków, a przeciwnicy zakupu Adelajdy ich zdolność bojową porównują do osiemnastowiecznych hiszpańskich galeonów. Brak tam - mówią - tylko skrzyń pełnych złota. Złota brakuje też w ministerstwie.

Budżet się nie dopina

- Jeśli one miałyby być przekazane za symboliczną złotówkę, czy symbolicznego dolara - wzdycha minister Skurkiewicz, ale koszt transakcji szacowany jest na dwa miliardy złotych, co przekracza trzyletni budżet modernizacji Marynarki Wojennej - plus osiemset milionów na dostosowanie fregat. Dwudziestokilkuletnie Adelajdy są i tak nowocześniejsze od polskich okrętów wojennych - słyszymy. - Po pierwsze młodsze, po drugie zmodernizowane, po trzecie wyposażone w znacznie nowocześniejsze systemy walki, głównie jeśli chodzi o obronę powietrzną - tłumaczy Marek Świerczyński, ekspert ds. bezpieczeństwa "Polityka Insight".

A mimo to wysyłane są na dno. Co tylko świadczy o stanie polskiej marynarki wojennej, która - zdaniem Janusza Zemke - "coraz bardziej przypomina muzeum drugiej wojny światowej".

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 2.0

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS