Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządów

04.12.2018 | Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządów
04.12.2018 | Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządów
Paweł Płuska | Fakty TVN
04.12.2018 | Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządówPaweł Płuska | Fakty TVN

Elektryzujące podwyżki prądu. Minister obiecuje rekompensaty, ale wszystkim ich nie da. Samorządy, duże firmy, szpitale i koleje mówią o drastycznych podwyżkach.

Pociągi jeżdżą i jeździć będą, ale rodzi się pytanie - kogo na nie będzie stać? Koleje Mazowieckie otrzymały od spółki PKP Energetyka propozycję nie do odrzucenia. Propozycję wzrostu cen prądu.

- To jest drastyczna podwyżka, bo o 80 procent wzrasta koszt jednej megawatogodziny, a to oznacza, że w skali roku spółka musiałaby ponieść koszt około 78 milionów złotych więcej - twierdzi Dariusz Grajda z Kolei Mazowieckich.

Koleje takich pieniędzy nie mają, a samorząd, do którego należą , też nie, więc ostatecznie na końcu jest pasażer, który być może będzie musiał więcej płacić za bilet. Podwyżki cen energii dotkną nie tylko pasażerów kolei. Dotkną wszystkich, choć minister woli mówić o tych, które podobno nas nie dotkną.

- Gospodarstwa domowe, a więc państwo jako obywatele w swoich gospodarstwach domowych, nie będziecie mieli podwyżek cen prądu - zapewniał Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

To wypowiedź dotycząca planowanych rekompensat dla odbiorców indywidualnych. Wciąż nie wiadomo na jakiej zasadzie będą przyznawane, a także kto i komu odda. Nie wiadomo nawet jak duże będą podwyżki cen energii dla każdego z nas, bo Urząd Regulacji Energetyki jeszcze się w tej sprawie nie wypowiedział. Ale już wiadomo ile nas wszystkich to będzie kosztowało.

Krzysztof Tchórzewski mówi nawet o kwocie 2 miliardów złotych. Właśnie pośrednio tyle zapłacimy za prąd z drogiego węgla i rosnące opłaty za emisje dwutlenku węgla. Firmy male i średnie mają coś dostać z budżetu, by nie rosły ceny chleba, mleka i wszystkiego co jest produkowane przy udziale prądu, ale to problemu nie załatwi, bo w kolejce stoją samorządy. Prezydent Rzeszowa wprost oskarżył państwowe spółki energetyczne o działania monopolistyczne.

"Będziemy ściągnąć z inwestycji"

- Podwyżka o 68 procent opłaty za prąd to jest bardzo dużo. Dlatego też postanowiłem napisać pismo do najważniejszej osoby w państwie, do premiera Morawieckiego z prośbą o interwencję - tłumaczy Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Na razie odpowiedzi brak. A praktycznie nie ma miasta, miasteczka czy gminy, która nie dostałaby propozycji nowych, wyższych o kilkadziesiąt procent od poprzednich taryf energetycznych.

- Obawiamy się, że przez to, że będziemy musieli wydać prawdopodobnie 1,5 do 2 milionów zł więcej na obsługę energii elektrycznej na terenie całej grupy zakupowej, to będziemy musieli ściągnać z inwestycji - twierdzi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Bo lepiej nie inwestować, niż wygaszać uliczne latarnie, wieczorami zamykać boiska, podnosić opłaty za komunikację, wywóz śmieci, odprowadzanie ścieków i dostarczanie wody. Nie da się zamknąć szkół czy szpitali, które też już zostały zelektryzowane propozycją nowych stawek.

- Będziemy na pewno pisali, wnioskowali do NFZ o zwiększenie ryczałtu w związku z tą podwyżką - zapewnia Konrad Łukaszewski, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego imienia doktora Karola Jonschera w Łodzi.

Miał być nowy aparat do USG i mniejsze kolejki, a będą opłacone rachunki za prąd.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS