"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Przemoc jest obecna w wielu domach, często za zamkniętymi drzwiami. - Nosimy brzemię wstydu, że to z nami coś jest nie tak - mówi Katarzyna Ankudowicz, aktorka.

Katarzyna Ankudowicz, aktorka, mówi "my", bo przyznaje, że i w jej domu przemocy nie brakowało. Ale też zaznacza, że równie bolesne było to, że ci, którzy stali obok i wszystko widzieli, nie reagowali.

- Przemoc wobec dzieci jest zawsze złem, ale to samotność tego dziecka w tej przemocy, brak dorosłego, który zło nazwie złem, który uzna cierpienie tego dziecka, który obroni... Ten brak, ta samotność. To to tworzy traumę - wskazuje Katarzyna Ankudowicz.

Co trzecie dziecko doświadcza przemocy ze strony bliskich

Traumę, którą może odczuwać co trzecie dziecko w Polsce - tyle z nich doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię, która ma trafiać do świadków, by reagowali.

- Zwykły Kowalski, jak mówimy, jeśli widzi, że w niewłaściwy sposób rodzic czy osoba bliska czy osoba z dzieckiem zwraca się do dziecka, przede wszystkim może podejść i zapytać, czy wszystko w porządku, zauważyć tę sytuację, nie zgadzać się, nie akceptować form przemocy - mówi Justyna Podlewska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Form przemocy takich jak zaniedbanie emocjonalne, gdzie dziecko nie może liczyć na czułość czy wsparcie, albo zaniedbanie fizyczne, gdzie może mu brakować jedzenia czy ubrań. Jedna piąta polskich dzieci przejmuje w rodzinie rolę dorosłego. Często nie mają obok siebie nikogo, na kogo mogłyby liczyć.

Odsetek zaniedbywanych dzieci w PolsceFundacja Dajemy Dzieciom Siłę

- O ile bardzo często widzimy sygnały przemocy fizycznej, bardzo rzadko zauważamy przemoc psychiczną i emocjonalną - zwraca uwagę Wiktoria Kinik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Każda przemoc jest złem i każda zostawia ślady na lata. Kiedy te dzieci same stają się dorosłymi - przemoc wciąż jest z nimi.

- Mają poczucie, że niczego nie robili dobrze, więc sami sobie nie mogą ufać - mówi dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu i Poradni Psychologicznej Era Psyche.

Centra pomocy dzieciom

Dlatego zaufanie trzeba zacząć odbudowywać jak najwcześniej. Po to powstają takie centra pomocy dzieciom jak chociażby w Gdańsku. To między innymi tam mają trafiać dochody z kampanii SMS-owej.

Dzieci i ci najbliżsi, którym mogą zaufać, w takim centrum mogą liczyć na kompleksową i - co ważne - bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną i instytucjonalną. Wszystko pod jednym dachem. Wielu osobom wsparcie potrzebne jest natychmiast.

- Wiele dzieci doznaje drastycznych form krzywdzenia, jak przypalanie papierosem, wykorzystanie seksualne - wskazuje Ewa Kremer z Centrum Pomocy Dzieciom i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Same nie mają sobie szansy z tym poradzić i o siebie zawalczyć. - Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą - mówi Wiktoria Kinik.

By temu zapobiec, nie można czekać. Jak zaznaczają specjaliści, żadna przemoc nie kończy się po prostu wtedy, gdy milkną krzyki. Najbardziej boli milczenie.

- To powoduje, że rozwój tego dziecka jest zniszczony na zawsze. Także reagujmy, zawsze reagujmy, w każdej sytuacji reagujmy - wskazuje Katarzyna Ankudowicz.

Coraz więcej przypadków przemocy domowej wobec kobiet w Polsce. Eksperci wskazują, gdzie szukać pomocy
Coraz więcej przypadków przemocy domowej wobec kobiet w Polsce. Eksperci wskazują, gdzie szukać pomocyRenata Kijowska/Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS