Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"

18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"
18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Trzydzieści organizacji ekologicznych łączy siły w walce o ułaskawienie dla dzikich ptaków. Sezon na polowania właśnie się rozpoczął. Na ministerialnej liście do legalnego odstrzału - 13 gatunków. Na celowniku myśliwych - o wiele więcej. Także te chronione.

30 organizacji zbiera solidarnie podpisy pod petycją do ministra środowiska o "ułaskawienie" 13 gatunków dzikich ptaków i ogłoszenie na ich odstrzał moratorium, bo zobaczyć te żywe rzutki: gęś białoczelną, gołębia grzywacza, czy jarząbka - popularnie zwanego kurakiem leśnym - a nawet kuropatwę, czy bażanta - coraz trudniej. "Dzika trzynastka" nie wyrządza szkód w rolnictwie. Nie przynosi ekonomicznych pożytków. Po prostu żyje.

Pechową trzynastkę z myśliwskiej listy w największych stadach najłatwiej wypatrzeć na błotach i mokradłach jak np. u ujścia Warty. Migrują po świecie, ale nie wiedzą, że są granice, gdzie kończy się park narodowy, a zaczyna teren łowiecki.

- Należy wstrzymać te polowania i ewentualnie uruchomić specjalny program badawczy po to, żeby się lepiej tym populacjom dzikich ptaków przyjrzeć i zdecydować, co robimy z tym dalej - mówi Tomasz Zdrojewski, twórca kampanii "Niech żyją!". - Tych ptaków już praktycznie jest bardzo mało, a jarząbek, chociażby, taki gatunek, który jest kompletnie niekonfliktowy, żyje na obszarach leśnych... Dlaczego zabijać takie ptaki? - dodaje Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Mimo wszystko na łów na dzikie ptaki - jak co roku - ruszają dziesiątki tysięcy myśliwych.

Wcale nie eko

- Zarzuty osób, które nie chcą jeść ekologicznej żywności, kontestują ekologiczne pozyskanie, są bliskie jakiemuś dewianctwu - twierdzi Łukasz Urbański z Polskiego Związku Łowieckiego. Może jednak trzeba źródeł szukać gdzie indziej, bo dzika żywność - jeśli to rzeczywiście powód polowań - wcale nie musi być eko. - Wszelkie badania pokazują, że to mięso jest silnie zanieczyszczone metalami ciężkimi. W niektórych przypadkach normy są znacznie przekroczone, więc to jest ruletka - tłumaczy Adam Zbyryt, ornitolog. Ruletką jest też samo polowanie. Ani ornitolog, ani tym bardziej myśliwy - w sekundę, czy dwie do strzału - nie odróżni cyraneczki od cyranki, czy też krzyżówki od krakwy.

Czy minister zareaguje?

Z szacunków ekologów wynika, że podczas odstrzałów ginie rocznie co trzecia gęś podlegająca ochronie. - Myśliwi tak zachowują się nie tylko w stosunku do ptaków. Zajęcy prawie nie ma w Polsce, gdzieś jeszcze w południowych regionach są - mówi Zenon Kruczyński, były myśliwy. Od czasów ministra Szyszki w lasach, na łąkach, czy polach - żaden gatunek już nie ma pewnego prawa do życia. Nie wiadomo, czy nowy minister ulituje się nad ptakami, bo na razie w tej sprawie milczy. Podczas poprzedniego sezonu życie straciło ok. 180 tysięcy dzikich ptaków.

Najprawdopodobniej drugie tyle padło gdzieś w cierpieniu, bo przypadkowo postrzelonych nie uda się znaleźć. Wraz z nimi gdzieś w lesie, na łące, czy w rzece, do środowiska trafią setki kilogramów ołowiu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS