Prezes NBP, były szef KNF i prawnik od zadań specjalnych. "Obraz gigantycznej pajęczyny"

19.11.2018 | Prezes NBP, były szef KNF i prawnik od zadań specjalnych. "Obraz gigantycznej pajęczyny"
19.11.2018 | Prezes NBP, były szef KNF i prawnik od zadań specjalnych. "Obraz gigantycznej pajęczyny"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
19.11.2018 | Prezes NBP, były szef KNF i prawnik od zadań specjalnych. "Obraz gigantycznej pajęczyny"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W mediach występują rzadko lub wcale. Władzę i kontakty mają rozległe i potrafią z nich korzystać. Adam Glapiński to szef Narodowego Banku Polskiego, Marek Chrzanowski to jego współpracownik, Grzegorz Kowalczyk to prawnik od zadań specjalnych, a Zbigniew Sokal - człowiek prezydenta. Co ich łączy i co łączy ich ze sprawą KNF?

Zdzisław Sokal to człowiek, którego imieniem pełnomocnik Leszka Czarneckiego ochrzcił plan, który miał doprowadzić do upadku i sprzedaży Getin Bak. Sokal jest człowiekiem prezydenta i ma ogromną władzę nad bankami w Polsce.

We wtorek, kilka godzin po pierwszej publikacji "Gazety Wyborczej", prezydent spotkał się ze Zdzisławem Sokalem i przyjął jego wyjaśnienia. To zdarzenie Roman Giertych uznał za przesłankę do postawienia pytania, czy domniemany plan przejęcia banku był pomysłem jednego urzędnika, czy też był planem mającym akceptację polityczną?

- Jeżeli to wszystko, co wiemy o tej aferze, złożymy, to wyjawi nam się obraz gigantycznej pajęczyny - ocenia Marcin Kierwiński z PO.

- To jest zdecydowanie sprawa jednostkowa - twierdzi z kolei Zbigniew Gryglas, polityk Zjednoczonej Prawicy.

"Spełnia najwyższe standardy"

Na razie dymisja jest jedna - szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Marek Chrzanowski to 37-latek, który dzięki swojemu patronowi - szefowi Narodowego Banku Polskiego - z wykładowcy, bez wielkiego doświadczenia, stał się bardzo ważnym urzędnikiem z wielkim wpływem na polskie banki.

To właśnie Marek Chrzanowski, miał proponować właścicielowi Getin Noble Banku przychylność KNF w zamian za zatrudnienie swojego kolegi-prawnika Grzegorza Kowalczyka.

Tym bardziej zaskakuje świadectwo, które byłemu już szefowi KNF wystawia prezes NBP.

- Spełnia najwyższe standardy, profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu i wszelkie inne i mam o nim jak najlepszą opinię - mówił w czwartek o byłym już szefie KNF Adam Glapiński, prezes NBP.

"Zażyłość prywatna"

Jak to się stało, że szerzej nieznany prawnik, dzięki szefowi KNF trafia do rad nadzorczych instytucji, które tenże KNF nadzoruje? Kowalczyk najpierw trafił na giełdę, potem do jednego z banków, a potem Marek Chrzanowski polecał go do pracy u Leszka Czarneckiego.

Dodatkowo Chrzanowski w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, że to nie jest żaden znajomy. - To nie jest żadna osoba, która jest ze mną w jakiś sposób powiązana. W żaden, żaden sposób - tak na nagraniu Marek Chrzanowski mówił o relacji z Grzegorzem Kowalczykiem. Kowalczyk natomiast przyznaje, że jego "zażyłość prywatna" z Chrzanowskim trwa "kilka lat".

Na nagraniu z posiedzenia akcjonariuszy warszawskiej giełdy, na którym Grzegorz Kowalczyk został powołany do jej rady nadzorczej wyraźnie widać, że nawet przedstawiciele Skarbu Państwa byli zaskoczeni, że taka kandydatura wylądowała na stole. Prosili o przerwę.

Po telefonicznych konsultacjach kandydatura przeszła.

"Wierzchołek góry lodowej"

- To nie jest tak, że jest jedna osoba i temat kończy jej dymisja. To jest wierzchołek góry lodowej - ocenia Sławomir Neumann z PO.

- Dlatego, że ktoś zachował się w sposób niewłaściwy, a być może więcej niż niewłaściwy, nie ma żadnego powodu, żeby tę winę i odpowiedzialność rozpraszać na inne osoby - twierdzi z kolei Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Dlatego kierownictwo PiS-u wyklucza kolejne dymisje w tej sprawie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS