Rodzi się nowy zawód: asystent lekarza. Zmusza do tego biurokracja, ale nie tylko

29.04.2019 | Rodzi się nowy zawód: asystent lekarza. Zmusza do tego biurokracja, ale nie tylko
29.04.2019 | Rodzi się nowy zawód: asystent lekarza. Zmusza do tego biurokracja, ale nie tylko
Marek Nowicki | Fakty TVN
29.04.2019 | Rodzi się nowy zawód: asystent lekarza. Zmusza do tego biurokracja, ale nie tylkoMarek Nowicki | Fakty TVN

Oficjalnie to nie jest jeszcze zawód, ale w naszym interesie jest, by tak się właśnie stało. Im szybciej, tym lepiej. Asystent lekarza ma pomóc mu w pracy - uzupełnić dokumentację medyczną, wypisać receptę czy przygotować pacjenta do operacji. Lekarz będzie w tym czasie leczył.

Już niedługo przy stołach operacyjnych w całym kraju staną oprócz lekarzy i pielęgniarek także asystenci lekarza. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu już kilku takich asystentów pracuje. Pilotażowo. Między innymi Karol Froń.

- Oglądam dokumentację pacjenta, podczas gdy operator jeszcze jest na odprawie. W momencie, kiedy anestezjolog pacjenta znieczuli, przygotowuję pole zabiegowe. Myję się do tego zabiegu. Gdy przychodzi operator, asystuję mu w zabiegu kardiochirurgicznym - opisuje Karol Froń.

Przy stole do operacji staje też asystent lekarza Marcin Chrapek. - Ja nie jestem osobą decyzyjną. Ja jestem asystentem, wykonuję wszystkie polecenia chirurga operatora i operator odpowiada tak naprawdę zawsze za cały zabieg - tłumaczy.

Marcin Chrapek i Karol Froń są z wykształcenia ratownikami medycznymi. Pomagając w operacjach serca, odciążają lekarzy.

- Asystenci są doskonale przygotowani pod względem praktycznym. Oni zyskują doświadczenie bezpośrednio przy chorych na bloku i przy chorych na oddziale - mówi dr nauk medycznych Ryszard Walas, koordynator oddziału Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Lekarz prawie 50 procent swojego czasu poświęca na biurokrację. Przyjmując pacjentów w poradniach, my nie mamy czasu, żeby spojrzeć choremu w oczy - mówi prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Nowy zawód, nowy kierunek studiów

Trzeba na sale operacyjne wprowadzić asystentów lekarza, ponieważ lekarzy zaczyna brakować - zwłaszcza ortopedów, torakochirurgów, kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych. Jest źle, a będzie za kilka lat jeszcze gorzej.

- Większość chirurgów pracujących w Polsce na oddziałach chirurgii ogólnej, czyli wszystkie te ostre schorzenia, podobnie jest w ortopedii, to są osoby starsze, w wieku zbliżonym do emerytalnego - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ten problem widzą już wszyscy: lekarze, pielęgniarki i ministerstwo zdrowia. Dlatego dla tego projektu jest duże poparcie w środowisku medycznym.

- Już w czerwcu, bo właśnie na początek czerwca planujemy konferencję i w Zabrzu, i w Warszawie, będziemy gotowi do tego, aby przedstawić wytyczne, takie rekomendacje co do zakresu kształcenia na kierunku asystent lekarza - zapowiada dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Po opracowaniu wytycznych potrzebne będą zmiany w prawie, ale tym już zajmą się ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS