Nie chcą "kalki metod rosyjskich i węgierskich". Opozycja nie odpuszcza, coraz więcej osób protestuje

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Chcemy być w Unii Europejskiej i NATO". Słowacki rząd słabnie, opozycja nie odpuszcza, ludzie protestują
"Chcemy być w Unii Europejskiej i NATO". Słowacki rząd słabnie, opozycja nie odpuszcza, ludzie protestują
Paweł Laskosz/Fakty TVN
"Chcemy być w Unii Europejskiej i NATO". Słowacki rząd słabnie, opozycja nie odpuszcza, ludzie protestująPaweł Laskosz/Fakty TVN

Słowacka opozycja składa wniosek o wotum nieufności wobec rządu premiera Roberta Ficy i domaga się ogłoszenia przedterminowych wyborów. Głośno i coraz liczniej protestują też zwykli obywatele. Nie chcą niszczenia demokracji i bratania się z Rosją. Fico ma problem, bo koalicja rządząca się chwieje, odchodzą posłowie, a społeczne poparcie spada. 

Tak silne wstrząsy nie targały nią od objęcia władzy. Koalicja rządowa na Słowacji trzeszczy w szwach. Opozycja nie odpuszcza rządowi i domaga się odwołania gabinetu Roberta Ficy. - Zdecydowano się pójść za ciosem, chociażby po to, aby symbolicznie powiązać to z tymi protestami, które odbywały się w połowie stycznia - skomentował dr Krzysztof Dębiec, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

CZYTAJ WIĘCEJ: Opozycja domaga się przedterminowych wyborów

Rodacy Ficy coraz głośniej i liczniej domagają się jego odejścia, bo nie chcą w ich kraju niszczenia demokracji i odchodzenia od prozachodniego kursu w polityce zagranicznej.

- Rozpoczęła się społeczna kampania na rzecz Słowacji, aby wybrała Unię Europejską i NATO. Fico zareagował w swoim stylu. Wymyślił, że przygotowywany jest zamach stanu - powiedział Marian Kulich, organizator Inicjatywy na Rzecz Pokoju w Ukrainie.

Robert Fico powołuje się na raport wywiadu, z którego wynika, że protestujący chcą zająć rządowe budynki, doprowadzić do strajku generalnego i zdestabilizować kraj. - Służby specjalne potwierdzają, że na terytorium Republiki Słowackiej znajduje się grupa osób, która aktywnie uczestniczyła w ukraińskim Majdanie i jest finansowana ze środków pochodzących z USA - powiedział dziennikarzom.

Z tego też powodu na wniosek rządu już w ubiegłym tygodniu utajniono debatę nad wotum nieufności. Na sesji nie było wymaganej liczby posłów, bo posłowie koalicji rządzącej się nie stawili. Opozycja przygotowała kolejny wniosek.

Opozycja domaga się przedterminowych wyborów. Sypie argumentami o drożyźnie w kraju, o fatalnych krokach podejmowanych przez Ficę na arenie międzynarodowej. "Kolaborantem" nazwali go protestujący w Bratysławie i Koszycach po tym, jak w Moskwie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

- Chcemy być w Unii Europejskiej i NATO, nie chcemy się wiązać z Rosją i chcemy nadal pomagać Ukrainie - powiedział dziennikarzom Frantisek Valach, uczestnik jednej z demonstracji.

ZOBACZ TEŻ: Dziesiątki tysięcy Słowaków protestowały w Bratysławie przeciwko rządom Ficy

Fico "przejął de facto polityczną kontrolę nad publicznymi mediami"

Premier zapewnia, że nie ma mowy o zmianie polityki zagranicznej. Jednocześnie zaostrza przekaz względem Ukrainy, która wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu przez Słowację i tym samym odcięła ją od zysków.

"Prezydent Trump podjął decyzję, która może doprowadzić do zwiększenia eksportu amerykańskiego gazu do Europy (…) Tak, trzeba za niego zapłacić, ale rosyjski gaz to nie tylko taki koszt, ale też koszt niepodległości i suwerenności. Wielu w Europie przez to przeszło i zdecydowało się zachować niepodległość i suwerenność. Ale nie pan Fico. On wybiera Moskwę zamiast Ameryki i innych partnerów (…) To błąd" - napisał w internecie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pomimo spadającego poparcia Fico próbuje forsować zmiany. - Przejął de facto polityczną kontrolę nad publicznymi mediami. Teraz chce wpływać na media prywatne, strasząc je zabraniem pieniędzy z reklam. To kalka metod rosyjskich i węgierskich - uważa ekspert Tomas Valasek.

Pytanie, czy Fico będzie mógł zrealizować swój polityczny plan. Koalicja się chwieje. Z klubu narodowców odeszło trzech posłów, a czterech kolejnych z centrolewicowego HLAS-SD zaczęło sprzeciwiać się działaniom rządu.

Prezydent Peter Pellegrini na przyszły tydzień zwołał okrągły stół partii rządzących i opozycji poświęcony polityce zagranicznej Słowacji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS