Lider skrajnej prawicy z misją tworzenia rządu. "Coś w naszym kraju uległo rozpadowi"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prorosyjscy radykałowie z Austrii zaczynają rozmowy koalicyjne. Choć Wolnościowa Partia Austrii wiele razy już współtworzyła rząd, to w Wiedniu nigdy nie urzędował tak skrajnie prawicowy i populistyczny kanclerz, jak może to się stać teraz. Wokół radykałów początkowo utworzono polityczny kordon bezpieczeństwa, ale ten pękł, gdy fiaskiem skończyły się rozmowy chadeków, socjaldemokratów i liberałów. I to właśnie chadecy mogą teraz wejść w koalicję ze skrajną prawicą. Przeciwko takim rządom protestują tysiące Austriaków.

Prorosyjscy radykałowie mieli być izolowani na scenie politycznej, ale teraz do rozmów siadają z nimi austriaccy chadecy, a te negocjacje próbują storpedować tysiące protestujących Austriaków.

- Boję się, że tracimy naszą demokrację. Austria stanie się drugimi Węgrami i zostanie całkowicie zniszczona gospodarczo oraz politycznie. Apeluję do Austriackiej Partii Ludowej o nietworzenie tej koalicji - mówi uczestnik manifestacji w Wiedniu Peter Mair.

Manifestacje w największych miastach Austrii

Te obawy słychać było podczas manifestacji w największych miastach Austrii: Wiedniu, Grazu, Salzburgu czy Innsbrucku. W stolicy - według policji - zebrało się 25 tysięcy osób. Organizatorzy twierdzą, że manifestantów było dwa razy więcej.

- To punkt zwrotny w historii Austrii. Coś w naszym kraju uległo rozpadowi - mówi Erich Fenninger, organizator manifestacji "Volkshilfe Österreich".

Czy Austrię czeka skręt w prawo i jednocześnie w stronę Kremla? 
Czy Austrię czeka skręt w prawo i jednocześnie w stronę Kremla? Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bo po raz pierwszy w Austrii może powstać rząd kierowany przez skrajnie prawicową i populistyczną Wolnościową Partię Austrii.

- Koniec gierek, żadnych sztuczek, sabotażu, obstrukcji czy polityki, której celem jest pozostawanie u władzy. Czas na politykę prawdziwej zmiany i odbudowy. Czas na początek nowej ery - zapowiada Herbert Kickl, lider Wolnościowej Partii Austrii.

Ci radykałowie wygrali wrześniowe wybory parlamentarne, ale pozostałe siły utworzyły polityczny kordon wokół nich. Karl Nehammer z konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej przez miesiące próbował stworzyć koalicję z socjaldemokratami i liberałami. Ostatecznie poległ. Ustąpił z urzędu kanclerza i zrezygnował z kierowania partią.

Prezydent Austrii na początku tygodnia powierzył misję tworzenia rządu prawicowym populistom.

- Nie była to dla mnie łatwa decyzja. Będę nadal dbał o to, aby zasady i reguły naszej konstytucji były przestrzegane - zapewnia Alexander Van der Bellen, prezydent Austrii.

Wolnościowa Partii Austrii mocno sympatyzuje z Kremlem

Prezydent właśnie powierzył obowiązki kanclerza dotychczasowemu szefowi dyplomacji. Wcześniej tłumaczył, że dał szansę radykałom na rządzenie, bo po zmianie władz w Austriackiej Partii Ludowej chadecy są już gotowi do zawiązania koalicji ze skrajną prawicą. Oni sami obiecują, że w takim rządzie byliby demokratycznym bezpiecznikiem.

- Oznacza to niezależność sądownictwa, ochronę praw podstawowych, wolność słowa oraz - choć nie jest to najmniej ważne, mając w pamięci naszą austriacką historię - walkę z antysemityzmem - wymienia Christian Stocker, lider Austriackiej Partii Ludowej.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Trump ma zakusy terytorialne. Co na to politycy w Europie? Giorgia Meloni uspokaja, inni upominają

Tylko że Wolnościowa Partii Austrii mocno sympatyzuje z Kremlem. Dziewięć lat temu zawarli umowę o przyjaźni z Jedną Rosją, partią Władimira Putina. Herbert Kickl chce ograniczyć pomoc Ukrainie, jest eurosceptykiem i głosi radykalne poglądy w kwestii migracji. Sam przyznawał, że inspiruje się Viktorem Orbanem.

- Nie chcę orbanizacji Austrii. Pragnę demokracji i poszanowania praw człowieka - mówi Petra, uczestniczka manifestacji w Wiedniu.

- Jestem przerażona tym, że możliwe są deportacje migrantów. Dla mnie żaden człowiek nie jest nielegalny. Boję się też, że polityka socjalna zostanie rozmontowana. Kickl chce obciąć wiele świadczeń i do tego jeszcze kwestia ochrony klimatu - wskazuje Sarah Schembera, uczestniczka manifestacji w Wiedniu.

Skrajna prawica silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej

Prawicowi radykałowie już współtworzyli rządy w Austrii, ostatnio kiedy kanclerzem był Sebastian Kurz, ale wtedy to Partia Ludowa była dominująca siłą w rządzie. Teraz pozycja skrajnej prawicy jest o wiele mocniejsza, a w rękawie mają jeszcze politycznego asa.

- Moje stanowisko jest bardzo jasne: jeśli rozmowy się nie powiodą, to będą nowe wybory. My jesteśmy na nie gotowi - mówi Herbert Kickl, lider Wolnościowej Partii Austrii.

A według sondaży, gdyby w Austrii doszło do przedwczesnych wyborów, skrajna prawica zyskałaby jeszcze lepszy wynik niż w ubiegłorocznym głosowaniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAX SLOVENCIK

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS