Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane

Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane
Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Schwarzenegger: zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymianeFakty o Świecie TVN24 BiS

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Arnold Schwarzenegger, który jest jednym z uczestników katowickiego szczytu klimatycznego. Gwiazdor dodał też, że Polska mocno polega na węglu, ale - jak dodał - w ostatnich kilku latach udało się zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent.

Arnold Schwarzenegger jest jednym z gości szczytu klimatycznego w Katowicach. Były gubernator stanu Kalifornia podziękował w "Faktach o Świecie" za zorganizowanie tej konferencji. - Za każdym razem na tego typu wydarzeniach spotykają się ludzie, którzy wypracowują wspólny apel. Głosi on, że musimy zatrzymać globalne ocieplenie i zanieczyszczanie naszej planety - stwierdził polityk i zaznaczył, że kwestia zanieczyszczenia planety jest dla niego wyjątkowo ważna. Jak mówił, zmian klimatu doświadczymy za jakiś czas, podczas gdy planeta zanieczyszczana jest przez nas właśnie teraz.

Były gubernator przypomniał także, że 7 milionów ludzi umiera rocznie z powodu złej jakości powietrza. Jego zdaniem ważne jest to, żeby do ludzi dotarło przesłanie, że w debacie o kwestiach klimatycznych może uczestniczyć każdy oraz że nie jest to tylko sprawa polityków.

- Sektor prywatny, uczelnie, sektor finansowy, zwyczajni ludzie. Każdy musi w tym musi wziąć udział, jeśli chcemy osiągnąć sukces. Dlatego moim zdaniem ta konferencja jest bardzo ważna. Ważne żebyśmy się spotykali, wdrażali porozumienia paryskie i ograniczyli emisję gazów cieplarnianych tak jak zrobiliśmy to w Kalifornii - zaznaczył aktor.

Schwarzenegger: każdy musi w tym musi wziąć udział
Schwarzenegger: każdy musi w tym musi wziąć udziałFakty o Świecie TVN24 BiS

Polska jak Kalifornia?

Arnold Schwarzenegger wypowiedział się także w sprawie węgla, który przez polskie władze uważany jest za strategiczny surowiec. Jego zdaniem, Polska może zrobić to samo, co Kalifornia, która powoli odeszła od paliw kopalnych. - Po prostu podjęliśmy takie zobowiązanie. To oczywiście nie dzieje się z dnia na dzień. W Kalifornii zajęło nam to kilka dekad, ale teraz 50 procent energii uzyskujemy ze źródeł odnawialnych - mówił. - Osiągnęliśmy też cel redukcji gazów cieplarnianych o 25 procent w stosunku do poziomu z roku 1999. Stało się to 2 lata wcześniej niż planowaliśmy.

Gwiazdor zaznaczył też, że jego zdaniem Polska może zrobić to samo co Kalifornia. Dodał jednak, że Polska mocno polega na węglu. - W ostatnich kilku latach udało się wam zredukować emisję gazów cieplarnianych o 30 procent - zauważył. - Polska gospodarka świetnie się rozwija, PKB rośnie. W Polsce dobrze się dzieje, ale Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel - dodał.

Schwarzenegger: Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie cel
Schwarzenegger: Polska musi tak jak wszyscy wyznaczyć sobie celFakty o Świecie TVN24 BiS

"Zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane"

Były gubernator odniósł się także do wypowiedzi ludzi, którzy uważają, że niekorzystne zmiany klimatyczne są przesadzonymi zagrożeniami. - Byłem gubernatorem Kalifornii i dzięki temu miałem sposobność omówić te problemy z najlepszymi naukowcami na świecie. Rozmowy z nimi zmieniły mnie w bojownika o czystą energię i czystszą przyszłość. To naprawdę nie są żadne zmyślenia. Zagrożenie dla planety nie jest wyolbrzymiane - powiedział.

Arnold Schwarzenegger stwierdził także, że nawet jeżeli nie wierzymy w przewidywania naukowców, to powinniśmy zawierzyć Światowej Organizacji Zdrowia, która szacuje, że nawet 7 milionów ludzi rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia środowiska, a 250 tysięcy w samych Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem "za to odpowiedzialny jest dwutlenek węgla, cząstki stałe i wszystko to co wydobywa się z rur wydechowych, czy z kominów elektrowni węglowych". - To jest nasza rzeczywistość. Ludziom trzeba uświadamiać jak zagrożone jest ich zdrowie z powodu zanieczyszczenia - mówił.

Zdaniem polityka trzeba zrozumieć, że dbanie o planetę, i tym samym o zdrowie obywateli, to najważniejsze zadanie rządzących. - To bardzo wymagające zadanie, nie będzie łatwo. Jedne kraje są mocno zależne od energii atomowej i chcą powoli od niej odchodzić. Inne zależne są od węgla, jeszcze inne od ropy naftowej. W Kalifornii produkowaliśmy i zużywaliśmy mnóstwo ropy naftowej, ale powoli nauczyliśmy się, że zależność od paliw kopalnych nie jest niczym dobrym - powiedział Arnold Schwarzenegger. Jak stwierdził, "teraz połowa zużywanej przez nas (mieszkańców Kalifornii - przyp. red.) energii pochodzi ze słońca, z wiatru i geotermii". - Tą ścieżką mogą podążyć inne kraje. To wielkie wyzwanie, niełatwe, ale najważniejsza jest wola żeby to zrobić - powiedział.

Schwarzenegger: rozmowy z naukowcami zmieniły mnie w bojownika o czystą energię
Schwarzenegger: rozmowy z naukowcami zmieniły mnie w bojownika o czystą energięFakty o św3iecie TVN24 BiS

"George był politycznym twardzielem"

Gwiazdor kina wspomniał także zmarłego przed kilkoma dniami prezydenta George'a H.W. Busha, którego nazwał bardzo dobrym przyjacielem. - Brałem udział w jego kampanii wyborczej. Zapowiadałem go na wielu wiecach. Kiedy został prezydentem uczynił mnie przewodniczącym rady prezydenckiej do spraw sportu. Często gościłem u niego w Białym Domu, Gabinecie Owalnym, spędzałem weekendy w Camp David. Byliśmy ze sobą bardzo blisko. Wiele się od niego nauczyłem. Na przykład tego, jak ważna w polityce jest życzliwość - wspominał.

Polityk przyznał także, że "George był bardzo miłym, grzecznym człowiekiem, a jednocześnie politycznym twardzielem, ale nigdy nikogo nie obraził. Zawsze starał się osiągnąć porozumienie ponad podziałami z ludźmi o innych poglądach. Szanował wszystkich niezależnie od ich afiliacji politycznej, starał się ich włączyć do wspólnego działania. Wierzył, że współpracą można osiągnąć więcej".

- To on (George Bush - przyp. red.) mnie zainspirował do startu w wyścigu o fotel gubernatora Kalifornii. To przy nim zobaczyłem jak wspaniała jest służba publiczna, jak wspaniałe jest służenie ludziom. Dzięki niemu zostałem 38. gubernatorem Kalifornii - podsumował rozmówca.

Schwarzenegger: George był politycznym twardzielem
Schwarzenegger: George był politycznym twardzielemFakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS