NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciwe

18.08.2018 | NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciwe
18.08.2018 | NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciwe
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
18.08.2018 | NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciweDariusz Prosiecki | Fakty TVN

NIK upomina się o frankowiczów. W pokontrolnym raporcie winą za ich kredytowe problemy obarcza banki i publiczne urzędy, które tym bankom pozwoliły na zbyt wiele. Pyta też, kiedy wreszcie pojawi się ustawowa pomoc. Trzy lata temu, w kampanii wyborczej, obiecywali ją wszyscy.

- Niestety instytucje państwa nie zadziałały w sposób wystarczający i odpowiedni żeby chronić klientów banków - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

W sprawie frankowiczów po raz pierwszy tak ostro państwowa instytucja krytykuje publiczne urzędy, które nadzorowały system bankowy i miały chronić konsumentów. To najkrótsze podsumowanie raportu Najwyższej Izby kontroli w sprawie osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. NIK wytyka błędy Komisji Nadzoru finansowego i Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Twierdzi, że miedzy 2005 a 2013 rokiem nadzór finansowy nie stworzył odpowiednich przepisów pozwalających karać banki za umowy kredytowe, które były niekorzystne dla klientów. Banki miały m.in nieograniczoną możliwość zmiany kursu walut. UOKiK zdaniem NIK-u w tej sprawie reagował powoli i nieskutecznie. NIK wskazuje też winnych - bankowców.

Bez ustawy

- Postulujemy żeby wprowadzić - za naruszenie przepisów, praw konsumentów, czyli kredytobiorców - odpowiedzialność finansową tych, którzy podejmowali takie decyzje - mówi prezes NIK.

Według Izby bardzo szybko powinna powstać ustawa, która pozwoli frankowiczom dochodzić ich praw. Zadłużeni we frankach na ustawę i pomoc państwa czekają od lat. Większość z nich wzięła kredyty miedzy 2006 a 2008 rokiem. Tyle, że już w 2006 KNF ostrzegała, że kurs franka w przyszłości może wzrosnąć. Wydano rekomendację S, która nakazywała zaproponowanie klientom w pierwszej kolejności kredytu w złotym polskim. Rządzące wówczas PiS krytykowało tę rekomendację. Sugerowało, że ograniczenie dostępności kredytów walutowych wpłynie na zmniejszenie możliwości zakupu mieszkania przez obywateli. Sytuacja zmieniła się w 2015 - po drastycznym wzroście kursu franka.

Wyborcza zmiana retoryki

- Te kredyty mogłyby być przewalutowane po kursie w jakim były brane - mówił wtedy Andrzej Duda. - Jeśli będę miała interes banków i interes tych ludzi, stanę po stronie ludzi - zapowiadała Ewa Kopacz.

W kampanii wyborczej politycy wszystkich partii obiecywali, że problem frankowiczów rozwiążą. Do Sejmu trafiły prezydenckie projekty ustaw, ale prace w komisji toczą się bardzo powoli. Frankowicze walczą w sądach, ale procesy trwają długo...

- W 2012 zapadł pierwszy wyrok, czyli trzy lata trwało stwierdzenie, że w umowach są klauzule niedozwolone - przypomina Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Teraz potwierdza to raport NIK, co może pomóc frankowiczom w sądowej walce. A szczególnie wniosek, że niektóre praktyki banków były nieuczciwe. Bo z założenia banki przyjmowały, że klient ma świadomość ryzyka, które będzie go czekało, a raport wskazuje, że wcale tak nie było.

W Polsce udzielono ponad 700 tysięcy kredytów we frankach.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS