Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Kryzys zdrowia psychicznego dotyka coraz więcej młodych osób, a system zdrowia nie nadąża za rosnącym problemem. Dzisiaj na 46 miejsc na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku przyjętych jest aż 76 pacjentów.

- Dostawiamy kolejne łóżka i staramy się dzielić to w taki sposób, żeby rzeczywiście te dzieci, na tyle ile to jest możliwe, odczuwały jakiś tam komfort. Natomiast pamiętajmy, to jest prawie dwa razy tyle łóżek i rzeczywiście jest to bardzo trudna sytuacja - podkreśla dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Otwarto Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży. To najnowocześniejszy taki ośrodek w Europie

Każde z nich wymaga natychmiastowego wsparcia, a przepełnione oddziały są problemem w całym kraju. - Przede wszystkim nastolatki, czyli trzeba liczyć od 12. do 17. roku życia, ale zdarzają się również dzieci młodsze: 6-7 lat nawet. Takie przypadki były również - przekazuje dr Mariusz Kaszubowski.

- Bardzo dużo depresji, które często kończą się próbami samobójczymi, samookaleczeniami. Myślę, że to jest trudny temat, bo bardzo ciężko normalnie rodzicom, nauczycielom, ale również samym pacjentom, uczniom, zrozumieć tak naprawdę, co się dzieje, skąd to się bierze i jak sobie z tym radzić - wskazuje Kacper Kąkol, lekarz rezydent psychiatrii dzieci i młodzieży.

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami
Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasamiKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Specjalne filmy trafiły do pomorskich szkół

W zrozumieniu mają pomóc filmy edukacyjne przygotowane przez szpital. - Na ten moment nakręciliśmy pięć pilotażowych odcinków. Każdy dotyczy tak naprawdę innej tematyki. Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzeń odżywiania, kryzysów - informuje Anna Czarnowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Materiały trafiły do pomorskich szkół. Mają uwrażliwić rodziców i nauczycieli na pierwsze symptomy tego, że być może dziecko nie radzi sobie ze swoimi problemami i potrzebuje pomocy. 

- Materiały są bardzo konkretne i wskazują bezpośrednie możliwości kontaktu, ale - co najważniejsze - wskazują również to, na co należy zwrócić uwagę w codziennej pracy. W sytuacjach, które nam mogą się wydawać takim przemęczeniem ucznia czy może nawet objawami lenistwa, okazuje się, że jednak są ważnymi aspektami pogarszającego się samopoczucia - podkreśla Dorota Suchacz, dyrektorka II LO w Gdańsku.

CZYTAJ TEŻ: "Ten kryzys jest przed nami". Eksperci o zdrowiu psychicznym Polaków

Chodzi o to, żeby reagować jak najwcześniej, żeby pomóc dziecku, zanim jego problemy się nasilą i w konsekwencji doprowadzą do poważnej choroby. 

- Szczera rozmowa jest bardzo ważna. I to myślę, że może zrobić każdy z nas dorosłych. Ale w tej szczerej rozmowie ważne jest zaopiekowanie się, zrozumienie, nieocenianie i w razie czego pokierowanie dalej. Po prostu czasami wystarczy być, ale być trzeba w odpowiedni też sposób - radzi lekarz Kacper Kąkol.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba" (23.02.2024 r.)
Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Przypominają, że depresję można leczyć

Jak podkreślają specjaliści, dziecko bez wsparcia nie poradzi sobie samo z depresją. W filmach szpital przypomina, że "depresja jest chorobą śmiertelną". "Nieleczona depresja prowadzi do śmierci. (...) Depresję można leczyć. Dlatego tak ważne jest proszenie o pomoc" - słyszymy w filmie.

Jak pokazuje doświadczenie, coraz więcej młodych osób nie radzi sobie z otaczającym ich środowiskiem. Stres, multimedia i pędzący świat często przytłaczają młode osoby. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Gdy patrzymy na statystyki, na przerażające liczby, widzimy, jak dużo jest do zrobienia"

- Stresem, który wynika z napięć i oczekiwań, jakie stawiają młodym ludziom wszyscy dookoła, włącznie z rodzicami. Są to lęki związane z tym, jak bardzo są oceniani w świecie wirtualnym. Media społecznościowe są bardzo trudnym kompanem w życiu codziennym i, rzeczywiście, młodzi ludzie spotykają się tam z różnymi problemami. Dodatkowo myślę, że jest to też stres związany z tym, żeby wypaść fantastycznie, żeby zdać maturę - wskazuje dyrektorka II LO w Gdańsku.

Cierpienie psychiczne dziecka potrafi trwać miesiące i nie zostać zauważone. 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS