"Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał planować przejęcie Getin Noble Banku

18.11.2018 | "Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał zaplanować przejęcie Getin Noble Banku
18.11.2018 | "Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał zaplanować przejęcie Getin Noble Banku
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
18.11.2018 | "Plan Zdzisława", czyli jak doradca prezydenta miał zaplanować przejęcie Getin Noble BankuKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Po dymisji szefa KNF opozycja pyta o tak zwany "plan Zdzisława", o którym jest mowa w ujawnionym nagraniu. Kancelaria Prezydenta zapewnia, że Andrzej Duda wysłuchał już wyjaśnień Zdzisława Sokala, szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zdzisław Sokal pozostaje prezydenckim doradcą, nic się nie zmienia.

Prezydent Andrzej Duda długo rozmawiał ze Zdzisławem Sokalem - swoim doradcą i przedstawicielem w Komisji Nadzoru Finansowego, który jest także prezesem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Najwyraźniej usłyszał wyjaśnienia, które go przekonały, skoro Zdzisław Sokal po tej rozmowie dalej zasiada w Komisji.

- Nie nastąpiły żadne zmiany w relacjach między panem Sokalem a panem prezydentem - poinformował po rozmowie sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. Nie chciał rozwinąć wątku i powiedzieć, czy prezydent zapytał wprost o to, co słychać na nagraniu z rozmowy byłego już szefa KNF z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Getin Noble Banku.

Chodzi o to, co sam Marek Chrzanowski nazwał "planem Zdzisława", czyli próbą przejęcia banku Czarneckiego za złotówkę. To ten fragment rozmowy: "Między nami, no to Zdzisław (Sokal - przyp. red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków, i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych" - powiedział Leszkowi Czarneckiemu Marek Chrzanowski w rozmowie w cztery oczy.

Nowa taśma

- Instytucja Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w oparciu i w granicach prawa. Nie odnoszę się do kwestii taśm - skomentował kwestię nagrań Zdzisław Sokal.

Kolejne, nowe nagranie ma w poniedziałek trafić do katowickiej prokuratury, jak zapowiedział prawnik Czarneckiego, Roman Giertych. Ma to być nagrane ukrytą kamerą spotkanie Komisji Nadzoru Finansowego, w tym jej szefa, z Leszkiem Czarneckim.

"W świetle deklaracji Prezydenta RP, że popiera działania swego przedstawiciela w KNF, staje (...) zasadnicze pytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych członków KNF, czy zabór banku był planem o charakterze polityczno-gospodarczym" - oświadczył Roman Giertych, zapowiadając wizytę w prokuraturze.

- Na naszych oczach powstaje taka partyjna PiS-owska ośmiornica, która oplata nasze państwo - oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Rzekomy plan

Jak miał wyglądać "plan Zdzisława", czyli plan Zdzisława Sokala, o którym mówił były szef Komisji Nadzoru Finansowego w nagranej w jego gabinecie rozmowie?

Komisja Nadzoru Finansowego, różnymi regulacjami, a możliwości ma potężne, miała chcieć doprowadzić bank Leszka Czarneckiego, który miał już kłopoty, na skraj upadłości. Potem zaś - w obliczu jego fatalnej kondycji, ale pod pretekstem ratowania sytuacji - miała doprowadzić do tego, by inny, duży bank przejął bank Czarneckiego za symboliczną złotówkę. Tak to miało wyglądać według Romana Giertycha.

- To był jeden ze scenariuszy, jak uratować udziałowców, jak uratować przede wszystkim tych, którzy mają swoje oszczędności w bankach Leszka Czarneckiego, w sytuacji, gdy na przykład blokuje on wprowadzenie programu naprawczego - tak to z kolei interpretuje poseł PiS Marcin Horała.

- Mam wrażenie, że "plan Zdzisława" miał doprowadzić bank do upadłości, a nie próbować ratować bank, który już jest upadły - skomentowała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Stanowisko UKNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na słowa Romana Giertycha odpowiedział w niedzielę oświadczeniem.

W punkcie pierwszym UKNF nazwał zarzuty Romana Giertycha bezpodstawnymi. W punkcie drugim podkreślił, że rzeczywisty kontekst opisanych przez prawnika wydarzeń został zniekształcony. Urząd KNF oświadczył także, że odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru.

UKNF nie wytłumaczył, jaki był rzekomy rzeczywisty kontekst spotkań, bo stwierdził, że to tajemnica zawodowa. Ponadto UKNF zapowiedział, że informacje i zapisy spotkań KNF z przedstawicielami Getin Noble Banku trafią do prokuratury.

Sam Leszek Czarnecki ma w poniedziałek zeznawać w prokuraturze.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS