Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę

20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę
20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

"Ja sam negocjowałem przystąpienie do Unii Europejskiej 20 lat temu, i doskonale wiem, jak w Unii Europejskiej negocjuję się najlepsze transakcje" - chwali się Mateusz Morawiecki. Dziwi się na to Leszek Miller. Na każdym zdjęciu sprzed lat widać bohaterów pierwszego i drugiego planu negocjacji z Brukselą, ale plan na wybory jest, jak widać, pełen niespodzianek.

Śledzący karierę Mateusza Morawieckiego o tym punkcie w CV premiera raczej wiedzieli mało lub nie wiedzieli w ogóle, gdyż do tej pory nie eksponował przesadnie tego fragmentu zawodowego życiorysu.

Być może uznawał, że kilka miesięcy pracy w urzędzie, który zajmował się negocjacjami z Brukselą - co rzeczywiście znajduje się w oficjalnej notce biograficznej premiera - to zbyt mało, by mówić, że "negocjowało się przystąpienie Polski do Unii". To było 20 lat temu. Tuż przed rozpoczęciem pracy... w banku.

- Był jednym z bardzo licznych trybików w olbrzymiej machinie. Trybikiem zapewne dość znaczącym w sensie koordynacji, natomiast nie decydującym, a już na pewno nie negocjującym - mówi Jan Truszczyński, szef zespołu negocjującego przystąpienie Polski do UE.

Wystąpienie Morawieckiego na spotkaniu z wyborcami w Sandomierzu najbardziej poruszyło byłego premiera Leszka Millera, który na gorąco w internecie zamieścił taki komentarz:

"Premier Morawiecki: „Ja sam negocjowałem przystąpienie Polski do UE 20 lat temu”. Nic Pan nie negocjował. Proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę."

Miller przewodził negocjacjom przez lata i on je kończył.

- Przekreślanie ze względów politycznych zasług Mateusza Morawieckiego jest nie fair - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

"Odklejenie od rzeczywistości"

- Gdyby powiedział, że brał udział w negocjacjach, w których brały udział także inne osoby, to byłoby wszystko w porządku - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z ramienia PO.

Ze zdjęć z 1998 roku wynika, że tym, który przeprowadził Polskę przez najtrudniejszy, początkowy etap rozmów z Brukselą, był Jan Kułakowski. Potem były kolejne etapy, które prowadził rząd Leszka Millera.

Przez lata w zespołach negocjacyjnych przewinęły się zastępy urzędników różnego szczebla. Mateusz Morawiecki był przez kilka miesięcy jednym z nich. Dlatego to wystąpienie tak oburzyło na przykład byłego premiera.

- Absolutne odklejenie od rzeczywistości. On chyba wierzy w to, co mówi. Gdzieś się mu chyba zachwiał kontakt z rzeczywistością - ocenia Sławomir Nitras, poseł PO.

W ostry sposób poseł opozycji komentuje także inny fragment wczorajszego przemówienia, kiedy premier mówił o opozycji. - Oni wprowadzili zasady, że wielkie firmy, galerie handlowe, właściwie nie płaciły podatków, a mały przedsiębiorca płacił - twierdził w niedzielę Morawiecki.

Akurat ten element CV premiera jest znany świetnie. Przez lata był prezesem trzeciego największego banku w Polsce. Banku, którego właścicielem jest potężna zachodnia grupa bankowa. Hiszpański Santander.

- Będąc prezesem zachodniej korporacji mówi, że te korporacje wyprowadzały zyski, to on jest pierwszym oskarżonym w tej sprawie - mówi Sławomir Neumann z PO.

- Pan premier po pracy w banku ma wiedzę i doświadczenie - odpowiada Tomasz Poręba, eurodeputowany PiS.

Niedzielnym przemówieniem premier oficjalnie włączył się w samorządową kampanię PiS-u.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS