Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić"

Co powinna zrobić Polska w sprawie budżetu UE na posiedzeniu Rady Europejskiej 10-11 grudnia? - Przedstawiciel nas wszystkich Polaków w Radzie Europejskiej powinien powiedzieć, że na pewno będzie przestrzegać prawa (...) i zagłosować za tym budżetem i funduszem odbudowy - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowana PO Róża Thun. - Niestety, po lipcowym szczycie, które było bardzo dobrym uzgodnieniem między 27 państwami Unii Europejskiej, wzniecono w Parlamencie Europejskim niepotrzebny pożar, który nie wiadomo, jak ugasić - powiedział drugi gość programu, eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca. - Interes Polski nie może być wbrew zasadom i interesowi Unii Europejskiej - ocenił eurodeputowany SLD Bogusław Liberadzki, który podkreślił, że mechanizm praworządności został wspomniany także w ustaleniach z lipcowego szczytu UE.

"Dni Alaksandra Łukaszenki są policzone"

Na Białorusi od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia dochodzi regularnie do demonstracji przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Mimo brutalności służb, walka obywateli wciąż trwa. - Widać, że korzenie i geneza tego buntu jest dużo głębsza niż wcześniej się wydawało. To jest bunt wynikający z totalnego zmęczenia 26-letnimi rządami Alaksandra Łukaszenki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kacewicz z telewizji Biełsat. - Białorusi już się nie boją i chcą zakończyć tą walkę, i wygrać w tej walce - stwierdził Aleś Zarembiuk, szef Fundacji Dom Białoruski w Polsce. - Wyobrażenia Białorusinów o jakie państwo walczą są zupełnie różne (...) na pewno chodzi o wolność i szeroko rozumianą demokrację - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - Ludzie zrozumieli, że Łukaszenka jest absolutnym balastem, obciążeniem, który nie pozwala ich krajowi się normalnie rozwijać - dodał korespondent "Faktów" TVN
 Andrzej Zaucha.

"Przykład Sciapana będzie naśladowany przez innych blogerów w innych krajach"

Białoruskie władze uznają go za terrorystę, bo to między innymi dzięki jego kanałom w internecie świat poznał prawdziwe oblicze reżimu Alaksandra Łukaszenki. Sciapan Puciła mieszka i pracuje w Polsce, dlatego białoruski prezydent od polskich władz domaga się wydania blogera. - Nic zakazanego nie zrobiłem. Pokazuję tylko to, co naprawdę się dzieje - mówił Puciła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Przemoc domowa nasiliła się w czasie pandemii. Raport ONZ

25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W środę tysiące kobiet na całym świecie wyszły na ulice miast, chcąc zwrócić uwagę na pogarszającą się ich sytuację w dobie pandemii. Według ONZ co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będzie trwała kampania 16 Dni Działań Przeciw Przemocy wobec Kobiet. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"

Ośrodek Counter Extremism Project opublikował raport na temat międzynarodowej współpracy skrajnej prawicy między innymi z Niemiec, Finlandii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii czy USA. Analitycy ośrodka CEP wskazują, że polem współpracy międzynarodowej ekstremistycznych grup są między innymi koncerty czy wydarzenia sportowe. O raporcie w rozmowie "Faktów o Świecie" TVN24 BiS dyskutowali eksperci, w tym jego współautor, doktor Kacper Rękawek.

Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK

Parlament Europejski przyjął dokument, który potępia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce i tłumaczy: to zagraża zdrowiu i życiu kobiet. Prawicowi politycy mówią, że bronią prawa człowieka do życia, słyszą w odpowiedzi: prawa kobiet to też prawa człowieka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy 16 lat temu"

Polska i Węgry podtrzymują groźbę, że zawetują wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027, jeśli UE będzie kontynuować prace nad tak zwanym mechanizmem praworządności. - Chodzi o mechanizm, w którym chwilowa większość przegłosowałyby chwilową mniejszość - wyjaśnił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Patrząc na pewną ewolucję Unii w ostatnim czasie, mam wrażenie, że jest to jednak inna organizacja niż ta, do której wchodziliśmy jako Rzeczpospolita Polska 16 lat temu - dodał. - Zwisa nad panem premierem Morawieckim kij trzymany przez Zbigniewa Ziobrę i dlatego politycy PiS gimnastykują się, wymyślając różne tłumaczenia, co to jest praworządność - oceniła eurodeputowana PO Elżbieta Łukacijewska. - Z rozmów z innymi posłami Parlamentu Europejskiego, z innych krajów, wynika bardzo dokładnie, że obywatele ich krajów i oni sami nie chcą, by z ich podatków były finansowane rządy, które nie przestrzegają praworządności - powiedział wiceprzewodniczący SLD Marek Balt.

Ambasada RP w Moskwie reaguje na konferencję o zbrodni katyńskiej

Polsko-rosyjski spór o zbrodnię katyńską. Polska ambasada w Moskwie protestuje, bo twierdzi, że na konferencji Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego padły słowa dążące do zakłamania faktów związanych ze zbrodnią w Twerze i Miednoje. Rosyjski deputowany miał powiedzieć, że może zainicjować anulowanie uchwały, która potwierdza odpowiedzialność Związku Radzieckiego za mord w Katyniu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Z doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program"

Prezydent Andrzej Duda jeszcze nie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach, tylko "udanej kampanii". - Zwyczajowo w przeszłości liderzy światowi nie czekali na wynik głosowania w Kolegium Elektorskim, tylko wtedy, kiedy były główne dane wyborcze podane, to zwracali się z gratulacjami - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanistka i antropolog społeczny Małgorzata Zawadka. - Rzeczywistości się nie zmieni, Donald Trump przegrał, Joe Biden jest prezydentem elektem - podkreśliła amerykanistka dr Renata Nowaczewska. Goście programu rozmawiali też o tym, jaka będzie polityka zagraniczna administracji Joe Bidena. - Stany Zjednoczone chcą wrócić do roli globalnego mocarstwa, które odgrywa poważną rolę w polityce zagranicznej, globalnej. Trump z tej roli rezygnował, świadomie - stwierdził dr Łukasz Pawłowski, socjolog. - Z tych doniesień o współpracownikach wynika dosyć ambitny program, mianowicie Ameryki jako przywódcy świata - ocenił amerykanista Marcin Wojciechowski.

"Szczepionka będzie na pewno bezpieczna"

Na świecie cały czas trwa walka z COVID-19. W wielu krajach wracają obostrzenia. Jednocześnie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących szczepionek. - Szczepionka będzie na pewno bezpieczna i na pewno będzie skuteczna - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych z Uczelni Łazarskiego. - Jest nadzieja, że szczepionka będzie na trzy lata działała - dodał profesor Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Łodzi. - Będą takie przypadki, które, nawet mimo szczepień, mogą przechodzić (COVID-19 - przyp. red.) jako ciężką chorobę - stwierdziła profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog.

Retoryka podobna do polskiej, inne kwestie sporne. Co dzieli Brukselę i Budapeszt?

Polska i Węgry to dwa kraje, które najbardziej ścierają się z resztą Unii Europejskiej. Pola sporu to przestrzeganie zasad praworządności czy podejście do praw mniejszości. Ale czym innym straszy swoich wyborców Fidesz, czym innym Zjednoczona Prawica. Choć Warszawa i Budapeszt ostro spierają się z Brukselą, to natura tych sporów często jest całkiem inna. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jest nokaut dla klientów i śmierć dla branży turystycznej"

Jak pandemia COVID-19 wpłynie na turystykę i podróżowanie? - Przyszły rok będzie jeszcze rokiem bardzo trudnym dla branży, będzie jeszcze sporo rynków zamkniętych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Sebastian Mikosz, wiceprezes IATA. - Myślę, że to powoli będzie wracało do normy, ale wydaje mi się, że Polacy najpierw zaczną od kierunków europejskich - ocenił Michał Cessanis z National Geographic i "Dzień Dobry TVN". - To się wyprostuje, ale nikt nie jest w stanie podać dokładnej daty kiedy to nastąpi, ale i Barcelona będzie znów zatłoczona, i Rzym będzie pełen turystów - dodał Jakub Porada, dziennikarz i podróżnik. - Mamy nadzieje, że uda dokonać pewnych zmian w podjętych decyzjach, tak żeby zapewnić ochronę, i żeby zminimalizować negatywne skutki dla branży - powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

"Mieliśmy już doświadczenie, jak PiS-owski rząd kupuje i dystrybuuje szczepionki"

Komisja Europejska i polski rząd już myślą o kupowaniu i dystrybucji szczepionki na COVID-19. - Liczę na to, że ta szczepionka będzie jak najszybciej dostępna, ale powiem szczerze, że najbardziej boję się tego, że jest ogólna zapaść w ochronie zdrowia - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej. - Ważne jest, żeby zachować w przestrzeni publicznej spokój, umiar i mobilizację społeczną - stwierdził drugi gość programu, prof. Aleksander Bobko, filozof, były senator PiS. - Mieliśmy już doświadczenie, jak PiS-owski rząd kupuje i dystrybuuje szczepionki. Myślę o szczepionkach na grypę. To była, delikatnie mówiąc, porażka - przypomniał trzeci gość, Andrzej Rozenek, poseł Lewicy.

Eurodeputowany PiS: mechanizm praworządności jest czysto uznaniowy

- Jest weto, które oznacza, że nie zgadzamy się na propozycję mechanizmu praworządnościowego, czysto uznaniowego mechanizmu, i ono tak długo będzie się utrzymywać, jak długo ten mechanizm będzie się utrzymywać - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kosma Złotowski, eurodeputowany PiS. - To rozporządzenie w ogóle eliminuje mechanizm uznaniowy. To ma być Rada Unii Europejskiej, która będzie wydawać decyzję większością kwalifikowaną - oponował drugi gość programu, Bogusław Liberadzki, eurodeputowany SLD. - To jest kwestia suwerenności Polski i naszego bezpieczeństwa. (…) Polskie bezpieczeństwo wiążemy z Zachodem, z NATO i ze wspólnotą europejską. Dzisiaj to weto jest drogą do wyjścia z Unii Europejskiej - przekonywał trzeci gość, Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

Dlaczego Orban zapowiada weto? "Działa przede wszystkim we własnym interesie"

Premier Węgier już zapowiedział, że zawetuje wieloletnie ramy finansowe i fundusz odbudowy dla Unii Europejskiej, jeśli mechanizm praworządności zostanie wprowadzony. Węgry grają jednak o mniejszą kwotę niż Polska, a poza tym to Węgry są uznawane za kraj, w którym dochodzi do nadużyć finansowych wobec funduszy unijnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier

Premier Holandii twierdzi, że jego kraj nie chce się zgodzić na to, żeby nie było powiązania wypłaty funduszy unijnych z oceną praworządności w państwach członkowskich. Mówi, że jedną z opcji jest to, aby fundusz odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 był instrumentem międzyrządowym dla chętnych państw. Sam jednak podkreśla, że to opcja "atomowa". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wśród wszystkich państw członkowski Unii Europejskiej jedynie Polska i Węgry czują się zagrożone"

- To nie jest kwestia zasad czy mechanizmów powiązania wypłaty funduszy z zasadami praworządności, ale jest to gra polityczna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Robert Sobiech z Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas, komentując spór o budżet unijny. - Dzisiejszy krytycy połączenia funduszy z uznaniem za praworządnych bądź niepraworządnych zapominają, że dzisiaj o tym, co jest praworządne, a co nie, decydują ci którzy mają większość w Parlamencie Europejskim, którzy tworzą Komisję Europejską, czyli siły polityczne, które są dominującymi aktorami w brukselskiej demokracji - powiedział prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Zapowiedzi zastosowania "broni atomowej", a weto taką jest w warunkach unijny, niczego dobrego tutaj nie przyniesie - ocenił dr hab. Tomasz Słomka, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem dr Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, socjolożki Akademii Leona Koźmińskiego, w węgierskiej i polskiej retoryce "widać silne kwantyfikatory: my-oni, jakby Unia Europejska nie stanowiła wspólnoty wszystkich 27 członków".

"Trzeba dość jawnie łamać zasady praworządności, żeby podlegać tym sankcjom"

- Naprawdę trzeba dość jawnie łamać zasady praworządności, żeby podlegać tym sankcjom - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Cieński z "Politico", komentując informację, że Węgry i Polska chcą skorzystać z prawa weta, by zablokować powiązanie unijnych funduszy z praworządnością. - Unia będzie starała się pokazać, że tutaj nie będzie kompromisu - ocenił dr Paweł Kowalski, specjalista prawa międzynarodowego z Uniwersytetu SWPS. - Należy się obawiać, że ten mechanizm może na sam koniec dawać bardzo duże pole do interpretacji - zwrócił uwagę prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. - Być może państwa członkowskie zdecydują się na wzmocnie strefy euro, albo wyjdą z rozwiązaniami budżetowymi poza porządek instytucjonalny Unii Europejskiej: taką metodą przyjęto na przykład traktat z Schengen - powiedział prof. Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, Szkoła Główna Handlowa.

"Lost for Words". Niezwykła wystawa fotografa gwiazd

Do tej pory robił głównie zdjęcia supermodelkom, gwiazdom muzyki i filmu. Przed jego obiektywem stanęła nawet królowa Elżbieta II. Brytyjski fotograf John Rankin w swoim najnowszym projekcie skupia się na stracie. Do stworzenia wystawy "Lost for Words" skłoniła go pandemia COVID-19. Fotografowane przez niego osoby pozują na tle zdjęć zmarłych bliskich. Obrazom towarzyszą krótkie rozmowy, w których uczestnicy projektu opowiadają o śmierci i żałobie. Wystawę zdjęć można zobaczyć w internecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"

Stany Zjednoczone, Meksyk, Chile, kiedyś również Austria - to między innymi w tych krajach na przestrzeni ostatnich lat, czasem dziesięcioleci, dochodziło do wybuchu skandali pedofilskich w Kościele. Po latach okazywało się, że niektórzy duchowni dopuszczali się gwałtów na nieletnich albo molestowania, a hierarchowie Kościoła czasami to ukrywali. - Iluś duchownych, nawet po wielu latach, zostało ostatecznie skazanych i swoje kary więzienia odbywa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki. - Osobiście nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił - stwierdził Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej". - My powinniśmy zająć się w Kościele teologiczną i praktyczną przebudową struktury władzy - zaapelował ojciec Paweł Gużyński, dominikanin. - Nie ma zależności między pedofilią a homoseksualizmem - podkreślił z kolei Jarosław Makowski, filozof, teolog i szef Instytutu Obywatelskiego.

Groźba weta unijnego budżetu? "To jest dla Polski bardzo ryzykowny ruch"

- Jestem przerażony tym, co się dzieje, tymi groźbami weta. Nie wiem, jaki jest cel zapowiadania tego weta - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Polityki" Marek Ostrowski, komentując działania rządu Mateusza Morawieckiego wokół unijnych negocjacji budżetowych. Niektórzy politycy PiS grożą, że Polska zawetuje 7-letnią perspektywę finansową UE, jeśli zostanie wprowadzony mechanizm powiązania funduszy z praworządnością. - Po prostu polityka europejska rządu Zjednoczonej Prawicy jest de facto polityką wewnętrzną - oceniła Agata Szczęśniak, dziennikarka portalu OKO.press. - To jest dla Polski bardzo ryzykowny ruch, bo dziś wiele państw, zwłaszcza na południu Europy, na to wsparcie czeka - skomentował dr Marcin Kędzierski, ekonomista. - W krajach takich jak Polska, ale też Węgry i niektórych innych, istnieje obawa, że to będzie bardzo ostry bat na zachowania polityków, które tej praworządności i innym wartościom unijnym nie służą - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, specjalistka od stosunków międzynarodowych, prezes ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych.

"My musimy przemyśleć ten świat na nowo"

Świat cały czas zmaga się z pandemią. W wielu krajach wróciły obostrzenia. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość na świecie? - W mieście Guiyang życie wygląda całkowicie normalnie - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Patrycja Lote, Polka mieszkająca w Chinach. - My musimy przemyśleć ten świat na nowo - uważa profesor Bogdan Góralczyk z UW. - Nie wiemy w jaki sposób nasze organizmy zachowają się po przejściu zakażenia wirusem - zauważył profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ignacy Morawski, ekonomista z dziennika "Puls Biznesu" ocenił jednak, że szczepionka jest "szansą na powrót do normalności".

"To może być najcenniejsze odkrycie w historii nauki"

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności. - To może być najcenniejsze odkrycie w historii nauki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny doradca PwC, Akademia Finansów i Biznesu Vistula. - Pojawia się światełko w tunelu, ale ono jeszcze nic nie znaczy - zaznaczył publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge

. Podobnego zdania był dr hab. Ernest Kuchar, ekspert z LuxMed, który stwierdził, że "wyprodukowanie szczepionki w dzisiejszych czasach to nie jest problem". - Problemem jest ukończenie badań klinicznych, które dają przekonujące dowody, że szczepionka jest z jednej strony skuteczna, a z drugiej strony bezpieczna - dodał Kuchar. - Doświadczymy kolejnych wydarzeń i jeśli one zostaną przepracowane w myśleniu pragmatycznym, jak funkcjonować w takich warunkach, to będziemy na nie przygotowani niezależnie od tego czy wynalezienie nowej szczepionki będzie trwało trzy miesiące, czy trzydzieści miesięcy - dodała profesor Jolanta Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, DIGANOZA.plus, ośrodka badawczego GRAPE.

Co zakłada ratyfikowana przez prezydenta umowa o wzmocnionej współpracy obronnej?

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Zakłada ona między innymi przygotowanie infrastruktury wojskowej, która pozwoli na przyjęcie w Polsce do 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Dokument uzupełnienia ubiegłoroczne deklaracje o zwiększeniu liczebności amerykańskiego personelu w Polsce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Cztery lata izolacjonizmu w Ameryce się kończą"

Zmiana gospodarza Białego Domu może oznaczać zmiany w polityce międzynarodowej. Czego można spodziewać się po Stanach Zjednoczonych, kiedy prezydentem oficjalnie zostanie Joe Biden? - Stany Zjednoczone za Joe Bidena po prostu chcą powrócić na tory polityki, jaką prowadziły wcześniej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ryszard Schnepf, dyplomata i były ambasador Polski w USA. - Najbardziej trudnym tematem jest przyszłość relacji amerykańsko-niemieckich - ocenił profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW. - Można by się spodziewać, że przez jakiś czas będzie bardziej antyrosyjska polityka amerykańska, niż za czasów prezydenta Trumpa - dodał doktor Bogdan Szafrański, amerykanista z UW. - Cztery lata izolacjonizmu w Ameryce się kończą - stwierdził z kolei dziennikarz Bartosz Węglarczyk z portalu onet.pl.

Fried: oświadczenie Trumpa nie było w duchu amerykańskiej demokracji

Zwycięzca wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych nie został jeszcze wyłoniony, wciąż trwa zliczanie głosów. W czwartek Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu przekonywał, że dochodzi do nieprawidłowości podczas zliczania głosów. - Oświadczenie Donalda Trumpa wczoraj w nocy nie było w duchu amerykańskiej demokracji - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. Dodał, że ubiegający się o reelekcję prezydent "mówił w sposób autorytarny, bez żadnych konkretnych podstaw do jego zarzutów". - Każdy prezydent do (czasu - przy. red.) Donalda Trumpa szanował reguły demokracji amerykańskiej - podkreślił dyplomata.