Na Bałtyku powstanie ogromna farma wiatrakowa. "To jest coś, co przekracza dotychczasowe miary i wyobrażenia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Na Bałtyku powstanie farma wiatrakowa. "To jest coś, co przekracza dotychczasowe miary i wyobrażenia"
Na Bałtyku powstanie farma wiatrakowa. "To jest coś, co przekracza dotychczasowe miary i wyobrażenia"
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Na Bałtyku powstanie farma wiatrakowa. "To jest coś, co przekracza dotychczasowe miary i wyobrażenia"Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Polska chce stawiać na wiatr. W perspektywie 15 lat mielibyśmy pozyskiwać 18 gigawatów mocy z energii wiatrowej, a premier obiecuje: energia w Polsce będzie w związku z tym tańsza. PGE zawarła umowę z duńską firmą Orsted na budowę wielkiej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.

Polska Grupa Energetyczna i duńska firma Orsted rozpoczną na Bałtyku budowę farmy wiatrowej Baltica 2. - Tu wszystkie liczby robią naprawdę imponujące wrażenie. To jest coś, co przekracza właściwie dotychczasowe miary i wyobrażenia o elektrowniach wiatrowych. Mówimy o największych turbinach na świecie. Mówimy o przyszłości polskiej energii - przekonuje premier Donald Tusk.

Baltica 2 ma zacząć dostarczać prąd w 2027 roku i będzie miała moc blisko 1500 MW. - Będzie zapewniała energię dla 2,5 miliona gospodarstw domowych. To jest prawie 3 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju - informuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. 

Farma wiatrowa powstanie w polskiej części Bałtyku pomiędzy Ustką a Choczewem. Na powierzchni 190 kilometrów kwadratowych rozmieszczonych zostanie 107 turbin. Każda o mocy 14 MW. 

- Fundament każdej turbiny waży około 2000 ton. Dla mnie punktem odniesienia do wysokości jest Pałac Kultury, bo to był przez całe dekady najwyższy budynek w Polsce, i każda z tych wież jest wyższa od Pałacu Kultury o 20 metrów - przybliża Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Donald Tusk o rozpoczęciu budowy farmy wiatrowej Baltica 2
Donald Tusk o rozpoczęciu budowy farmy wiatrowej Baltica 2TVN24

"Inwestycja nie tylko na skalę Polski"

Na morzu zbudowane będą cztery stacje transformatorowe, a w porcie w Ustce - baza operacyjno-serwisowa. To tam odbywać się będzie stały nadzór techniczny nad morskimi farmami wiatrowymi. - Powiększamy terytorium Polski i powierzchnię Gdańska o 21 hektarów, realizując ten projekt - podkreśla Dariusz Marzec.

Baltica 2 to największa dotychczas realizowana inwestycja w polskim sektorze elektroenergetycznym. Będzie kosztować około 30 miliardów złotych, a wspólnicy zapewnią finansowanie w równych proporcjach. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

- Ten projekt jest wynikiem silnej współpracy firm będących liderami w swoich sektorach. Wpisuje się w zieloną transformację Polski i niezależność energetyczną. Dzięki niemu wygrywa bezpieczeństwo, wygrywają dobrobyt i klimat - zaznacza Jakob Henningsem, ambasador Danii w Polsce.

Przypływ energii elektrycznej spodziewany jest w pierwszym półroczu 2027 roku. - To jest inwestycja nie tylko na skalę Polski, ale transformacji całej Unii Europejskiej. Mówimy tutaj o inwestycji, która będzie filarem tak naprawdę transformacji energetycznej naszego kraju - wskazuje Janusz Gajowiecki.

Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalne
Odnawialne źródła energii czekają na zmiany technologiczne, systemowe i mentalneTVN24

Baltic Power coraz bliżej

Wcześniej, bo w 2026 roku, do użytku oddana ma być morska farma wiatrowa Baltic Power, powstająca przy współpracy grupy Orlen i kanadyjskiej spółki Northland Power. Jej docelowa moc to blisko 1,2 GW. - Jest w stanie zabezpieczyć energię elektryczną dla około 1,5 miliona średnich gospodarstw domowych - podkreśla Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora projektu Baltic Power.

W ramach tej inwestycji zbudowane zostały już dwie stacje elektroenergetyczne. - Każda waży 1300 ton, ma wymiary 20 na 40 na 20, żartobliwie przez niektórych nazywane domkami. Ja zawsze mówię, no, fajny domek, 1300 ton, a w środku bardzo skomplikowana struktura - zaznacza Adam Kowalski, prezes Grupy Przemysłowej Baltic.

CZYTAJ TEŻ: To ma być "drugie co do wielkości miejsce produkcji energii z farm wiatrowych" w Unii Europejskiej

Praca nad tymi elementami farmy wiatrowej trwała dwa lata. W szczytowym momencie zaangażowanych w nią było 400 osób. Obie stacje elektroenergetyczne popłynęły właśnie do Danii, gdzie będą odpowiednio wyposażone. 

- Nasz projekt Baltic Power, niejako kolokwialnie rzecz ujmując, przeciera szlaki. Toruje drogę innym projektom, innym deweloperom. Dzieli się tym doświadczeniem, które zdobywamy, zdobywamy je wspólnie - mówi Kamil Kobyliński, członek zarządu Baltic Power.

Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"
Afera wiatrakowa wstrzymała prace nad nowymi przepisami. Nowa ustawa ma się pojawić "do końca roku"Magda Łucyan/Fakty TVN

Prace nad nową ustawą

Znacznie sprawniejsze pozyskiwanie energii z wiatru ma umożliwić obiecywana przez rząd ustawa mająca odblokować energetykę wiatrową na lądzie, czyli znieść zapisy wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość, w tym na przykład zmniejszyć wymaganą odległość wiatraka od zabudowań. 

- Do 2040 roku, to wcale nie jest taka daleka perspektywa, myślimy o 18 gigawatach z wiatru. To tak, jakbyśmy z wiatru wyprodukowali tyle prądu, ile cztery elektrownie jądrowe - informuje premier Donald Tusk.

ZOBACZ TEŻ: Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo energetyczne, poprawę jakości powietrza, ale i konkurencyjność Polski. - Dzisiaj gospodarki na świecie konkurują między sobą właśnie cenami energii i w tej strefie geograficznej, w której znajduje się Polska, jedynym sposobem na obniżenie skuteczne cen energii właśnie jest energia, która płynie z wiatru - wskazuje Janusz Gajowiecki.

W ubiegłym roku ponad 29 procent produkowanej w Polsce energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. To najwyższy udział OZE w polskim miksie energetycznym w historii, ale do europejskiej czołówki droga wciąż daleka. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS