USA: zmarł 29-latek pobity przez policjantów. "On był jak ludzka piniata"


W nocy z piątku na sobotę amerykańska policja ma upublicznić wideo z policyjnego zatrzymania młodego czarnoskórego Tyre Nicholsa. Zatrzymania, podczas którego został pobity na śmierć przez pięciu funkcjonariuszy. Władze obawiają się, że nagranie może wywołać zamieszki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

To jest absolutnie przerażające - te słowa to tylko jedno z określeń, jakie opisują ostatnie wydarzenia w Memphis, a służby rzadko kiedy tak dosadnie mówią o zachowaniu swoich umundurowanych kolegów. - Pracuję w policji od ponad 30 lat. Jestem zasmucony, zszokowany i jest mi niedobrze z powodu tego, co zobaczyłem - zapewnia David Rausch, dyrektor biura śledczego w Tennessee.

David Rausch w swoich słowach odnosi się do nagrania, które pokazuje zatrzymanie 29-letniego Tyre Nicholsa. - Nawet jeśli na początku wszystko odbywało się zgodnie z prawem, to w pewnym momencie to zatrzymanie stało się nielegalne i bezprawne - uważa Steve Mulroy, prokurator.

7 stycznia po godzinie 20 czarnoskóry Tyre Nichols został zatrzymany w drodze do domu za "nieostrożną jazdę". W interwencji brało udział pięciu funkcjonariuszy, także czarnoskórych. - Kiedy go zatrzymali, był zaledwie dwie minuty od domu - mówi Rowvaughn Wells, matka Tyre Nicholsa.

Do pierwszej konfrontacji między policjantami a zatrzymanym miało dojść jeszcze przy pojeździe. Funkcjonariusze użyli wobec Tyre Nicholsa gazu pieprzowego, wtedy mężczyzna zaczął uciekać. - Nie uciekał, bo chciał pozbyć się narkotyków czy broni. Uciekał, bo bał się, że go zabiją - wyjaśnia Rodney Wells, ojczym mężczyzny.

Chwilę później doszło do drugiej konfrontacji pięciu funkcjonariuszy i 29-latka. - W wyniku tej interwencji pan Nichols doznał poważnych obrażeń - mówi Steve Mulroy.

Według policyjnego raportu mężczyzna miał skarżyć się na problemy z oddychaniem i wielokrotnie wzywać swoją matkę. Na miejsce przyjechała karetka, a Nichols trafił do szpitala. Zmarł trzy dni później. - Oni pobili go na miazgę. Jego głowa była spuchnięta jak arbuz. Złamali mu kark. Nawet gdyby przeżył, byłby warzywem - opowiada mama 29-latka.

Mężczyzna, choć był wysoki, ważył jedynie nieco ponad 60 kilogramów. Wychowywał syna i pracował w firmie kurierskiej. Wstępna autopsja wykazała, że przyczyną jego zgonu było rozległe krwawienie spowodowane ciężkim pobiciem. - Dla tych policjantów on był jak ludzka piniata - uważa Tony Romanucci, adwokat rodziny Tyre Nicholsa.

Szokujące nagranie

O tym, co dokładnie wydarzyło się miedzy zatrzymanym a piątką funkcjonariuszy, służby i rodzina dowiedziały się, oglądając nagranie z kamer na policyjnych mundurach. - To było bezczelne, niczym nieprzerywane bicie tego młodego człowieka przez trzy minuty - opisuje Antonio Romanucci.

Matka 29-latka nie była w stanie obejrzeć całego nagrania, które w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego zostanie upublicznione przez policję.

Władze nie ukrywają, że Amerykanie będą zszokowani tym, co zobaczą. - Wiemy, że to wideo będzie straszne. Spodziewamy się, że dojdzie do protestów - przyznaje Van Turner z organizacji NAACP w Memphis.

Nawet rekordowo szybkie zwolnienie ze służby i postawienie zarzutów pięciu policjantom prawdopodobnie nie załagodzi społecznego gniewu. - Widziałem ból na jego twarzy. Powiedział, że nie spał od pięciu czy sześciu dni. Kiedy opowiadał mi, co się wydarzyło, miał łzy w oczach - opowiada Bennie Cobb, przyjaciel jednego z oskarżonych policjantów.

Funkcjonariusze odpowiedzą za zabójstwo, ale też napaść, porwanie i nadużycie władzy. Najmłodszy z nich ma 24 lata, najstarszy - 32. - Ten incydent był haniebny, lekkomyślny i nieludzki, zresztą zobaczycie to na własne oczy - mówi Cerelyn Davis, szefowa policji w Memphis.

Apele o spokój

Prawnicy rodziny zamordowanego mężczyzny porównują śmierć Tyre Nicholsa ze sprawą czarnoskórego kierowcy Rodneya Kinga. 30 lat temu King został zatrzymany i brutalnie pobity przez patrol czerech białych funkcjonariuszy. - To przypomina sprawę Rodneya Kinga w wielu aspektach. Na niego też napadnięto, uderzano, kopano i potraktowano gazem pieprzowym - mówi Ben Crump, prawnik rodziny Tyre Nicholsa.

Po uniewinnieniu odpowiedzialnych za pobicie Kinga policjantów w Los Angeles wybuchły trwające sześć dni zamieszki, w wyniku których zginęły 53 osoby. Po ujawnieniu nagrania z udziałem Tyre Nicholsa służby w Memphis obawiają się podobnych reakcji i wzmacniają patrole w mieście.

Do zachowania spokoju w nadchodzących dniach wezwała rodzina zamordowanego mężczyzny. - Nie widziałam nagrania, które jutro upublicznią, ale wiem, że jest przerażające. Chcę jednak, żeby każdy z was protestował w spokoju. Nie palcie miast, nie niszczcie ulic, bo nie tego chciałby mój syn - zaapelowała mama zabitego.

O spokój poprosił też prezydent Stanów Zjednoczonych, jednocześnie wzywając do przeprowadzenia znaczących reform systemu karnego.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS