Kolejna niebezpieczna sytuacja na pasach. "Nie jesteśmy przygotowani do zmian, które już kilka lat funkcjonują"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Policja publikuje nagranie z wypadku. Ekspert: nie jesteśmy przygotowani do zmian, które od kilku lat funkcjonują
Policja publikuje nagranie z wypadku. Ekspert: nie jesteśmy przygotowani do zmian, które od kilku lat funkcjonująTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/3
Policja publikuje nagranie z wypadku. Ekspert: nie jesteśmy przygotowani do zmian, które od kilku lat funkcjonująTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Kierowca nie zauważył pieszego na pasach i potrącił 70-latka. Tym razem skończyło się jedynie na potłuczeniach i mandacie. Policja w tym tygodniu udostępniła dramatyczne nagranie z Gorzowa Wielkopolskiego ku przestrodze. Według policyjnych statystyk niechlubnym liderem, jeżeli chodzi o liczbę wypadków z udziałem pieszych, jest Łódź.

70-latek, który 23 stycznia wpadł pod samochód w Gorzowie Wielkopolskim, może mówić o wielkim szczęściu. - Trzeba jasno powiedzieć: miał bardzo dużo szczęścia, że to skończyło się tylko i wyłącznie na ogólnych potłuczeniach - mówi komisarz Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

ZOBACZ TEŻ: Zmora na nieoświetlonych drogach, a wielu tragedii można uniknąć. Policja apeluje i rozdaje odblaski

Potrącony senior na kilka minut stracił przytomność. - Przejście bardzo dobrze oświetlone, doskonale oznakowane. Do potrącenia dochodzi na środku jezdni. Ciężko wytłumaczyć tę sytuację - przyznaje Jaroszewicz.

Gorzów Wielkopolski. Potrącenie na przejściu dla pieszych
Gorzów Wielkopolski. Potrącenie na przejściu dla pieszych KMP Gorzów Wielkopolski

29-latek kierujący seatem otrzymał mandat w wysokości 2500 złotych i 15 punktów karnych. - Brakuje nam szacunku wzajemnego na drodze i oczywiście bezpiecznej prędkości, z którą jesteśmy cały czas jednak na bakier - zaznacza Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Apel do kierowców i pieszych

Eksperci wskazują, że zimowa pogoda sprzyja podobnym wypadkom. Dlatego zarówno piesi, jak i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zbliżając się do pasów. 

- Dużo chodzę, jeżdżę rowerem do pracy, nie jest to najbezpieczniejsze. Po prostu kierowcy nie zwracają uwagi na to, że ktoś mi na przykład ustępuje pierwszeństwa i przejeżdża - ocenia jeden z rowerzystów. - Ja jako rowerzysta mam o pieszych złe zdanie, bo mi łażą na ścieżkach rowerowych - dodaje kolejny rowerzysta.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności
Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożnościKatarzyna Czupryńska- Chabros/Fakty po Południu TVN24

Łódź liderem niechlubnego rankingu

Według policyjnych statystyk Łódź jest niechlubnym liderem, jeżeli chodzi o liczbę wypadków z udziałem pieszych. W zeszłym roku tuż za Łodzią uplasowała się Warszawa, w której piesi uczestniczyli w 230 wypadkach. Na trzecim miejscu znalazł się Kraków, na czwartym - Wrocław, a za nimi Poznań, w którym doszło do 146 wypadków z udziałem pieszych. 

>> Najbardziej niebezpieczne duże miasta dla pieszych i niekwestionowany niechlubny lider

Zdarzenia z udziałem pieszych w największych miastachtvn24.pl

- Najczęściej przyczyną tego typu wypadków jest nieustąpienie przez kierującego pierwszeństwa pieszemu, a ze strony pieszych wtargnięcie tuż przed nadjeżdżający pojazd - wskazuje młodszy aspirant Anna Klój z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Potrącenie w centrum. "Pieszy wszedł na przejście na czerwonym świetle"

Skrajnie niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych w Łodzi
Skrajnie niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych w ŁodziLDZ Zmotoryzowani Łodzianie

- Jeszcze nie jesteśmy mentalnie, jako uczestnicy ruchu, przygotowani do zmian, które już kilka lat mimo wszystko w naszej świadomości motoryzacyjnej funkcjonują. Mam tu na myśli ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia dla pieszych - ocenia Zbigniew Korytnicki, były naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Jednak piesi nie zawsze mają pierwszeństwo. Przepisy zabraniają wchodzenia na przejście przed nadjeżdżający pojazd. - Trochę piesi o tym zapominają, bo jak ja to czasami tragicznie mówię: cóż z tego, że miałem pierwszeństwo, skoro leżę na cmentarzu - zauważa Zbigniew Korytnicki.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS