Choroba niemal go zniszczyła, ale on się nie poddał. "Cieszmy się sobą. Cieszmy się życiem"


Kariera Michaela J. Foxa została przerwana przez kłopoty ze zdrowiem. Aktor od lat cierpi na nieuleczalną chorobę Parkinsona. Przez pewien czas pił. Popadł w depresję. W końcu stanął do walki z chorobą, angażując się w działalność charytatywną. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Michael J. Fox nie wstydzi się swojej choroby. O Parkinsonie mówi otwarcie. Nie ukrywa symptomów: drżenia rąk, problemów z mową, czy utrzymaniem równowagi. Kanadyjsko-amerykański aktor - znany między innymi z serii filmów "Powrót do przyszłości" - wręcz zaraża pozytywną energią. - Żyjmy z wdzięcznością, z optymizmem. Cieszmy się sobą. Cieszmy się życiem, podnośmy się po upadkach - apeluje.

O chorobie Parkinsona Fox dowiedział się przypadkiem. Miał 29 lat, kiedy zgłosił się do lekarza z drżącym palcem. Diagnozę potraktował jak wyrok. Przyznaje, że popadł w nałogi - alkohol i narkotyki. Dziś mówi, że nie pije od 30 lat.

Przez 10 lat ukrywał swoją chorobę, by w kocu w 2000 roku publicznie przyznać: choruję na Parkinsona. Pożegnał się z widzami, poświęcił się głównie pracy na rzecz walki z podstępną chorobą. Film o życiu Foxa zachwycił publiczność Sundance Film Festival i krytyków. Okrzyknęli go "pochwałą optymizmu". - Ciężko mi zdefiniować ten film. Czy to zwykły dokument, czy tylko karmi się rzeczywistością. Nie wiem, co to jest, ale przyjemnie się ogląda - mówi Michael J. Fox.

- Na ekranie obserwujemy zarówno historię jego kariery, która pełna jest wzlotów i upadków, ale przede wszystkim patrzymy na niego dziś. Na człowieka, który zmaga się z bardzo ciężką, nieuleczalną chorobą, i obserwujemy to, jak on sobie z tym radzi. Film o nim, tak jak zresztą mówi jego twórca, nagradzany dokumentalista Davis Guggenheim, nie jest smutnym filmem o chorobie Parkinsona, tylko opowieścią o tym, jak my wszyscy staramy się sobie radzić z przeciwnościami losu, na które nie mamy wpływu. Jest to niezwykle inspirująca i naprawdę podnosząca na duchu historia - opowiada Anna Tatarska, dziennikarka filmowa "Dzień Dobry TVN".

- Czytałem książki Michaela. Były tak zabawne, a jednocześnie tak przepełnione mądrością, że pomyślałem: muszę zrobić o tym film - wyjaśnia Davis Guggenheim, reżyser.

Historia sukcesu

Michael J. Fox ponad 20 lat temu założył fundację, której celem jest między innymi zbieranie funduszy na badania nad chorobą Parkinsona. Przez ponad 20 lat "Drużyna Foxa" zebrała na ten cel ponad 1,5 miliarda dolarów. - Z waszą pomocą badania nad chorobą Parkinsona są coraz bardziej zaawansowane. Naszą misję pełnimy z mądrością, pasją i duchem. Razem pokonamy Parkinsona raz na zawsze - zapowiada Michael J. Fox.

Kilka miesięcy temu aktor odebrał honorowego Oscara za działalność charytatywną. - Uwielbiam Michaela. Reprezentuje to, co najlepsze w nas artystach, i to, co najlepsze ludziach, walcząc z czymś tak strasznym jak choroba Parkinsona - przekonuje Jamie Lee Curtis, aktorka.

Ważną częścią działalności aktora jest wspieranie osób, które dopiero oswajają się z tragiczną diagnozą. Michael J. Fox radzi: akceptując chorobę, można mieć do niej dystans, nawet z niej żartować, i nadal dalej prowadzić normalne, szczęśliwe życie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS