Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachora

30.04.2019 | Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachora
30.04.2019 | Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachora
Marek Nowicki | Fakty TVN
30.04.2019 | Zawał serca radził leczyć wykałaczką. Śledczy weszli do firmy znanego w internecie znachoraMarek Nowicki | Fakty TVN

Prokuratorzy i policjanci przeszukali i zamknęli firmę Jerzego Z. - człowieka kontrowersyjnego, a zdaniem lekarzy wręcz szkodliwego i niebezpiecznego. Mówi o sobie "uzdrowiciel", ale warto się zastanowić, czy zawał leczyć wykałaczką czy lepiej dzwonić po karetkę.

Jerzy Z., kontrowersyjny terapeuta, ma kłopoty. W poniedziałek prokuratura w asyście policji weszła do jego firmy. Zarzut: uzdrowiciel nielegalnie handluje lekami.

- Prokurator postawił zarzuty trzem osobom. Jerzemu Z. oraz innym członkom zarządu spółki. Zarzuty dotyczą obrotu produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia. Chodzi o kilka produktów w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów - informuje Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wniosek do prokuratury skierował Rzecznik Praw Pacjenta.

- Powodem złożenia tego zawiadomienia były publikacje i wypowiedzi pana Jerzego Z. dotyczące rozpoznawania i leczenia chorób, podejmowania lub nie podejmowania określonych metod leczniczych - tłumaczy Paweł Grzesiewski, dyrektor Wydziału Prawnego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Oskarżenia wobec Jerzego Z. wysuwa nie tylko rzecznik pacjentów, ale też lekarze. Między innymi za film, w którym znachor twierdzi, że zawał serca minie - wystarczy zastosować specyficzny masaż.

- To wystarczy tu w tym miejscu (pokazuje rynienkę podnosową - przyp. red.), to jest też precyzyjnie określone, wziąć zwykłą wykałaczkę, widelec, no, cokolwiek, są takie profesjonalne, jak powiedziałem, ale cokolwiek, co ma ostre zakończeni, i w tym miejscu, o właśnie, tak stymulować temu komuś to miejsce pięć minut, i po zawale - opisuje Jerzy Z. w filmie.

- To jest skrajny szkodnik. To jest człowiek, który miesza ludziom w głowie, który, myślę, ma złe intencje. To jest człowiek nie posiadający wiedzy. To jest człowiek, który wybiera pewne elementy z nauki, żeby nimi szermować i podbudowywać swoje chore historie - twierdzi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Bez wypowiedzi

Jerzy Z. nie jest lekarzem. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego porady dotyczące naturalnych metod leczenia w internecie śledzą setki tysięcy ludzi.

We wtorek Jerzy Z. udzielił wypowiedzi przed kamerą "Faktów" TVN, zażądał jednak autoryzacji, a potem przestał odbierać telefon. W rozmowie odpierał zarzuty prokuratury i potwierdzał, że masowanie wykałaczką górnej wargi jest dobre na zawał serca.

- To jest kategoria dla prokuratora. Czy to jest nawoływanie do zbrodni, czy to jest ludobójstwo? Nie wiem, nie jestem prawnikiem z wykształcenia - ocenia Jarosław Pinkas.

Kardiolodzy apelują, żeby w trakcie zawału, czyli w momencie bólów wieńcowych w klatce piersiowej, nie tracić ani chwili i dzwonić od razu po karetkę. To może zdecydować o przeżyciu.

- W takiej sytuacji konieczny jest telefon do pogotowia czy też telefon alarmowy 112. Tutaj liczy się każda minuta - przestrzega kardiolog Paweł Burchardt.

Zarekwirowane w firmie Jerzego Z. produkty poddane zostaną teraz badaniom.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS