Pierwsza z trzech części raportu o śledztwach w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy pokazuje, jak prokuratura Zbigniewa Ziobry pomagała wrocławskim narodowcom i skrajnym nacjonalistom.
- Rządy Prawa i Sprawiedliwości absolutnie chroniły i rozciągały parasol nad narodowcami - wskazuje Dariusz Joński, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej. - Dzisiaj raport Adama Bodnara to potwierdza - mówi Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Chodzi o raport, w którym na 200 zbadanych postępowań w 163 prokuratorzy stwierdzili istotne nieprawidłowości. Są to postępowania, co do których istniało podejrzenie, że ingerowano w nie z przyczyn politycznych.
- Tak też było w sprawie nacjonalistów, gdzie z pełną premedytacją ukrywano dowody - wskazuje Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji z Lewicy.
Nadzwyczajna pobłażliwość ze strony organów ścigania
Zdaniem polityków obecnej partii rządzącej znamienne jest to, że pierwsze dwa punkty ponad 300-stronicowego zestawienia spraw budzących wątpliwości lub podejrzenie o przekroczeniu uprawnień czy wywierania wpływu politycznego dotyczą właśnie wrocławsko-nacjonalistycznych wątków.
- Zbrojne ramię PiS-u. Dlatego byli gotowi zamieść te sprawy pod dywan - mówi Dariusz Joński.
- Prawo i Sprawiedliwość zawsze liczyło, że będzie mogło korzystać z zaplecza narodowców czy nacjonalistów w Polsce, chroniło ich, a jednocześnie puszczało do nich oko - zwraca uwagę Krzysztof Gawkowski.
CZYTAJ TAKŻE: Telefony, kij, marchewka i "naciski". Szefowa specjalnego zespołu o prokuraturze Ziobry
- Mogli oni bezsprzecznie w latach 2015-2023 liczyć na nadzwyczajną pobłażliwość ze strony organów ścigania - komentuje Jacek Harłukowicz, dziennikarz Onetu.
Wycofanie aktu oskarżenia wobec ówczesnej szefowej wrocławskiej brygady ONR to jeden z najbardziej bulwersujących przypadków - tak ocenia zespół śledczych, który badał pracę prokuratury Ziobry.
- Dotarł do tego, co tak naprawdę dawno opisywała "Gazeta Wyborcza" - zauważa Marcin Rybak, dziennikarz "Gazety".
Umarzane śledztwa
W 2015 roku podczas manifestacji "w obronie chrześcijańskiej Europy" ze strony uczestników padły antyimigranckie, rasistowskie treści. Kilka miesięcy później wrocławska prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec Justyny Helcyk, stawiając jej zarzuty związane z nawoływaniem do nienawiści i publicznym znieważeniem obcokrajowców. W 2017 roku ta sama prokuratorka zmieniła zdanie, a działaczka ONR przed sądem nie stanęła.
- Ten akt oskarżenia z sądu, tuż przed rozprawą Justyny Helcyk, prokuratura wycofała. Następnie złożyła coś w rodzaju samokrytyki i prowadzone śledztwo umorzyła. Późniejsze przyspieszenie kariery pani prokurator Pilarczyk trudno nie wiązać z tym faktem - wskazuje Jacek Harłukowicz.
Oficjalnie prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Podobnie jak w śledztwie prowadzonym wobec byłego księdza Jacka M.
- Boją się prawdy o żydokomunistach, boją się prawdy o żydowskich katach - mówił w marcu 2019 roku były ksiądz Jacek M. podczas marszu narodowców.
Późniejsza ocena wrocławskiej prokuratury: "użycie sformułowania "niewdzięczny Żyd" oraz "kat" dla oceny postawy konkretnej osoby narodowości żydowskiej z przytoczeniem uzasadnienia tej oceny stanowi wyraz dozwolonej prawem krytyki".
Śledczy dopatrzyli się w tych słowach "wzmocnienia postaw patriotycznych", natomiast władze Wrocławia - hańby i szerzenia patologii. Dlatego ratusz złożył doniesienie do prokuratury. Śledztwo umorzono.
- Było widać, że Prokuratura Krajowa interesowała się pewną kategorią spraw, interweniowała wszędzie tam, gdzie uznawała, że jakiś interes czyjś może być naruszony i, broń Boże, nie chodziło o interes publiczny - podkreśla Marcin Rybak.
Kolejne wnioski o odpowiedzialność karną
- Mało tego, że chronili ich w sądach i prokuraturze, i zamiatali ich sprawy pod dywan, a ci robili, co chcieli, to jeszcze ich karmili, jak Bąkiewicza, po to, żeby z nich budować bojówki - mówi Dariusz Joński.
W tych wrocławsko-nacjonalistycznych, podobnie jak w innych uwzględnionych w raporcie śledztwach, miało dochodzić do blokowania lub błyskawicznego zamykania spraw. Inne z kolei były przenoszone albo nadprogramowo przedłużane.
- Żeby zarzuty, które mogły być postawione ludziom związanym z nacjonalistami czy ONR-em, nigdy nie zostały postawione - podsumowuje Krzysztof Gawkowski.
- Ja nie widziałem żadnego parasola, raczej widzę fakt, że pan Bodnar próbuje ścigać różnych prokuratorów, którzy mu się nie podobają, i usuwać ich z prokuratury, po to, żeby mieć tylko wyłącznie gotowych i usłużnych. I tak patrzę na jego działania - komentuje Tobiasz Bocheński, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Prokuratorzy w specjalnym zespole analizowali notatki i wątpliwe procesy decyzyjne. Winni mają za to odpowiedzieć. Jest już 35 wniosków o odpowiedzialność karną lub służbową prokuratorów i 14 postępowań karnych.
To dopiero pierwsza z trzech części zapowiadanego raportu ministra Adama Bodnara.
Źródło: Fakty po Południu TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24