Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"

05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
Robert Jałocha | Fakty TVN
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"Robert Jałocha | Fakty TVN

Niesamowity nowy dokument Ewy Ewart. Pracowała nad nim dwa lata i postanowiła pokazać go na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. "Klątwa obfitości" to film o wydobyciu ropy, o największych interesach i jeszcze większej pazerności w sercu Amazonii. - Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka.

Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze to świat, który mógłby być rajem. - Ja zobaczyłam apokalipsę - mówi dokumentalistka i reżyserka "Klątwy obfitości" Ewa Ewart.

Od lat nikt w Yasuni nie szuka raju. Ważniejsza jest ropa. Ludzie, którzy w to uwierzyli, już płacą za to najwyższą cenę.

- Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka. Ewa Ewart przyznaje, że to jedna z najbardziej wstrząsających scen, jakie widziała podczas realizacji swojego najnowszego dokumentu.

Premiera na szczycie

Historia opisana w "Klątwie obfitości" nie dotyczy jednak wyłącznie lokalnej społeczności. To między innymi dlatego oficjalna premiera filmu odbędzie się w środę w Katowicach.

- To ważne, że ten film zostanie pokazany na szczycie klimatycznym, zwłaszcza że jego uczestnicy są w swoich krajach liderami. To od nich dziś wymagamy, by zrozumieli, że takie miejsca jak Yasuni trzeba chronić, a nie niszczyć - uważa Ekwadorczyk Juan Carlos Jintiach Arcos.

Dziesięć lat temu wydawało się, że politycy powoli zaczynają to rozumieć. To właśnie wtedy prezydent Ekwadoru zaproponował, że jego kraj zrezygnuje z wydobycia ropy, której złoża znajdują się na terenie Parku Narodowego Yasuni. Rafael Correa postawił jednak warunek: władze oszczędzą las deszczowy, jeśli Ekwador otrzyma rekompensatę w wysokości trzech i pół miliarda dolarów. To połowa wartości ropy, która znajdowała się na terenie parku.

- Tak naprawdę w samym Ekwadorze od początku toczyła się podwójna gra, był plan A i plan B. Plan A, który był tą piękną inicjatywą, i plan B, który bronił interesów wielkich koncernów naftowych - tłumaczy Ewa Ewart.

Dokument w TVN24

Film "Klątwa Obfitości" swoją telewizyjną premierę będzie miał w niedzielę 9 grudnia w TVN24 w cyklu "Ewa Ewart poleca".

- Nie liczymy na to, że ten film zmieni życie, zmieni świat, ale że przyczyni się do tego, że będzie takim kawałeczkiem puzzla kolejnego, w efekcie przybliży nas do lepszego świata - mówi producent filmu Piotr Krupa.

Takich miejsc jak Park Narodowy Yasuní jest więcej. - Yasuní skupia w sobie jak w soczewce właśnie wszystkie problemy, dylematy, wyzwania współczesnego świata, globalnego świata. To jest takie zwierciadełko, takie lusterko, które można ustawić dzisiaj współczesnemu światu i mówić: przejrzyjcie się - uważa Ewa Ewart.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fragment filmu "Klątwa obfitości"

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS