Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę

20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę
20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

"Ja sam negocjowałem przystąpienie do Unii Europejskiej 20 lat temu, i doskonale wiem, jak w Unii Europejskiej negocjuję się najlepsze transakcje" - chwali się Mateusz Morawiecki. Dziwi się na to Leszek Miller. Na każdym zdjęciu sprzed lat widać bohaterów pierwszego i drugiego planu negocjacji z Brukselą, ale plan na wybory jest, jak widać, pełen niespodzianek.

Śledzący karierę Mateusza Morawieckiego o tym punkcie w CV premiera raczej wiedzieli mało lub nie wiedzieli w ogóle, gdyż do tej pory nie eksponował przesadnie tego fragmentu zawodowego życiorysu.

Być może uznawał, że kilka miesięcy pracy w urzędzie, który zajmował się negocjacjami z Brukselą - co rzeczywiście znajduje się w oficjalnej notce biograficznej premiera - to zbyt mało, by mówić, że "negocjowało się przystąpienie Polski do Unii". To było 20 lat temu. Tuż przed rozpoczęciem pracy... w banku.

- Był jednym z bardzo licznych trybików w olbrzymiej machinie. Trybikiem zapewne dość znaczącym w sensie koordynacji, natomiast nie decydującym, a już na pewno nie negocjującym - mówi Jan Truszczyński, szef zespołu negocjującego przystąpienie Polski do UE.

Wystąpienie Morawieckiego na spotkaniu z wyborcami w Sandomierzu najbardziej poruszyło byłego premiera Leszka Millera, który na gorąco w internecie zamieścił taki komentarz:

"Premier Morawiecki: „Ja sam negocjowałem przystąpienie Polski do UE 20 lat temu”. Nic Pan nie negocjował. Proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę."

Miller przewodził negocjacjom przez lata i on je kończył.

- Przekreślanie ze względów politycznych zasług Mateusza Morawieckiego jest nie fair - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

"Odklejenie od rzeczywistości"

- Gdyby powiedział, że brał udział w negocjacjach, w których brały udział także inne osoby, to byłoby wszystko w porządku - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z ramienia PO.

Ze zdjęć z 1998 roku wynika, że tym, który przeprowadził Polskę przez najtrudniejszy, początkowy etap rozmów z Brukselą, był Jan Kułakowski. Potem były kolejne etapy, które prowadził rząd Leszka Millera.

Przez lata w zespołach negocjacyjnych przewinęły się zastępy urzędników różnego szczebla. Mateusz Morawiecki był przez kilka miesięcy jednym z nich. Dlatego to wystąpienie tak oburzyło na przykład byłego premiera.

- Absolutne odklejenie od rzeczywistości. On chyba wierzy w to, co mówi. Gdzieś się mu chyba zachwiał kontakt z rzeczywistością - ocenia Sławomir Nitras, poseł PO.

W ostry sposób poseł opozycji komentuje także inny fragment wczorajszego przemówienia, kiedy premier mówił o opozycji. - Oni wprowadzili zasady, że wielkie firmy, galerie handlowe, właściwie nie płaciły podatków, a mały przedsiębiorca płacił - twierdził w niedzielę Morawiecki.

Akurat ten element CV premiera jest znany świetnie. Przez lata był prezesem trzeciego największego banku w Polsce. Banku, którego właścicielem jest potężna zachodnia grupa bankowa. Hiszpański Santander.

- Będąc prezesem zachodniej korporacji mówi, że te korporacje wyprowadzały zyski, to on jest pierwszym oskarżonym w tej sprawie - mówi Sławomir Neumann z PO.

- Pan premier po pracy w banku ma wiedzę i doświadczenie - odpowiada Tomasz Poręba, eurodeputowany PiS.

Niedzielnym przemówieniem premier oficjalnie włączył się w samorządową kampanię PiS-u.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN