Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"

18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"
18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
18.08.2018 | Zbierają podpisy, by uratować "dziką trzynastkę". "Tych ptaków jest bardzo mało"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Trzydzieści organizacji ekologicznych łączy siły w walce o ułaskawienie dla dzikich ptaków. Sezon na polowania właśnie się rozpoczął. Na ministerialnej liście do legalnego odstrzału - 13 gatunków. Na celowniku myśliwych - o wiele więcej. Także te chronione.

30 organizacji zbiera solidarnie podpisy pod petycją do ministra środowiska o "ułaskawienie" 13 gatunków dzikich ptaków i ogłoszenie na ich odstrzał moratorium, bo zobaczyć te żywe rzutki: gęś białoczelną, gołębia grzywacza, czy jarząbka - popularnie zwanego kurakiem leśnym - a nawet kuropatwę, czy bażanta - coraz trudniej. "Dzika trzynastka" nie wyrządza szkód w rolnictwie. Nie przynosi ekonomicznych pożytków. Po prostu żyje.

Pechową trzynastkę z myśliwskiej listy w największych stadach najłatwiej wypatrzeć na błotach i mokradłach jak np. u ujścia Warty. Migrują po świecie, ale nie wiedzą, że są granice, gdzie kończy się park narodowy, a zaczyna teren łowiecki.

- Należy wstrzymać te polowania i ewentualnie uruchomić specjalny program badawczy po to, żeby się lepiej tym populacjom dzikich ptaków przyjrzeć i zdecydować, co robimy z tym dalej - mówi Tomasz Zdrojewski, twórca kampanii "Niech żyją!". - Tych ptaków już praktycznie jest bardzo mało, a jarząbek, chociażby, taki gatunek, który jest kompletnie niekonfliktowy, żyje na obszarach leśnych... Dlaczego zabijać takie ptaki? - dodaje Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Mimo wszystko na łów na dzikie ptaki - jak co roku - ruszają dziesiątki tysięcy myśliwych.

Wcale nie eko

- Zarzuty osób, które nie chcą jeść ekologicznej żywności, kontestują ekologiczne pozyskanie, są bliskie jakiemuś dewianctwu - twierdzi Łukasz Urbański z Polskiego Związku Łowieckiego. Może jednak trzeba źródeł szukać gdzie indziej, bo dzika żywność - jeśli to rzeczywiście powód polowań - wcale nie musi być eko. - Wszelkie badania pokazują, że to mięso jest silnie zanieczyszczone metalami ciężkimi. W niektórych przypadkach normy są znacznie przekroczone, więc to jest ruletka - tłumaczy Adam Zbyryt, ornitolog. Ruletką jest też samo polowanie. Ani ornitolog, ani tym bardziej myśliwy - w sekundę, czy dwie do strzału - nie odróżni cyraneczki od cyranki, czy też krzyżówki od krakwy.

Czy minister zareaguje?

Z szacunków ekologów wynika, że podczas odstrzałów ginie rocznie co trzecia gęś podlegająca ochronie. - Myśliwi tak zachowują się nie tylko w stosunku do ptaków. Zajęcy prawie nie ma w Polsce, gdzieś jeszcze w południowych regionach są - mówi Zenon Kruczyński, były myśliwy. Od czasów ministra Szyszki w lasach, na łąkach, czy polach - żaden gatunek już nie ma pewnego prawa do życia. Nie wiadomo, czy nowy minister ulituje się nad ptakami, bo na razie w tej sprawie milczy. Podczas poprzedniego sezonu życie straciło ok. 180 tysięcy dzikich ptaków.

Najprawdopodobniej drugie tyle padło gdzieś w cierpieniu, bo przypadkowo postrzelonych nie uda się znaleźć. Wraz z nimi gdzieś w lesie, na łące, czy w rzece, do środowiska trafią setki kilogramów ołowiu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS