Ogromne zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy apelują do seniorów: przyjdźcie później

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Duże zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy ZUS apelują do seniorów, by zaplanować wizytę wcześniej
Duże zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy ZUS apelują do seniorów, by zaplanować wizytę wcześniej
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Duże zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy ZUS apelują do seniorów, by zaplanować wizytę wcześniejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Seniorzy od pierwszych dni stycznia tłumnie stawiają się w urzędach ZUS. Chodzi o nowe świadczenie - rentę wdowią. Wnioski można już składać, ale pieniądze będą wypłacane od 1 lipca, dlatego czasu na złożenie dokumentów jest bardzo dużo. Stąd apel urzędników, żeby wizytę zaplanować na później, tak aby uniknąć stania w kolejkach, bo zainteresowanie jest ogromne.

Pierwsze dni stycznia pokazały, że zainteresowanie nowym świadczeniem jest bardzo duże i od kilku dni seniorzy składają wnioski o rentę wdowią.

- Każdy chce już dzisiaj przyjść, dowiedzieć się, złożyć wniosek. Zachęcamy, żeby nie przychodzić dlatego, że akurat było się w pobliżu ZUS-u, tylko żeby przyjść na konkretny dzień i godzinę, najlepiej umówić się przez PUE ZUS - zachęca Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

Na wypełnienie dokumentów jest aż pół roku, ponieważ świadczenie przyznawane będzie dopiero od lipca. - Nie ma znaczenia, czy złożymy wniosek w styczniu, lutym, czy maju i tak świadczenie zostanie przyznane dopiero od 1 lipca, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące - podkreśla Monika Kiełczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie łódzkim. 

Seniorzy wolą jednak nie odkładać tego na później. W urzędach od kilku dni widać ogromne zainteresowanie. - Im wcześniej, tym lepiej, bo później człowiek może zapomnieć - przyznaje jedna z zainteresowanych seniorek. - Nie jestem pewien, czy będę spełniał kategorie, czy nie mam za wysokiej emerytury i dlatego po drodze wstąpiłem - mówi inny senior.

Prezydent podpisał "Babciowe"
Prezydent podpisał "Babciowe"TVN24

Możliwość łączenia świadczeń

Renta wdowia to dla wielu seniorów duży zastrzyk gotówki. - Jak dostanę 150 złotych, to dla mnie dużo, jakby nie dzieci, to mi by było bardzo ciężko - wyznaje kolejna seniorka.

Około pół miliona osób w Polsce otrzymuje najniższą emeryturę, czyli niewiele ponad 1600 złotych. Średnia emerytura to 3500 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

- Jest to program, którego do tej pory nie było, a jest skierowany przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących, będzie to realne wsparcie. Dziś można powiedzieć, że średnio każdy taki przypadek, czy każde gospodarstwo domowe, może otrzymać od 700 do 1000 złotych miesięcznie - wskazuje dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

To znacząca pomoc w momencie, kiedy seniorzy zostają sami. Trudno im się utrzymać z jednej emerytury. Od lipca możliwe będzie łączenie dwóch świadczeń.

Senior musi wybrać, co się bardziej opłaca - czy 100 procent świadczenia małżonka, który nie żyje i 15 procent własnego świadczenia bądź odwrotnie - 100 procent własnego świadczenia i dodatkowe 15 procent świadczenia małżonka.

- Można wypłacać te świadczenia w tak zwanym zbiegu, a wcześniej było to prawo tylko do jednego świadczenia, a więc własnego albo świadczenia po zmarłym małżonku - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS w województwie pomorskim.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie
Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzieMartyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Komu przysługuje renta wdowia?

Są też do spełnienia warunki. - Żeby uzyskać prawo do renty wdowiej, należy mieć już przyznane dwa świadczenia, z czego jedno musi być rentą rodzinną po zmarłym małżonku, a drugie to jest własne świadczenie: długoterminowe świadczenie emerytalno-rentowe, może to być na przykład emerytura czy renta - wyjaśnia Monika Kiełczyńska.

I tu pojawia się warunek wieku. - W chwili śmierci współmałżonka kobieta musi mieć skończone 55 lat, mężczyzna 60 lat - informuje Kiełczyńska. 

Ponadto żeby uzyskać prawo do renty wdowiej, należy mieć ukończone w przypadku kobiet 60 lat, w przypadku mężczyzn 65. Nie można być także w nowym związku małżeńskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dla kogo pomoc społeczna? Rząd przyjął nowe progi dochodowe

Obowiązuje też kwota maksymalna. - Renta wdowia nie przysługuje, jeżeli nasze świadczenie, to świadczenie, które obecnie pobieramy, jest wyższe niż trzykrotność minimalnej emerytury, czyli łącznie 5342,88 złotych - informuje Marlena Nowicka.

Renta wdowia - jakie warunki trzeba spełnić?gov.pl

Stąd niektórzy usłyszeli odmowę. W założeniu renta wdowia ma zabezpieczyć sytuację finansową tych najbardziej potrzebujących. W kolejnych latach świadczenie będzie zwiększone.

- Od 1 stycznia 2027 roku ten 15-procentowy udział z drugiego świadczenia wzrośnie i będzie wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał już 25 procent albo tego własnego świadczenia wdowy czy wdowca, albo 25 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku - przekazuje Krzysztof Cieszyński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS