Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą
Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do Finału WOŚP idą pełną parąMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

GRUPA TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ DZIEWIĄTY JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Zespół Oversleep Academy zagra podczas 33. Finału WOŚP w Białymstoku. Próby już trwają. - Myślę, że powody są dwa. Po pierwsze, warto jest pomóc, jeżeli jest okazja, a po drugie warto jest zagrać, kiedy jest okazja - mówi Michał Babik, wokalista i gitarzysta w zespole Oversleep Academy.

Dla Janka Kulika, 22-letniego perkusisty, to nie będzie debiut. Pierwszy raz na scenie wystąpił, jak miał 7 lat. To był koncert w Warszawie, zorganizowany przez Jurka Owsiaka dla powodzian. 

- Miałem do zaprezentowania dwa utwory. To były covery i pamiętam, jak się stresowałem przed tym występem, bo to był taki mój pierwszy publiczny występ w życiu - wspomina perkusista. - Moich finałów WOŚP, w których grałem, było może 7-8, a jeszcze takich, w których akurat nie grałem, to wtedy też pomagałem, chodziłem z puszką - dodaje Janek.

CZYTAJ TEŻ: Jej syn był w szpitalu, na sprzętach zauważyła serduszka. Teraz sama pomaga

Janek razem z Piotrem, klawiszowcem, mają za co być wdzięczni Orkiestrze. - Urodziłem się z niedowagą i też było podejrzenie, że mogę nie widzieć bądź też nie słyszeć, bo urodziłem się wcześniej niż powinienem, i sprzęt WOŚP bardzo wtedy pomógł - opowiada 22-latek.

- Badanie słuchu miałem przeprowadzane właśnie sprzętem WOŚP i myślę, że gdyby jednak było coś ze mną nie tak i bym nie słyszał, i wtedy by moja mama się o tym dowiedziała, można by było mnie szybko leczyć. Wyszło, że wszystko jest ok, i dzięki temu mogę teraz grać - twierdzi Piotr Klepacki, klawiszowiec w zespole Oversleep Academy.

Jak potoczyły się losy dzieci, którym pomogła WOŚP? Oto kilka niezwykłych historii
Jak potoczyły się losy dzieci, którym pomogła WOŚP? Oto kilka niezwykłych historii Adrianna Otręba/Fakty TVN

Akcje przed wielkim finałem

W innym rytmie i tanecznym krokiem do Orkiestry dołączył też Zespół Tańca Ludowego Staropolanie-Wielkopolska. - Jurek jest naszym serdecznym przyjacielem od lat, doskonale włada tym, co ludzie potrzebują - podkreśla Dariusz Jezierski, choreograf Zespołu Tańca Ludowego Staropolanie-Wielkopolska.

Zespół w piątek w Poznaniu wystąpił ze swoim świątecznym repertuarem, żeby zachęcić osoby na widowni do tego, żeby zostać darczyńcami. - Staramy się, żeby przy WOŚP-ie szukać takich wydarzeń i zapraszać na takie wydarzenia, które są inne, które są ciekawe, które są, oczywiście, takie "w porę", jak to się mówi, i właśnie jasełka są takim wydarzeniem - zaznacza Iwona Raube, szefowa sztabu WOŚP w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ: Tak od ponad 30 lat pomaga Orkiestra. "Chyba nie ma oddziału, na którym nie byłoby sprzętu z tym serduszkiem"

W Gryficach w Zachodniopomorskiem też już przedsmak 33. Finału. Festyn, gdzie zbierano pieniądze na rzecz Orkiestry, zorganizowano w przedszkolu.

- To nie jest falstart. Wydarzenia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy możemy organizować już od grudnia. Tak naprawdę tych wydarzeń, instytucji, które chcą się włączyć w organizację finału, jest tak dużo, że wszystko w jeden finałowy dzień jest niemożliwe do zrobienia - wskazuje Dominik Balcerzak, szef sztabu WOŚP w Gryficach.

- WOŚP to jest tradycja. Tradycja taka, która ma tyle lat co ja, i zawsze pomagają - mówi pani Daria Baranowska. - Taka tradycja już nasza, że lubimy pomagać po prostu - twierdzi inny uczestnik licytacji.

WOŚP zagra po raz 33. Tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej
WOŚP zagra po raz 33. Tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcejFakty TVN

Kiedyś pomógł im sprzęt od WOŚP, teraz oni pomagają

Każdy ma swoje powody, by pomagać. Pani Alicja z mężem aż dwa - ich córki bliźniaczki są wcześniakami. - Jeżeli ktoś nie był nigdy na takim oddziale intensywnej terapii noworodka, to myślę, że ciężko sobie wyobrazić emocje, jakie targają rodzicem - podkreśla kobieta. 

Ośmioletni syn pani Natalii ma wrodzoną wadę serca. Sprzęt Orkiestry też pomógł. - Ja jestem i będę zawsze sercem za sercem - wyznaje pani Natalia. 

W Suwałkach serce WOŚP jest szyte jest na miarę. Drugiego takiego samego nie będzie. - Przy stoisku Suwalskiego Ośrodka Kultury będzie można za niewielką wpłatę do puszki WOŚP otrzymać różne kolorowe serduszka - informuje Emilia Szymańska, pomysłodawczyni akcji. 

ZOBACZ TEŻ: WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Pomysłodawczynie akcji na co dzień prowadzą warsztaty szycia na maszynie. - Stwierdziłyśmy, że te umiejętności szycia na maszynie możemy przekazać też i dać w dobrym, szczytnym celu - mówi Lidia Ziniewicz, pomysłodawczyni akcji. 

W ubiegłym roku spod igły wyszło prawie 100 sztuk. Teraz idą na rekord. - Bardzo lubię rękodzieło, więc inicjatywa jest bliska mojemu sercu. Jurka Owsiaka też zawsze staram się wspierać - mówi pani Magdalena Markowska. 

Wsparcie można okazać również, biorąc udział w licytacjach. Można wylicytować na przykład usługę Inki i Łukasza Markiewicz, pasjonatów nurkowania. - Jeżeli ktokolwiek nie nurkował nigdy, to jesteśmy do dyspozycji, pokażemy wszystko. Jeżeli nie ma sprzętu, proszę się nie martwić - zachęca pani Inka. - Myślę, że to jest takie połączenie naszej pasji z robieniem czegoś dobrego - dodaje pan Łukasz.

"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚP
"My niezmiennie gramy". TVN24 sercem za WOŚPTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS