Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Skład Komisji Europejskiej nie jest autorskim projektem pani przewodniczącej"

- Przewodnicząca komisji zadbała o to, żeby pracować z zawodowcami - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Siwiec, komentując zaproponowany przez Ursulę von der Leyen skład nowej Komisji Europejskiej. - Musimy wszyscy pamiętać, że skład Komisji Europejskiej nie jest autorskim projektem pani przewodniczącej, musi ona uwzględniać kandydatów zgłoszonych przez 27 rządów tworzących Komisję Europejską - podkreślił drugi gość programu historyk Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kandydat PiS w wyborach do sejmu.

"Chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Głosowanie w 2016 było największym głosowaniem w naszej historii - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem, ale ciągle im na to nie pozwolono. Częściowo dlatego, że niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej nie spełnili obietnicy, że wcielą w życie postanowienie referendum - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Charles Moore, były redaktor naczelny tak prestiżowych pism jak "The Daily Telegraph", "The Spectator" i "The Sunday Telegraph".

Dziś nazwiska, jutro funkcje. Kłopoty polskiego kandydata na komisarza

Komisja Europejska opublikowała pełną listę kandydatów na komisarzy. We wtorek przyszła przewodnicząca Komisji ma poinformować, jakie będą oni pełnić funkcje. Przedstawicielem Polski jest Janusz Wojciechowski. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych prowadzi wobec niego postępowanie w sprawie możliwych nieprawidłowości przy zwrocie kosztów podróży. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Kiedy posłowie PiS-u zabierali głos, wyraźnie było czuć na tej sali niechęć"

- Sytuacja wygląda tak, że piłka jest po stronie Johnsona i tutaj zarówno politycy, jak i wysocy urzędnicy Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej mogą zachować spokój - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier odniósł się też do kwestii ostatniej wymiany zdań pomiędzy Fransem Timmermansem i grupą polskich eurodeputowanych. - Wtedy, kiedy posłowie PiS-u zabierali głos, wyraźnie było czuć na tej sali niechęć. Byłem nawet tym zaskoczony - powiedział.

"Może nasz euroentuzjazm jest troszeczkę na pokaz"

- Chwała Bogu, że świat ma takie standardy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki", mówiąc o praworządności. Wielu Polaków popiera polskie członkostwo w Unii Europejskiej, ale też Prawo i Sprawiedliwość, które z praworządnością ma na bakier. - Może nasz euroentuzjazm jest troszeczkę na pokaz, bo UE kojarzy nam się głównie z funduszami, które napływają - stwierdził drugi gość programu, Michał Kobosko, szef warszawskiego biura Atlantic Council.

Spór w europarlamencie. Timmermans mówił o nazistach, Kempa o sowieckich komisarzach

W czasie debaty na czwartkowym posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej Parlamentu Europejskiego doszło do sporu między wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem a europosłami PiS. Frans Timmermans powiedział, że większość parlamentarna nie może naruszać praw podstawowych, jak to miało miejsce w nazistowskich Niemczech. Beata Kempa odpowiedziała mu "przeżyliśmy komisarzy sowieckich, zapewniam, przeżyjemy również pana". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Chodzi o jedną rzecz: by powstrzymać Borisa Johnsona przed wyjściem z UE bez umowy"

- Co do zasady, to rząd decyduje o porządku obrad parlamentu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS radca prawny Wojciech Kozłowski, komentując brytyjski spór między rządem a parlamentem. Zwrócił uwagę na to, że premier Boris Johnson, dążąc do zawieszenia parlamentu od połowy września, dał parlamentowi czas na reakcję. Drugi gość programu, były pracownik BBC Maciej Czajkowski, zwrócił uwagę na fakt, że większość członków Izby Gmin nie chce brexitu bez umowy. - Chodzi o jedną rzecz: by powstrzymać Borisa Johnsona przed wyjściem z UE bez umowy - stwierdził.

Więcej wojsk USA w Polsce, a z nimi sprzęt. "Absolutnie unikalna okazja"

Zwiększenie kontyngentu amerykańskiego należy oceniać pozytywnie - mówił w "Faktach o świecie" w TVN24 BiS doktor generał broni Mirosław Różański, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints. Dodał, że "byłoby dobrze, żebyśmy wiedzieli, kiedy te tysiąc żołnierzy będzie stacjonowało u nas w kraju". Zaznaczył, że "najbardziej istotne" jest, by przy okazji zainstalowania w Polsce jednostki powietrznych systemów bezzałogowych, polscy żołnierze mogli uczyć się wykorzystania takiego sprzętu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wiemy, że Mike Pence nie ogłosi nic w sprawie ruchu bezwizowego"

- To jest bez wątpienia duża różnica - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona, mówiąc o tym, że USA w Polsce na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie reprezentował wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Donald Trump. Marcin Wrona podkreślił, że Mike Pence nie ogłosi i nie podpisze niczego przełomowego w relacjach polsko-amerykańskich. - Wiemy, że Mike Pence nie ogłosi nic w sprawie ruchu bezwizowego - dodał.

"Będzie najdłuższe zawieszenie parlamentu od 40 lat"

- Na początku września parlament spotka się na kilka dni i wtedy zobaczymy, jakie są głosy w parlamencie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Maciej Czajkowski, były pracownik BBC, komentując zawieszenie sesji brytyjskiego parlamentu. Premier Boris Johnson poprosił królową Elżbietę II o zawieszenie sesji od najpóźniej 12 września do 14 października, aby móc przeprowadzić brexit bez obstrukcji ze strony Izby Gmin. - Trzeba powiedzieć, że to będzie najdłuższe zawieszenie parlamentu od 40 lat - stwierdził drugi gość programu, dr Bartłomiej E. Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

"O przyzwoitości i honorze i przepraszaniu z panem Bolsonaro nie ma co rozmawiać"

- To jest endemiczna, długotrwała korupcja, łapownictwo, kupowanie ustaw - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem obecny prezydent Brazylii Jair Bolsonaro - zdobył władzę dzięki rozczarowaniu wielu milionów Brazylijczyków do klasy politycznej. - O przyzwoitości i honorze i przepraszaniu z panem Bolsonaro nie ma co rozmawiać - dodał.

"Płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało"

Liderzy obecni na szczycie G7 we Francji ustalili, że przekażą co najmniej dwadzieścia milionów dolarów na pomoc w walce z pożarami w Brazylii, a słynny aktor Leonardo DiCaprio zadeklarował kwotę pięciu milionów dolarów. W sumie w tym roku w Puszczy Amazońskiej wybuchło około 78 tysięcy pożarów - to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Około połowa z nich wznieciła się w sierpniu. Ekolodzy alarmują: płoną nasze ostatnie płuca.

Płonie Amazonia. "To nie jest problem tylko Brazylii"

Te pożary są powodowane przez ludzi. Te obszary zostały podpalone. Jak patrzymy na mapę, to płonie południowa część Puszczy Amazońskiej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, komentując pożary w Puszczy Amazońskiej. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, dodał, że za pożary odpowiadają też zmiany klimatyczne powodowane przez człowieka. - Temperatury będą się podnosić z roku na rok, to będzie coraz więcej tych pożarów - stwierdził.

Pożary w Amazonii. "Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu"

- Sytuacja jest bardzo poważna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS podróżnik i fotograf Tomasz Siuda, mówiąc o pożarach w Puszczy Amazońskiej. Wytłumaczył, jak wycinanie lasu równikowego u wybrzeżu oceanu zakłóca obieg wodny całej puszczy. - Mamy fundamentalny problem, bo jest to kwestią systemową. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy walczyć ze zmianą klimatu i przestać eksploatować las - podkreślił drugi gość programu, redaktor portalu Naukaoklimacie.pl, Marcin Popkiewicz.

"Nasila się nowa zimna wojna"

W poniedziałek Pentagon poinformował, że dzień wcześniej Amerykanie przeprowadzili pierwszą próbę pocisku o zasięgu większym niż 500 km od czasu wystąpienia USA z układu z Rosją o likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu, znanego jako traktat INF. W związku z testem Rosja i Chiny zwróciły się w środę z wnioskiem o pilne zwołanie w czwartek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. O znaczeniu amerykańskiej próby i możliwych konsekwencjach w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dyskutowali były szef BBN generał Stanisław Koziej i generał Bogusław Pacek.

"Skandal jest powiązany z reformą sądownictwa". Światowe media o aferze w resorcie Ziobry

O zorganizowanej kampanii hejtu wobec sędziów, którą miał organizować były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, napisały najważniejsze agencje informacyjne, takie jak Reuters, AFP czy AP. O tym procederze dowiedział się cały świat. Zagraniczni dziennikarze przypominają, że skandal z internetową kampanią nienawiści ma związek z przeprowadzoną przez polski rząd reformą wymiaru sprawiedliwości. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jest clou sprawy, że członek rządu się tym zajmował"

- Zainteresowanie jest wyraźne - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Michał Jaranowski, korespondent "Deutsche Welle" w Polsce, mówiąc o zainteresowaniu światowych mediów aferą w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dodał, że media za granicą dostrzegają kontekst tej afery, a mniej interesująca jest postać wiceministra Łukasza Piebiaka. - To jest clou sprawy, że członek rządu się tym zajmował - podkreślił drugi gość programu, Michel Viatteu, dziennikarz AFP.

"To ważne, żebyśmy starali się być ekologiczni"

- Najtrudniejsze jest to, żebyśmy codziennie robili dużo prostych rzeczy i podejmowali często proste decyzje, które będą się wpisywały w tę naszą świadomość - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maria Rotkiel, psycholożka i psychoterapeutka. Jej zdaniem też - zaangażowanie popularnych osób w promowanie ochrony planety może pokazywać ludziom jak to robić. - Jest to ważne, żebyśmy starali się być ekologiczni - ocenił Marek Józefiak z Greenpeace Polska i ekspert Koalicji Klimatycznej.

"To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za otyłość naszych dzieci"

- Ja uważam, że to jest fajny pomysł - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS analityczka trendów Natalia Hatalska, mówiąc o aplikacji Kurbo, którą dzieci mogą zainstalować na smartfonach i która ocenia ich dietę. - To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za otyłość naszych dzieci - stwierdziła z kolei dietetyk Edyta Litwiniuk.

Szkolenia żołnierzy, kopalnie diamentów i lekcje języka. "Rosjanie wracają do Afryki"

Grupa Wagnera, to formacja rosyjskich najemników, która - jak twierdzi jej były członek "Oleg" - ma za zadanie przywrócić Rosji miejsce w gronie supermocarstw, podejmując się działań zbrojnych, których Rosja nie może lub nie chce prowadzić oficjalnie. Grupa Wagnera była aktywna we wschodniej Ukrainie i w Syrii. Ważnym teatrem działań jest też Afryka. Tam właśnie rosyjscy najemnicy szkolą żołnierzy, ucząc ich języka i obsługi rosyjskiego uzbrojenia. To jednak nie wszystko, czym Rosjanie zajmują się w Republice Środkowoafrykańskiej. Ich obecność dosłownie widać i słychać na ulicach stolicy kraju. Oto kolejny odcinek dziennikarskiego śledztwa CNN.

Rosja po raz piąty zorganizowała Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe

Już po raz piąty odbyły się Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe, które organizuje rosyjskie ministerstwo obrony. Dyscypliny były rozgrywane w wielu krajach, ale przede wszystkim w Rosji. Wśród państw uczestniczących znalazły się między innymi Chiny, Indie i Iran, ale także jeden kraj NATO: Grecja. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Zapominamy, że my jesteśmy zależni od tego ekosystemu"

Nikt nie patrzy w przyszłość - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS doktor Mirosław Oczkoś, ekspert do spraw wizerunku. Swoją wypowiedział odniósł się do ogólnej sytuacji ekologicznej na świecie, a w szczególności do wydarzeń z Indonezji, w której prezydent zdecydował o przeniesieniu stolicy kraju z powodu ogromnej ilości śmieci. - Człowiek jest najgorszym zwierzęciem ze wszystkich zwierząt, jakie żyją na ziemi i najbardziej szkodliwym - dodał. - My zapominamy, że my jesteśmy zależni od tego ekosystemu - zwróciła z kolei uwagę Areta Szpura, aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat?".

"Rosyjska propaganda działa przede wszystkim na użytek wewnętrzny"

Mamy cały korowód tego co zawsze - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji Krystyny Kurczab-Redlich, komentując politykę Kremla w sprawie ostatniego wybuchu rakiety z napędem jądrowym. - Musimy pamiętać ciągle, że rosyjska propaganda działa przede wszystkim na użytek wewnętrzny - zwrócił z kolei uwagę Michał Broniatowski z redakcji "Politico".

Był najemnikiem w Grupie Wagnera. "To oddział bojowy, który zrobi dla Putina wszystko"

- Grupa Wagnera jest instrumentem, za pomocą którego Putin rozwiązuje problemy siłą. W momentach, w których trzeba zrobić coś szybko i precyzyjnie - mówi "Oleg", były najemnik, który był członkiem Grupy Wagnera. Dotarli do niego dziennikarze CNN. Udzielił on wyjątkowego wywiadu o grupie najemników, która była aktywna między innymi w Syrii i we wschodniej Ukrainie. Jak powiedział, Grupa Wagnera istnieje jako specjalna grupa, która "zrobi wszystko" dla prezydenta Rosji Władimira Putina.