Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachora

30.04.2019 | Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachora
30.04.2019 | Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachora
Marek Nowicki | Fakty TVN
30.04.2019 | Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachoraMarek Nowicki | Fakty TVN

Prokuratorzy i policjanci przeszukali i zamknęli firmę Jerzego Z. - człowieka kontrowersyjnego, a zdaniem lekarzy wręcz szkodliwego i niebezpiecznego. Mówi o sobie "uzdrowiciel", ale warto się zastanowić, czy zawał leczyć wykałaczką czy lepiej dzwonić po karetkę.

Jerzy Z., kontrowersyjny terapeuta, ma kłopoty. W poniedziałek prokuratura w asyście policji weszła do jego firmy. Zarzut: uzdrowiciel nielegalnie handluje lekami.

- Prokurator postawił zarzuty trzem osobom. Jerzemu Z. oraz innym członkom zarządu spółki. Zarzuty dotyczą obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia. Chodzi o kilka produktów w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów - informuje Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wniosek do prokuratury skierował Rzecznik Praw Pacjenta.

- Powodem złożenia tego zawiadomienia były publikacje i wypowiedzi pana Jerzego Z. dotyczące rozpoznawania i leczenia chorób, podejmowania lub nie podejmowania określonych metod leczniczych - tłumaczy Paweł Grzesiewski, dyrektor Wydziału Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Oskarżenia wobec Jerzego Z. wysuwa nie tylko rzecznik pacjentów, ale też lekarze. Między innymi za film, w którym znachor twierdzi, że zawał serca minie - wystarczy zastosować specyficzny masaż.

- To wystarczy tu w tym miejscu (pokazuje rynienkę podnosową - przyp. red.), to jest też precyzyjnie określone, wziąć zwykłą wykałaczkę, widelec, no, cokolwiek, są takie profesjonalne, jak powiedziałem, ale cokolwiek, co ma ostre zakończeni, i w tym miejscu, o właśnie, tak stymulować temu komuś to miejsce pięć minut, i po zawale - opisuje Jerzy Z. w filmie.

- To jest skrajny szkodnik. To jest człowiek, który miesza ludziom w głowie, który, myślę, ma złe intencje. To jest człowiek nie posiadający wiedzy. To jest człowiek, który wybiera pewne elementy z nauki, żeby nimi szermować i podbudowywać swoje chore historie - twierdzi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Bez wypowiedzi

Jerzy Z. nie jest lekarzem. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego porady dotyczące naturalnych metod leczenia w internecie śledzą setki tysięcy ludzi.

We wtorek Jerzy Z. udzielił wypowiedzi przed kamerą "Faktów" TVN, zażądał jednak autoryzacji, a potem przestał odbierać telefon. W rozmowie odpierał zarzuty prokuratury i potwierdzał, że masowanie wykałaczką górnej wargi jest dobre na zawał serca.

- To jest kategoria dla prokuratora. Czy to jest nawoływanie do zbrodni, czy to jest ludobójstwo? Nie wiem, nie jestem prawnikiem z wykształcenia - ocenia Jarosław Pinkas.

Kardiolodzy apelują, żeby w trakcie zawału, czyli w momencie bólów wieńcowych w klatce piersiowej, nie tracić ani chwili i dzwonić od razu po karetkę. To może zdecydować o przeżyciu.

- W takiej sytuacji konieczny jest telefon do pogotowia czy też telefon alarmowy 112. Tutaj liczy się każda minuta - przestrzega kardiolog Paweł Burchardt.

Zarekwirowane w firmie Jerzego Z. produkty poddane zostaną teraz badaniom.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS