Szef NBP chce usuwania artykułów i zakazu wypowiedzi

04.12 | Szef NBP chce usuwania artykułów i zakazu wypowiedzi - wolność czy cenzura?wyborcza.pl

Czy sąd ma się zmienić w cenzora? Szef Narodowego Banku Polskiego chce usuwania artykułów i zakazu wypowiedzi dla dziennikarzy. Ani słowa na jego temat w kontekście afery KNF. Czy to jest ta słynna wolność którą chwalił się ostatnio premier?

Z punktu widzenia wolnych mediów to historia niespotykana. Gdy instytucja państwowa, w tym wypadku NBP, chce sądowego zakazu pisania na temat banku w kontekście afery KNF, i gdy chce usunięcia opublikowanych już artykułów. - To jest oczywiście brutalna próba cenzury prewencyjnej jaką znamy z PRL - uważa Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Władza przejęła media publiczne, a wolnym mediom chce utrudnić dostęp do informacji. Nie powiodły się próby zablokowania wejścia dziennikarzy do Sejmu, czego PiS próbował natychmiast jak tylko przejął władzę. Ale władza nie ustaje w wysiłkach. Na przesłuchania wzywani są dziennikarze za pisanie bez zgody zainteresowanego. Za reportaż wcieleniowy prokuratura chce również oskarżać dziennikarza.

- Filozofia tego rządu polega na tym, żeby centralizować i kontrolować - twierdzi Aleksander Hall, działacz opozycji w czasach PRL.

- To nie jest przypadek, że Polska w ciągu ostatnich trzech lat obsunęła się w rankingu wolności prasy o kilkadziesiąt pozycji - dodaje Jarosław Kurski.

Najbardziej wolnościowa ekipa władzy?

W czasie nękania mediów premier z patosem wychwala jakość wolności w Polsce. - Jesteśmy najbardziej prowolnościową ekipą z ostatnich 28 lat - stwierdził 1 grudnia Mateusz Morawiecki.

Premier wolność rozumie dość specyficznie. Jako prawo przejścia na wcześniejsza emeryturę i wybór sposobu oszczędzania na nią, a także decyzję, kiedy dzieci pójdą do szkoły. Ale to nie jest klasyczna definicja wolności.

- Jest kilka takich instytucji społecznych, które są papierkiem lakmusowym wolności. To są niezawisłe sądy, to są niezależne media i kultura oraz autonomiczne uczelnie - tłumaczy profesor Tadeusz Gadacz z wydziału humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

PiS uchwaliło takie przepisy, które podporządkowują władzę sądowniczą rządowi. Na tym polega spór z Unią Europejską. Sędziowie i prokuratorzy są wzywani przed sądy dyscyplinarne za publiczne wypowiedzi, za demonstrowanie w obronie niezawisłości sędziów, a nawet za udział w lekcjach o konstytucji. Sędzia Igor Tuleya ma już sześć postępowań, ale na przesłuchania wzywani są także sędziowie, którzy przychodzą na jego spotkania.

Władza nie ma sobie nic do zarzucenia

- Powołanie Krajowej Rady Sądownictwa, która jest podporządkowana politykom, to jest jak najbardziej jaskrawy przykład tego, że pewna sfera wolności, którą jest niezależne sądownictwo, jest obywatelom odbierana - zauważa Bartosz Przymusiński ze stowarzyszenia "Iustitia". Autonomia wyższych uczelni na razie nie jest jeszcze zagrożona, ale od dawna nie są respektowane prawa opozycji w Sejmie. Ogranicza się prawo głosu, nie ma debaty, a komisje pracują pod dyktando władzy. Najbardziej jaskrawym przykładem ograniczenia demokracji było słynne głosowanie budżetu w sali kolumnowej. Posłów opozycji nie tylko nie wpuszczano, ale nie pozwalano im zgłaszać wniosków.

- Żyjemy w kraju, w którym parlament utracił swoją moc kontrolną wobec rządzących - uważa Sławomir Nitras z PO. Jego zdaniem to dlatego, że utrudnia się działalność każdego posła, który próbuje coś sprawdzić lub czegoś się dowiedzieć.

Władza nie ma sobie nic do zarzucenia. Kazimierz Smoliński z PiS-u uważa, że takiego dostępu do Sejmu, jaki mamy w Polsce, nie uświadczymy w żadnym innym kraju UE. Instytucje państwa zostały zamknięte. Do Trybunału Konstytucyjnego dziennikarze już nie wchodzą. Sejm przez większość czasu jest ogrodzony. W czasie protestów nie wpuszczono tu bohaterki Powstania Warszawskiego. Te przykłady to symbole tego, jak PiS i premier rozumieją demokrację i wolność.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: wyborcza.pl

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS