NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciwe

18.08.2018 | NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciwe
18.08.2018 | NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciwe
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
18.08.2018 | NIK ws. frankowiczów: niektóre praktyki banków były nieuczciweDariusz Prosiecki | Fakty TVN

NIK upomina się o frankowiczów. W pokontrolnym raporcie winą za ich kredytowe problemy obarcza banki i publiczne urzędy, które tym bankom pozwoliły na zbyt wiele. Pyta też, kiedy wreszcie pojawi się ustawowa pomoc. Trzy lata temu, w kampanii wyborczej, obiecywali ją wszyscy.

- Niestety instytucje państwa nie zadziałały w sposób wystarczający i odpowiedni żeby chronić klientów banków - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

W sprawie frankowiczów po raz pierwszy tak ostro państwowa instytucja krytykuje publiczne urzędy, które nadzorowały system bankowy i miały chronić konsumentów. To najkrótsze podsumowanie raportu Najwyższej Izby kontroli w sprawie osób zadłużonych we frankach szwajcarskich. NIK wytyka błędy Komisji Nadzoru finansowego i Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Twierdzi, że miedzy 2005 a 2013 rokiem nadzór finansowy nie stworzył odpowiednich przepisów pozwalających karać banki za umowy kredytowe, które były niekorzystne dla klientów. Banki miały m.in nieograniczoną możliwość zmiany kursu walut. UOKiK zdaniem NIK-u w tej sprawie reagował powoli i nieskutecznie. NIK wskazuje też winnych - bankowców.

Bez ustawy

- Postulujemy żeby wprowadzić - za naruszenie przepisów, praw konsumentów, czyli kredytobiorców - odpowiedzialność finansową tych, którzy podejmowali takie decyzje - mówi prezes NIK.

Według Izby bardzo szybko powinna powstać ustawa, która pozwoli frankowiczom dochodzić ich praw. Zadłużeni we frankach na ustawę i pomoc państwa czekają od lat. Większość z nich wzięła kredyty miedzy 2006 a 2008 rokiem. Tyle, że już w 2006 KNF ostrzegała, że kurs franka w przyszłości może wzrosnąć. Wydano rekomendację S, która nakazywała zaproponowanie klientom w pierwszej kolejności kredytu w złotym polskim. Rządzące wówczas PiS krytykowało tę rekomendację. Sugerowało, że ograniczenie dostępności kredytów walutowych wpłynie na zmniejszenie możliwości zakupu mieszkania przez obywateli. Sytuacja zmieniła się w 2015 - po drastycznym wzroście kursu franka.

Wyborcza zmiana retoryki

- Te kredyty mogłyby być przewalutowane po kursie w jakim były brane - mówił wtedy Andrzej Duda. - Jeśli będę miała interes banków i interes tych ludzi, stanę po stronie ludzi - zapowiadała Ewa Kopacz.

W kampanii wyborczej politycy wszystkich partii obiecywali, że problem frankowiczów rozwiążą. Do Sejmu trafiły prezydenckie projekty ustaw, ale prace w komisji toczą się bardzo powoli. Frankowicze walczą w sądach, ale procesy trwają długo...

- W 2012 zapadł pierwszy wyrok, czyli trzy lata trwało stwierdzenie, że w umowach są klauzule niedozwolone - przypomina Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Teraz potwierdza to raport NIK, co może pomóc frankowiczom w sądowej walce. A szczególnie wniosek, że niektóre praktyki banków były nieuczciwe. Bo z założenia banki przyjmowały, że klient ma świadomość ryzyka, które będzie go czekało, a raport wskazuje, że wcale tak nie było.

W Polsce udzielono ponad 700 tysięcy kredytów we frankach.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS