PiS wycofuje się ze zmian. Senat przyjął nowelizację o Sądzie Najwyższym

W sporze o polską praworządność jest punkt po stronie Komisji Europejskiej. PiS wycofuje się ze zmian w Sądzie Najwyższym i rezygnuje z odsyłania sędziów na przymusową emeryturę. Przed północą Senat przyjął nowelizację ustawy. Legislacyjną kropkę postawi prezydent. Opozycja już pyta - co dalej z Krajową Radą Sądownictwa i Trybunałem Konstytucyjnym.

Prognoza pogody na niedzielę 25 listopada

Na północy i północnym-wschodzie kraju wystąpi duże zachmurzenie z opadami deszczu ze śniegiem do. Na pozostałym obszarze będzie pochmurno, ale pojawią się przejaśnienia. Temperatura wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na południu. Wiatr z kierunków zmieniających się, słaby. Tylko na Pomorzu północno-wschodni, umiarkowany i dość silny.

Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa

Krótko po zakończeniu czwartkowej rozprawy wicemarszałek Beata Mazurek pisała o "żenującym" prowadzeniu procesu Kaczyński - Wałęsa. W piątek dodała, że sędzia, która w koszulce z napisem "konstytucja" broniła sądów, powinna być wyłączona z tego procesu. Widać, że będzie on ważnym testem na niezależność sądów i sędzi.

Niespełniona obietnica PiS. VAT nie zostanie obniżony

To jedna z tych obietnic, których rząd PIS-u nie spełnił i nie wygląda na to, że zamierzał. Premier Beata Szydło obiecywała, że VAT zostanie obniżony, a Sejm głosami PiS zdecydował, że nie zostanie. Opozycja przypomina, pyta i dziwi się dobremu nastrojowi byłej premier.

Prognoza pogody na sobotę 24 listopada

Sobota rozpocznie się pochmurnie i mglisto. Na południu i południowym-wschodzie kraju wystąpią słabe opady deszczu, a rano miejscami marznące powodujące gołoledź. W pojawią się górach słabe opady śniegu. Na północnym-zachodzie większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, 4 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 6 stopnia Celsjusza miejscami na południu. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany.

Rafał Trzaskowski już formalnie prezydentem Warszawy

Będzie więcej pieniędzy na in vitro, więcej żłobków, lepszy system szczepień i skuteczniejsza walka ze smogiem. To nie obietnice z kampanii, ale z inauguracji prezydentury Rafała Trzaskowskiego. Ma za sobą radę miasta i ma już swoją drużynę w ratuszu.

Posłowie łatają luki w zakazie handlu w niedzielę. Poprawki wymierzone w jedną z sieci?

Nie jest łatwo, a będzie jeszcze trudniej - zrobić zakupy w niehandlowe niedziele. Koniec z otwieraniem sklepów, w których działają małe placówki pocztowe. To wygląda na zapis wymierzony w sieć "Żabka". Wiadomo także, kto z rodziny będzie mógł pomagać właścicielom sklepów, którzy jednak w niedzielę chcą pracować. Projekt poprawiający ustawę zakazującą niedzielnego handlu trafił właśnie do Sejmu.

Sądzono, że spłonął. Spór małżeński pomógł w odzyskaniu "Zimy w małym miasteczku"

W czasie wojny obraz "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego został skradziony przez Niemców z Muzeum Narodowego w Krakowie. Los obrazu pozostawał nieznany aż do listopada zeszłego roku, kiedy to policja zabezpieczyła go w jednej z krakowskich galerii handlowych. Sąd Okręgowy w Krakowie wymierzył karę roku pozbawienia wolności, zawieszoną warunkowo na okres roku, małżeństwu, które przechowywało obraz. Sąd podnosił, że wiedzieli, czym jest i jaką ma wartość. Takich osób może być więcej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poszukuje tysięcy dzieł zrabowanych lub zaginionych w czasie wojny.

Prognoza pogody na piątek 23 listopada

W całej Polsce będzie pochmurno. Miejscami wystąpią niewielkie przejaśnienia. Temperatura wyniesie od 0 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Kilka godzin, trzy czytania. PiS po raz siódmy zmienia ustawę o SN

Trzy czytania w ciągu kilku godzin i nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przegłosowana w Sejmie tego samego dnia, którego została zgłoszona. Ustawa jest krokiem wstecz w sprawie reformy Sądu Najwyższego. Ustawa ma przywrócić do pracy tych sędziów SN, których poprzednia ustawa wysłała w stan spoczynku. W tym pierwszą prezes prof. Małgorzatę Gersdorf.

Brak konkursu i transparentnych procedur. Kariery krewnych polityków

Prezes Kaczyński dowiedział się o zatrudnieniu w Banku Światowym syna Mariusza Kamińskiego z mediów. Spotkał się z ministrem i wyjaśnili sobie sprawę - informuje rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Nawet jeśli sprawa ucichnie, to do historii przejdzie wypowiedź rzeczniczki rządu o "młodych, zdolnych i wykształconych" dzieciach polityków.