Szef NBP chce usuwania artykułów i zakazu wypowiedzi

04.12 | Szef NBP chce usuwania artykułów i zakazu wypowiedzi - wolność czy cenzura?wyborcza.pl

Czy sąd ma się zmienić w cenzora? Szef Narodowego Banku Polskiego chce usuwania artykułów i zakazu wypowiedzi dla dziennikarzy. Ani słowa na jego temat w kontekście afery KNF. Czy to jest ta słynna wolność którą chwalił się ostatnio premier?

Z punktu widzenia wolnych mediów to historia niespotykana. Gdy instytucja państwowa, w tym wypadku NBP, chce sądowego zakazu pisania na temat banku w kontekście afery KNF, i gdy chce usunięcia opublikowanych już artykułów. - To jest oczywiście brutalna próba cenzury prewencyjnej jaką znamy z PRL - uważa Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Władza przejęła media publiczne, a wolnym mediom chce utrudnić dostęp do informacji. Nie powiodły się próby zablokowania wejścia dziennikarzy do Sejmu, czego PiS próbował natychmiast jak tylko przejął władzę. Ale władza nie ustaje w wysiłkach. Na przesłuchania wzywani są dziennikarze za pisanie bez zgody zainteresowanego. Za reportaż wcieleniowy prokuratura chce również oskarżać dziennikarza.

- Filozofia tego rządu polega na tym, żeby centralizować i kontrolować - twierdzi Aleksander Hall, działacz opozycji w czasach PRL.

- To nie jest przypadek, że Polska w ciągu ostatnich trzech lat obsunęła się w rankingu wolności prasy o kilkadziesiąt pozycji - dodaje Jarosław Kurski.

Najbardziej wolnościowa ekipa władzy?

W czasie nękania mediów premier z patosem wychwala jakość wolności w Polsce. - Jesteśmy najbardziej prowolnościową ekipą z ostatnich 28 lat - stwierdził 1 grudnia Mateusz Morawiecki.

Premier wolność rozumie dość specyficznie. Jako prawo przejścia na wcześniejsza emeryturę i wybór sposobu oszczędzania na nią, a także decyzję, kiedy dzieci pójdą do szkoły. Ale to nie jest klasyczna definicja wolności.

- Jest kilka takich instytucji społecznych, które są papierkiem lakmusowym wolności. To są niezawisłe sądy, to są niezależne media i kultura oraz autonomiczne uczelnie - tłumaczy profesor Tadeusz Gadacz z wydziału humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

PiS uchwaliło takie przepisy, które podporządkowują władzę sądowniczą rządowi. Na tym polega spór z Unią Europejską. Sędziowie i prokuratorzy są wzywani przed sądy dyscyplinarne za publiczne wypowiedzi, za demonstrowanie w obronie niezawisłości sędziów, a nawet za udział w lekcjach o konstytucji. Sędzia Igor Tuleya ma już sześć postępowań, ale na przesłuchania wzywani są także sędziowie, którzy przychodzą na jego spotkania.

Władza nie ma sobie nic do zarzucenia

- Powołanie Krajowej Rady Sądownictwa, która jest podporządkowana politykom, to jest jak najbardziej jaskrawy przykład tego, że pewna sfera wolności, którą jest niezależne sądownictwo, jest obywatelom odbierana - zauważa Bartosz Przymusiński ze stowarzyszenia "Iustitia". Autonomia wyższych uczelni na razie nie jest jeszcze zagrożona, ale od dawna nie są respektowane prawa opozycji w Sejmie. Ogranicza się prawo głosu, nie ma debaty, a komisje pracują pod dyktando władzy. Najbardziej jaskrawym przykładem ograniczenia demokracji było słynne głosowanie budżetu w sali kolumnowej. Posłów opozycji nie tylko nie wpuszczano, ale nie pozwalano im zgłaszać wniosków.

- Żyjemy w kraju, w którym parlament utracił swoją moc kontrolną wobec rządzących - uważa Sławomir Nitras z PO. Jego zdaniem to dlatego, że utrudnia się działalność każdego posła, który próbuje coś sprawdzić lub czegoś się dowiedzieć.

Władza nie ma sobie nic do zarzucenia. Kazimierz Smoliński z PiS-u uważa, że takiego dostępu do Sejmu, jaki mamy w Polsce, nie uświadczymy w żadnym innym kraju UE. Instytucje państwa zostały zamknięte. Do Trybunału Konstytucyjnego dziennikarze już nie wchodzą. Sejm przez większość czasu jest ogrodzony. W czasie protestów nie wpuszczono tu bohaterki Powstania Warszawskiego. Te przykłady to symbole tego, jak PiS i premier rozumieją demokrację i wolność.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: wyborcza.pl

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS