Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę

20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę
20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
20.08.2018 | Morawiecki: sam negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

"Ja sam negocjowałem przystąpienie do Unii Europejskiej 20 lat temu, i doskonale wiem, jak w Unii Europejskiej negocjuję się najlepsze transakcje" - chwali się Mateusz Morawiecki. Dziwi się na to Leszek Miller. Na każdym zdjęciu sprzed lat widać bohaterów pierwszego i drugiego planu negocjacji z Brukselą, ale plan na wybory jest, jak widać, pełen niespodzianek.

Śledzący karierę Mateusza Morawieckiego o tym punkcie w CV premiera raczej wiedzieli mało lub nie wiedzieli w ogóle, gdyż do tej pory nie eksponował przesadnie tego fragmentu zawodowego życiorysu.

Być może uznawał, że kilka miesięcy pracy w urzędzie, który zajmował się negocjacjami z Brukselą - co rzeczywiście znajduje się w oficjalnej notce biograficznej premiera - to zbyt mało, by mówić, że "negocjowało się przystąpienie Polski do Unii". To było 20 lat temu. Tuż przed rozpoczęciem pracy... w banku.

- Był jednym z bardzo licznych trybików w olbrzymiej machinie. Trybikiem zapewne dość znaczącym w sensie koordynacji, natomiast nie decydującym, a już na pewno nie negocjującym - mówi Jan Truszczyński, szef zespołu negocjującego przystąpienie Polski do UE.

Wystąpienie Morawieckiego na spotkaniu z wyborcami w Sandomierzu najbardziej poruszyło byłego premiera Leszka Millera, który na gorąco w internecie zamieścił taki komentarz:

"Premier Morawiecki: „Ja sam negocjowałem przystąpienie Polski do UE 20 lat temu”. Nic Pan nie negocjował. Proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę."

Miller przewodził negocjacjom przez lata i on je kończył.

- Przekreślanie ze względów politycznych zasług Mateusza Morawieckiego jest nie fair - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

"Odklejenie od rzeczywistości"

- Gdyby powiedział, że brał udział w negocjacjach, w których brały udział także inne osoby, to byłoby wszystko w porządku - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z ramienia PO.

Ze zdjęć z 1998 roku wynika, że tym, który przeprowadził Polskę przez najtrudniejszy, początkowy etap rozmów z Brukselą, był Jan Kułakowski. Potem były kolejne etapy, które prowadził rząd Leszka Millera.

Przez lata w zespołach negocjacyjnych przewinęły się zastępy urzędników różnego szczebla. Mateusz Morawiecki był przez kilka miesięcy jednym z nich. Dlatego to wystąpienie tak oburzyło na przykład byłego premiera.

- Absolutne odklejenie od rzeczywistości. On chyba wierzy w to, co mówi. Gdzieś się mu chyba zachwiał kontakt z rzeczywistością - ocenia Sławomir Nitras, poseł PO.

W ostry sposób poseł opozycji komentuje także inny fragment wczorajszego przemówienia, kiedy premier mówił o opozycji. - Oni wprowadzili zasady, że wielkie firmy, galerie handlowe, właściwie nie płaciły podatków, a mały przedsiębiorca płacił - twierdził w niedzielę Morawiecki.

Akurat ten element CV premiera jest znany świetnie. Przez lata był prezesem trzeciego największego banku w Polsce. Banku, którego właścicielem jest potężna zachodnia grupa bankowa. Hiszpański Santander.

- Będąc prezesem zachodniej korporacji mówi, że te korporacje wyprowadzały zyski, to on jest pierwszym oskarżonym w tej sprawie - mówi Sławomir Neumann z PO.

- Pan premier po pracy w banku ma wiedzę i doświadczenie - odpowiada Tomasz Poręba, eurodeputowany PiS.

Niedzielnym przemówieniem premier oficjalnie włączył się w samorządową kampanię PiS-u.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neo-sędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zacytuję klasyka z partii, z którą bardzo zbliżony był prezes Piesiewicz. "Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu. Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl stwierdził, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS