Amerykański polityk skłamał, że jego dziadkowie ocaleli z Holokaustu. "Jest plamą na honorze"


George Santos w listopadzie został wybrany do Izby Reprezentantów z trzeciego okręgu wyborczego w stanie Nowy Jork. O polityku mówią dziś wszystkie amerykańskie media, bo okazało się, że niemal wszystko, co powiedział o sobie w kampanii, zostało zmyślone. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gdy podczas głosowania w Izbie Reprezentantów urzędniczka go wywołuje, George Santos tego nie zauważa. Złośliwi obserwatorzy amerykańskiej polityki mówią, że to dlatego, że wcale się tak nie nazywa. Świeżo wybrany do Kongresu Santos opowiedział na swój temat tyle kłamstw, że trudno już stwierdzić, co w jego przypadku jest prawdą.

Santos podczas kampanii wyborczej twierdził, że jego dziadkowie byli ocalałymi z Holokaustu Żydami z Ukrainy, którzy przez Belgię przedostali się do Stanów Zjednoczonych. Tyle, że jego rodzina od pokoleń żyje w Brazylii. Santos zatem kłamał, gdy opowiadał, że jest "dumnym, amerykańskim Żydem".

Jego mama nie była ekonomistką, a gospodynią domową, która nie mówiła po angielsku. Kobieta nie zginęła w ataku na World Trade Center, a zmarła śmiercią naturalną piętnaście lat później.

Santos nie jest też absolwentem zarządzania, ani żadnych innych studiów wyższych. Nigdy nie pracował jako makler w CitiGroup ani w firmie Goldman Sachs. Twierdził, że zdiagnozowano u niego raka mózgu i że przeszedł radioterapię, ale nigdy nie przedstawił żadnej dokumentacji medycznej. Dziennikarze ustalili, że przez lata używał różnych nazwisk i różnych tożsamości.

Apel o rezygnację

W przypadku Santosa pewne jest tylko to, że jest uparty i nie chce odejść. Polityk został wybrany do Izby Reprezentantów z okręgu na przedmieściach Nowego Jorku. Lokalni politycy Partii Republikańskiej, którzy pomogli mu prowadzić kampanię, czują się dziś przez niego oszukani.

- Jego ubiegłoroczna kampania wyborcza była kampanią oszustw, kłamstw i wymysłów. George Santos oszukał wyborców w naszym okręgu, oszukał członków naszego komitetu wyborczego Partii Republikańskiej, kolegów, innych kandydatów, swoich przeciwników wyborczych oraz media. Jest plamą na honorze Izby Reprezentantów - mówi przewodniczący Komitetu Republikanów hrabstwa Nassau Joseph Cairo.

- Nie mieści mi się w głowie, jak mógł skłamać, że jego rodzice są ocalałymi z Holokaustu (Santos mówił o dziadkach - przyp.red.). To tragiczne, oburzające, wstrętne. Przyłączam się do apelu moich kolegów, by George Santos zrezygnował. Nie może służyć wyborcom. Nie zasługuje na ten przywilej - podkreśla Bruce Blakeman z Komitetu Republikanów hrabstwa Nassau.

Santos na te apele i zarzuty odpowiada, że źle zinterpretowano jego słowa, że nieprecyzyjnie się wypowiedział, że na potrzeby kampanii nieznacznie upiększył swoje CV. Nie uważa tego jednak za oszukiwanie wyborców.

"Zostałem wybrany, by służyć mieszkańcom, a nie partii czy politykom. Wciąż czuję się zobowiązany by wykonać to zadanie. Żałuję, że lokalni politycy odmawiają współpracy z moim biurem, by zapewnić naszej społeczności bezpieczne i tańsze warunki mieszkaniowe. NIE ZREZYGNUJĘ!" - napisał na Twitterze.

Do sprawy włączyła się prokuratura

Lokalni działacze republikanów nie mają wątpliwości, że Santos powinien zrezygnować, ale politycy tej partii, którzy zasiadają w Kongresie, w swoich ocenach nie są już tak kategoryczni.

- Trzymam się zapisów konstytucji. To wyborcy wybrali go na to stanowisko. Jeśli są jakieś wątpliwości, to powinna się tym zająć komisja etyki - uważa Kevin McCarthy, spiker Izby Reprezentantów z Partii Republikańskiej.

Kevin McCarthy ma za sobą trudny czas. Został przewodniczącym Izby Reprezentantów, ale dopiero po rekordowych piętnastu rundach głosowania. W jego wyborze pomógł między innymi właśnie George Santos.

- Kevin McCarthy jest winny George'owi Santosowi przysługę. Gdyby George Santos nie podniósł ręki, to McCarthy musiałby walczyć o kolejne głosy w kolejnym głosowaniu. McCarthy jest mu bardzo wdzięczny za to, że nie musiał tego robić - uważa reprezentant Pete Aguilar z Partii Demokratycznej.

Sprawa Santosa nie kończy się na ocenie moralnej. Po doniesieniach medialnych nowojorska prokuratura sprawdzi między innymi jego oświadczenia majątkowe i deklarowane wpłaty na rzecz kampanii wyborczej.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS