Ogromne zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy apelują do seniorów: przyjdźcie później

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Duże zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy ZUS apelują do seniorów, by zaplanować wizytę wcześniej
Duże zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy ZUS apelują do seniorów, by zaplanować wizytę wcześniej
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Duże zainteresowanie nowym świadczeniem. Urzędnicy ZUS apelują do seniorów, by zaplanować wizytę wcześniejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Seniorzy od pierwszych dni stycznia tłumnie stawiają się w urzędach ZUS. Chodzi o nowe świadczenie - rentę wdowią. Wnioski można już składać, ale pieniądze będą wypłacane od 1 lipca, dlatego czasu na złożenie dokumentów jest bardzo dużo. Stąd apel urzędników, żeby wizytę zaplanować na później, tak aby uniknąć stania w kolejkach, bo zainteresowanie jest ogromne.

Pierwsze dni stycznia pokazały, że zainteresowanie nowym świadczeniem jest bardzo duże i od kilku dni seniorzy składają wnioski o rentę wdowią.

- Każdy chce już dzisiaj przyjść, dowiedzieć się, złożyć wniosek. Zachęcamy, żeby nie przychodzić dlatego, że akurat było się w pobliżu ZUS-u, tylko żeby przyjść na konkretny dzień i godzinę, najlepiej umówić się przez PUE ZUS - zachęca Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

Na wypełnienie dokumentów jest aż pół roku, ponieważ świadczenie przyznawane będzie dopiero od lipca. - Nie ma znaczenia, czy złożymy wniosek w styczniu, lutym, czy maju i tak świadczenie zostanie przyznane dopiero od 1 lipca, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące - podkreśla Monika Kiełczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie łódzkim. 

Seniorzy wolą jednak nie odkładać tego na później. W urzędach od kilku dni widać ogromne zainteresowanie. - Im wcześniej, tym lepiej, bo później człowiek może zapomnieć - przyznaje jedna z zainteresowanych seniorek. - Nie jestem pewien, czy będę spełniał kategorie, czy nie mam za wysokiej emerytury i dlatego po drodze wstąpiłem - mówi inny senior.

Prezydent podpisał "Babciowe"
Prezydent podpisał "Babciowe"TVN24

Możliwość łączenia świadczeń

Renta wdowia to dla wielu seniorów duży zastrzyk gotówki. - Jak dostanę 150 złotych, to dla mnie dużo, jakby nie dzieci, to mi by było bardzo ciężko - wyznaje kolejna seniorka.

Około pół miliona osób w Polsce otrzymuje najniższą emeryturę, czyli niewiele ponad 1600 złotych. Średnia emerytura to 3500 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Nowe świadczenie. Uruchomiono specjalny kalkulator

- Jest to program, którego do tej pory nie było, a jest skierowany przede wszystkim do osób najbardziej potrzebujących, będzie to realne wsparcie. Dziś można powiedzieć, że średnio każdy taki przypadek, czy każde gospodarstwo domowe, może otrzymać od 700 do 1000 złotych miesięcznie - wskazuje dr hab. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

To znacząca pomoc w momencie, kiedy seniorzy zostają sami. Trudno im się utrzymać z jednej emerytury. Od lipca możliwe będzie łączenie dwóch świadczeń.

Senior musi wybrać, co się bardziej opłaca - czy 100 procent świadczenia małżonka, który nie żyje i 15 procent własnego świadczenia bądź odwrotnie - 100 procent własnego świadczenia i dodatkowe 15 procent świadczenia małżonka.

- Można wypłacać te świadczenia w tak zwanym zbiegu, a wcześniej było to prawo tylko do jednego świadczenia, a więc własnego albo świadczenia po zmarłym małżonku - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS w województwie pomorskim.

Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzie
Raport, który szokuje. Dwa i pół miliona Polaków znajduje się w skrajnej biedzieMartyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Komu przysługuje renta wdowia?

Są też do spełnienia warunki. - Żeby uzyskać prawo do renty wdowiej, należy mieć już przyznane dwa świadczenia, z czego jedno musi być rentą rodzinną po zmarłym małżonku, a drugie to jest własne świadczenie: długoterminowe świadczenie emerytalno-rentowe, może to być na przykład emerytura czy renta - wyjaśnia Monika Kiełczyńska.

I tu pojawia się warunek wieku. - W chwili śmierci współmałżonka kobieta musi mieć skończone 55 lat, mężczyzna 60 lat - informuje Kiełczyńska. 

Ponadto żeby uzyskać prawo do renty wdowiej, należy mieć ukończone w przypadku kobiet 60 lat, w przypadku mężczyzn 65. Nie można być także w nowym związku małżeńskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dla kogo pomoc społeczna? Rząd przyjął nowe progi dochodowe

Obowiązuje też kwota maksymalna. - Renta wdowia nie przysługuje, jeżeli nasze świadczenie, to świadczenie, które obecnie pobieramy, jest wyższe niż trzykrotność minimalnej emerytury, czyli łącznie 5342,88 złotych - informuje Marlena Nowicka.

Renta wdowia - jakie warunki trzeba spełnić?gov.pl

Stąd niektórzy usłyszeli odmowę. W założeniu renta wdowia ma zabezpieczyć sytuację finansową tych najbardziej potrzebujących. W kolejnych latach świadczenie będzie zwiększone.

- Od 1 stycznia 2027 roku ten 15-procentowy udział z drugiego świadczenia wzrośnie i będzie wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał już 25 procent albo tego własnego świadczenia wdowy czy wdowca, albo 25 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku - przekazuje Krzysztof Cieszyński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS