70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzucha

18.11.2018 | 70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzucha
18.11.2018 | 70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzucha
Marek Nowicki | Fakty TVN
18.11.2018 | 70 kilogramów mniej. Nowe metody walki z otyłością bez rozcinania brzuchaMarek Nowicki | Fakty TVN

Chirurgiczne leczenie otyłości za pomocą operacji bariatrycznych jest coraz bardziej popularne i potrzebne, bo coraz więcej ludzi cierpi na tzw. otyłość olbrzymią. Nowe metody zmniejszania żołądka nie wymagają już rozcinania brzucha.

Pani Katarzyna Knap-Dam z Warszawy w zeszłym roku poddała się zabiegowi zmniejszenia żołądka. Teraz cała mieści się w jednej nogawce spodni, które w przeszłości nosiła.

- To są moje spodnie. Jedna nogawka. W tych spodniach szłam do szpitala na operację w zeszłym roku. Zdecydowanie dobre, pasują - śmieje się. Ważyła wtedy "tylko" 120 kilogramów, a jej osobisty rekord to 146 kilogramów. Ma 1,63 metra wzrostu.

Taka waga przy takim wzroście oznacza otyłość olbrzymią, a lekarze dodają: śmiertelną. Po operacji zmniejszenia żołądka pani Katarzyna schudła siedemdziesiąt kilogramów. - Jest to wynik, o którym nie myślałam - przyznaje.

Wyniki są doskonałe, bo chirurgia bariatryczna robi ogromne postępy. Pani Katarzynie lekarze z Warszawy zmniejszyli żołądek laparoskopowo - bez rozcinania brzucha. Są jednak jeszcze nowsze metody.

Pani Katarzyna Juja z Poznania również ma zmniejszony żołądek. Lekarze zwęzili go przez gardło. Schudła od tego czasu trzydzieści siedem kilogramów i planuje schudnąć jeszcze dwadzieścia. - Skończyły się moje problemy z nadciśnieniem. W tej chwili moje ciśnienie jest książkowe - mówi.

Przyszłość walki z otyłością

Epidemia otyłości podbija świat. Zła dieta i brak ruchu zbierają coraz bardziej tragiczne żniwo. Nic więc dziwnego, że lekarze, starając się ograniczać skutki otyłości u swoich pacjentów, szukają skuteczniejszych metod.

- Próby się takie robi, że wszczepia się rozrusznik, taki jak do serca, do żołądka. Może to będzie przyszłość, że będzie stymulacja elektryczna: będzie wysyłało się bodźce do mózgu zmniejszające łaknienie, a może dodana do tego będzie farmakologia i hormony - tłumaczy dr n. med. Aleksander Sowier, chirurg ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Dodatkowo pacjentom mają pomagać psycholog i dietetyk, bo pacjent po takim zabiegu musi radykalnie zmienić styl życia, i musi tego chcieć. Obie panie Katarzyny musiały zmienić dietę - na starannie dobrane porcje składające się z takich smakołyków jak ryż i serek.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla kościołów. W sprawie likwidacji funduszu koalicja była zgodna, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS