Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządów

04.12.2018 | Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządów
04.12.2018 | Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządów
Paweł Płuska | Fakty TVN
04.12.2018 | Rekompensaty będą, ale nie dla firm i samorządówPaweł Płuska | Fakty TVN

Elektryzujące podwyżki prądu. Minister obiecuje rekompensaty, ale wszystkim ich nie da. Samorządy, duże firmy, szpitale i koleje mówią o drastycznych podwyżkach.

Pociągi jeżdżą i jeździć będą, ale rodzi się pytanie - kogo na nie będzie stać? Koleje Mazowieckie otrzymały od spółki PKP Energetyka propozycję nie do odrzucenia. Propozycję wzrostu cen prądu.

- To jest drastyczna podwyżka, bo o 80 procent wzrasta koszt jednej megawatogodziny, a to oznacza, że w skali roku spółka musiałaby ponieść koszt około 78 milionów złotych więcej - twierdzi Dariusz Grajda z Kolei Mazowieckich.

Koleje takich pieniędzy nie mają, a samorząd, do którego należą , też nie, więc ostatecznie na końcu jest pasażer, który być może będzie musiał więcej płacić za bilet. Podwyżki cen energii dotkną nie tylko pasażerów kolei. Dotkną wszystkich, choć minister woli mówić o tych, które podobno nas nie dotkną.

- Gospodarstwa domowe, a więc państwo jako obywatele w swoich gospodarstwach domowych, nie będziecie mieli podwyżek cen prądu - zapewniał Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

To wypowiedź dotycząca planowanych rekompensat dla odbiorców indywidualnych. Wciąż nie wiadomo na jakiej zasadzie będą przyznawane, a także kto i komu odda. Nie wiadomo nawet jak duże będą podwyżki cen energii dla każdego z nas, bo Urząd Regulacji Energetyki jeszcze się w tej sprawie nie wypowiedział. Ale już wiadomo ile nas wszystkich to będzie kosztowało.

Krzysztof Tchórzewski mówi nawet o kwocie 2 miliardów złotych. Właśnie pośrednio tyle zapłacimy za prąd z drogiego węgla i rosnące opłaty za emisje dwutlenku węgla. Firmy male i średnie mają coś dostać z budżetu, by nie rosły ceny chleba, mleka i wszystkiego co jest produkowane przy udziale prądu, ale to problemu nie załatwi, bo w kolejce stoją samorządy. Prezydent Rzeszowa wprost oskarżył państwowe spółki energetyczne o działania monopolistyczne.

"Będziemy ściągnąć z inwestycji"

- Podwyżka o 68 procent opłaty za prąd to jest bardzo dużo. Dlatego też postanowiłem napisać pismo do najważniejszej osoby w państwie, do premiera Morawieckiego z prośbą o interwencję - tłumaczy Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Na razie odpowiedzi brak. A praktycznie nie ma miasta, miasteczka czy gminy, która nie dostałaby propozycji nowych, wyższych o kilkadziesiąt procent od poprzednich taryf energetycznych.

- Obawiamy się, że przez to, że będziemy musieli wydać prawdopodobnie 1,5 do 2 milionów zł więcej na obsługę energii elektrycznej na terenie całej grupy zakupowej, to będziemy musieli ściągnać z inwestycji - twierdzi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Bo lepiej nie inwestować, niż wygaszać uliczne latarnie, wieczorami zamykać boiska, podnosić opłaty za komunikację, wywóz śmieci, odprowadzanie ścieków i dostarczanie wody. Nie da się zamknąć szkół czy szpitali, które też już zostały zelektryzowane propozycją nowych stawek.

- Będziemy na pewno pisali, wnioskowali do NFZ o zwiększenie ryczałtu w związku z tą podwyżką - zapewnia Konrad Łukaszewski, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego imienia doktora Karola Jonschera w Łodzi.

Miał być nowy aparat do USG i mniejsze kolejki, a będą opłacone rachunki za prąd.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS