Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"

05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
Robert Jałocha | Fakty TVN
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"Robert Jałocha | Fakty TVN

Niesamowity nowy dokument Ewy Ewart. Pracowała nad nim dwa lata i postanowiła pokazać go na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. "Klątwa obfitości" to film o wydobyciu ropy, o największych interesach i jeszcze większej pazerności w sercu Amazonii. - Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka.

Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze to świat, który mógłby być rajem. - Ja zobaczyłam apokalipsę - mówi dokumentalistka i reżyserka "Klątwy obfitości" Ewa Ewart.

Od lat nikt w Yasuni nie szuka raju. Ważniejsza jest ropa. Ludzie, którzy w to uwierzyli, już płacą za to najwyższą cenę.

- Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka. Ewa Ewart przyznaje, że to jedna z najbardziej wstrząsających scen, jakie widziała podczas realizacji swojego najnowszego dokumentu.

Premiera na szczycie

Historia opisana w "Klątwie obfitości" nie dotyczy jednak wyłącznie lokalnej społeczności. To między innymi dlatego oficjalna premiera filmu odbędzie się w środę w Katowicach.

- To ważne, że ten film zostanie pokazany na szczycie klimatycznym, zwłaszcza że jego uczestnicy są w swoich krajach liderami. To od nich dziś wymagamy, by zrozumieli, że takie miejsca jak Yasuni trzeba chronić, a nie niszczyć - uważa Ekwadorczyk Juan Carlos Jintiach Arcos.

Dziesięć lat temu wydawało się, że politycy powoli zaczynają to rozumieć. To właśnie wtedy prezydent Ekwadoru zaproponował, że jego kraj zrezygnuje z wydobycia ropy, której złoża znajdują się na terenie Parku Narodowego Yasuni. Rafael Correa postawił jednak warunek: władze oszczędzą las deszczowy, jeśli Ekwador otrzyma rekompensatę w wysokości trzech i pół miliarda dolarów. To połowa wartości ropy, która znajdowała się na terenie parku.

- Tak naprawdę w samym Ekwadorze od początku toczyła się podwójna gra, był plan A i plan B. Plan A, który był tą piękną inicjatywą, i plan B, który bronił interesów wielkich koncernów naftowych - tłumaczy Ewa Ewart.

Dokument w TVN24

Film "Klątwa Obfitości" swoją telewizyjną premierę będzie miał w niedzielę 9 grudnia w TVN24 w cyklu "Ewa Ewart poleca".

- Nie liczymy na to, że ten film zmieni życie, zmieni świat, ale że przyczyni się do tego, że będzie takim kawałeczkiem puzzla kolejnego, w efekcie przybliży nas do lepszego świata - mówi producent filmu Piotr Krupa.

Takich miejsc jak Park Narodowy Yasuní jest więcej. - Yasuní skupia w sobie jak w soczewce właśnie wszystkie problemy, dylematy, wyzwania współczesnego świata, globalnego świata. To jest takie zwierciadełko, takie lusterko, które można ustawić dzisiaj współczesnemu światu i mówić: przejrzyjcie się - uważa Ewa Ewart.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fragment filmu "Klątwa obfitości"

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowcka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy minister Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS