Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Gdański szpital przygotował serię ważnych filmów. "Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzenia odżywiania, kryzysów"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Kryzys zdrowia psychicznego dotyka coraz więcej młodych osób, a system zdrowia nie nadąża za rosnącym problemem. Dzisiaj na 46 miejsc na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku przyjętych jest aż 76 pacjentów.

- Dostawiamy kolejne łóżka i staramy się dzielić to w taki sposób, żeby rzeczywiście te dzieci, na tyle ile to jest możliwe, odczuwały jakiś tam komfort. Natomiast pamiętajmy, to jest prawie dwa razy tyle łóżek i rzeczywiście jest to bardzo trudna sytuacja - podkreśla dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Otwarto Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży. To najnowocześniejszy taki ośrodek w Europie

Każde z nich wymaga natychmiastowego wsparcia, a przepełnione oddziały są problemem w całym kraju. - Przede wszystkim nastolatki, czyli trzeba liczyć od 12. do 17. roku życia, ale zdarzają się również dzieci młodsze: 6-7 lat nawet. Takie przypadki były również - przekazuje dr Mariusz Kaszubowski.

- Bardzo dużo depresji, które często kończą się próbami samobójczymi, samookaleczeniami. Myślę, że to jest trudny temat, bo bardzo ciężko normalnie rodzicom, nauczycielom, ale również samym pacjentom, uczniom, zrozumieć tak naprawdę, co się dzieje, skąd to się bierze i jak sobie z tym radzić - wskazuje Kacper Kąkol, lekarz rezydent psychiatrii dzieci i młodzieży.

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami
Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasamiKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Specjalne filmy trafiły do pomorskich szkół

W zrozumieniu mają pomóc filmy edukacyjne przygotowane przez szpital. - Na ten moment nakręciliśmy pięć pilotażowych odcinków. Każdy dotyczy tak naprawdę innej tematyki. Są tematy dotyczące depresji, lęku, zaburzeń odżywiania, kryzysów - informuje Anna Czarnowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Materiały trafiły do pomorskich szkół. Mają uwrażliwić rodziców i nauczycieli na pierwsze symptomy tego, że być może dziecko nie radzi sobie ze swoimi problemami i potrzebuje pomocy. 

- Materiały są bardzo konkretne i wskazują bezpośrednie możliwości kontaktu, ale - co najważniejsze - wskazują również to, na co należy zwrócić uwagę w codziennej pracy. W sytuacjach, które nam mogą się wydawać takim przemęczeniem ucznia czy może nawet objawami lenistwa, okazuje się, że jednak są ważnymi aspektami pogarszającego się samopoczucia - podkreśla Dorota Suchacz, dyrektorka II LO w Gdańsku.

CZYTAJ TEŻ: "Ten kryzys jest przed nami". Eksperci o zdrowiu psychicznym Polaków

Chodzi o to, żeby reagować jak najwcześniej, żeby pomóc dziecku, zanim jego problemy się nasilą i w konsekwencji doprowadzą do poważnej choroby. 

- Szczera rozmowa jest bardzo ważna. I to myślę, że może zrobić każdy z nas dorosłych. Ale w tej szczerej rozmowie ważne jest zaopiekowanie się, zrozumienie, nieocenianie i w razie czego pokierowanie dalej. Po prostu czasami wystarczy być, ale być trzeba w odpowiedni też sposób - radzi lekarz Kacper Kąkol.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"
Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Przypominają, że depresję można leczyć

Jak podkreślają specjaliści, dziecko bez wsparcia nie poradzi sobie samo z depresją. W filmach szpital przypomina, że "depresja jest chorobą śmiertelną". "Nieleczona depresja prowadzi do śmierci. (...) Depresję można leczyć. Dlatego tak ważne jest proszenie o pomoc" - słyszymy w filmie.

Jak pokazuje doświadczenie, coraz więcej młodych osób nie radzi sobie z otaczającym ich środowiskiem. Stres, multimedia i pędzący świat często przytłaczają młode osoby. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Gdy patrzymy na statystyki, na przerażające liczby, widzimy, jak dużo jest do zrobienia"

- Stresem, który wynika z napięć i oczekiwań, jakie stawiają młodym ludziom wszyscy dookoła, włącznie z rodzicami. Są to lęki związane z tym, jak bardzo są oceniani w świecie wirtualnym. Media społecznościowe są bardzo trudnym kompanem w życiu codziennym i, rzeczywiście, młodzi ludzie spotykają się tam z różnymi problemami. Dodatkowo myślę, że jest to też stres związany z tym, żeby wypaść fantastycznie, żeby zdać maturę - wskazuje dyrektorka II LO w Gdańsku.

Cierpienie psychiczne dziecka potrafi trwać miesiące i nie zostać zauważone. 

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Lekarze, księża i darczyńcy, którzy ofiarowują pieniądze, ratują ludzkie życia w Afryce. W Zambii udało się doposażyć dwa szpitale. Trafiają do nich chorzy i ofiary ataków dzikich zwierząt - wśród nich dzieci, ukąszone przez węże lub pogryzione przez hipopotamy i krokodyle.

Polscy lekarze pomagają mieszkańcom Mozambiku, Zambii i Zimbabwe. "Udało nam się otworzyć oddział ortopedyczny"

Polscy lekarze pomagają mieszkańcom Mozambiku, Zambii i Zimbabwe. "Udało nam się otworzyć oddział ortopedyczny"

Źródło:
Fakty TVN

Hodowle psów, często pseudohodowle, nie są wystarczająco uregulowane. Nawet jeśli się zarejestrują, to nikt ich nie sprawdza - chyba że wyjdzie na jaw, że taka hodowla to umieralnia albo nawet cmentarz. Wtedy jest już często za późno. Obrońcy zwierząt apelują do Sejmu, by to zmienił.

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Pseudohodowle wciąż mają się dobrze. Niepotrzebne psy w jednej z nich zostały skazane na śmierć z głodu w piwnicy

Źródło:
Fakty TVN

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Do tej pory przyzwyczailiśmy się do życia w świecie liberalnym, gdzie prawo międzynarodowe jest przestrzegane, teraz ten czas się kończy - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych w rządzie PiS Jacek Czaputowicz, odpowiadając na pytanie, co się zmieni po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa w USA. Były szef MSZ dodał, że Trump "przychodzi w dużo gorszej sytuacji" niż, gdy kończył swoją poprzednią kadencję w 2020 roku.

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Donald Trump "musi przyjąć te zasady gry, które w międzyczasie się wytworzyły"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS