Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca

Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca
Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojca
Justyna Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Miała 22 lata, była popularna w mediach społecznościowych. Tiba zginęła z rąk ojcaJustyna Kazimierczak | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zginęła, bo miała swój pomysł na życie, który odbiegał od norm obowiązujących w jej rodzinie. Pochodząca z Iraku Tiba Ali wyjechała na studia do Turcji. 22-latka w internecie dzieliła się swoją codziennością. Młoda kobieta została zabita przez własnego ojca, kiedy przyjechała do Iraku odwiedzić rodzinę. Było to tak zwane zabójstwo honorowe. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

22-letnia Tiba w internecie relacjonowała swoje codzienne życie. Opowiadała o zakupach, gotowaniu czy treningach na siłowni. Cieszyła się wolnością, którą zdobyła, przeprowadzając się z Iraku do Turcji.

Nowy styl życia Tiby nie spodobał się jednak jej rodzinie, zwłaszcza ojcu, który wymierzył jej ostateczną karę - karę śmierci.

- Tiba była popularną osobą, dobrze kojarzoną w mediach społecznościowych. Wiele kobiet nie ma możliwości wypowiadania się. Chcemy, żeby kobiety zostały usłyszane - podkreśla Hafsa Amer, iracka obrończyni praw człowieka.

Tiba do Turcji wyjechała na studia. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dla jej rodziny miał być fakt, że mieszkała ze swoim narzeczonym - Syryjczykiem. Tiba nie zamierzała na stałe wracać do Iraku, to z Turcją wiązała swoją przyszłość. 22-latka zginęła, kiedy pojechała odwiedzić swoją rodzinę.

- Zabijanie kobiet musi się skończyć. Mężczyźni muszą przestać mordować. Władze muszą położyć temu kres, muszą znaleźć rozwiązanie - mówi Hanan Abdelkhaleq, iracka obrończyni praw człowieka.

Przed zabójstwem w rodzinnym domu Tiby miało dojść do awantury, podczas której potrzebna była interwencja policji. Jak informują zagraniczne media, ojciec 22-latki miał oskarżyć kobietę o cudzołóstwo.

"Byliśmy zaskoczeni, kiedy dzień po interwencji służb, usłyszeliśmy o zabójstwie. Ojciec kobiety przyznał się do morderstwa. Sam zgłosił się na policję. Trwa ustalanie szczegółów. Informacje zostaną podane do wiadomości publicznej" - napisał na Twitterze generał dywizji Saad Maan z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Iraku.

Kontrowersyjne prawo

Śmierć 22-latki ożywiła dyskusję na temat "zabójstw honorowych" dokonywanych przez krewnych na kobietach, które nie przestrzegają zasad ustalonych przez rodzinę.

"Stop honorowym zabójstwom", "koniec z artykułem 409", "kiedy jedna kobieta ginie, wszystkie umieramy" - takie hasła było słychać w niedzielę na ulicach Bagdadu.

- Tu nie chodzi tylko o Tibę. To dotyczy setek kobiet, które zostały zabite w imię honoru i zmywania wstydu. Wiele historii nigdy nie ujrzało światła dziennego. Często jako przyczynę śmierci zamordowanych kobiet podaje się "samobójstwo". Służby nawet nie podejmują się prowadzenia śledztwa - zwraca uwagę Anfal Abid, iracka obrończyni praw człowieka.

Na mocy artykułu 409 irackiego Kodeksu karnego mężczyźni, którzy zabijają lub trwale okaleczają swoje żony i krewne z powodu cudzołóstwa, mogą trafić do więzienia maksymalnie na trzy lata. Obrońcy praw człowieka i Irakijki domagają się zaostrzenia prawa i większej ochrony, twierdząc, że kobiety są zakładniczkami zacofanych zwyczajów.

- Jako prawnik i obrońca praw kobiet domagam się stosowania w przypadku zabójstw honorowych artykułu 406 Kodeksu karnego. Artykuł ten mówi o zabójstwach z premedytacją - mówi Latif Al-juraysi, prawnik.

Takie głosy słychać coraz częściej, ale nic się nie zmienia. Do parlamentu trafił nawet projekt ustawy dotyczący zwalczania przemocy domowej, ale w 2019 roku prace nad nim stanęły w miejscu.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: youtube.com/Tiba99

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS