Żądania nauczycieli "całkowicie zaporowe"? Opozycja wylicza, na co PiS znajduje miliardy

Zdaniem Jacka Sasina tysiąc złotych podwyżki dla nauczycieli to zaporowe żądanie, którego rząd nie jest w stanie zrealizować. ZNP jest zdeterminowany, aby strajkować. Oświatowa "Solidarność" początkowo była przeciwna strajkowi, ale teraz też zaczyna się ku niemu skłaniać. Politycy opozycji mówią, że rozumieją nauczycieli w sytuacji, kiedy na inne cele rząd PiS jest gotów dopłacić.

Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczenie

W tym roku użytkowanie wieczyste znika, bo zastępuje je własność. Urzędy nie wyrabiają się jednak z wystawieniem odpowiednich zaświadczeń, a zbliża się termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste. Chociaż przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło z mocy prawa, to ostatecznym potwierdzeniem jest właśnie zaświadczenie - samorządy mają rok na ich wydanie. Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, radzi tym, którzy nie dostali zaświadczenia, żeby sprawdzili w urzędzie gminy, czy mają zapłacić - albo najlepiej, żeby zapłacili opłatę.

Co roku kwestuje dla WOŚP. Teraz Łukasz Berezak sam potrzebuje pomocy

Łukasza Berezaka doskonale Państwo znają. To najsłynniejszy wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który teraz sam potrzebuje pomocy. Na własnych nogach czy na własnym wózku - ten przewlekle chory chłopiec zawsze zbierał do puszki, mówiąc, że chce ratować innych. Poratujmy Łukasza - bo chyba się da.

Prognoza pogody na czwartek 28 marca

W czwartek zachmurzenie zmienne i przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1018 hPa.

"Nie takich kozaków namierzali". Brudziński pewny, że policja złapie Falentę

- Nie takich kozaków nasi specjaliści, nasi funkcjonariusze, namierzali - zapewnił minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, kiedy we wtorek został zapytany, gdzie jest Marek Falenta. Biznesmen, który zlecił założenie podsłuchów w restauracji "Sowa i przyjaciele", zniknął, a ma odbyć karę więzienia. Został za nim wystawiony list gończy.

"To jest przekroczenie Rubikonu". Dyscyplinarka za orzeczenie

Sędzia ukarana dyscyplinarnie za wyrok. Nie za przestępstwo czy wykroczenie, a za orzeczenie, jakie wydała. Uchylenie aresztu niepełnosprawnemu intelektualnie 19-latkowi nie spodobało się ministrowi Ziobrze i do akcji wkroczyli rzecznicy dyscyplinarni. Po długim postępowaniu dopiero Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała sędzię Alinę Czubieniak naganą. Po ukaraniu pani sędzia stwierdziła, że "to było najbardziej żenujące wydarzenie w moim życiu zawodowym". Za tę ocenę grozi jej kolejne postępowanie dyscyplinarne. Jak skomentował sędzia Bartłomiej Przymusiński, "to jest przekroczenie Rubikonu".

Dwulatek poparzył się na placu zabaw. Ktoś polał urządzenia kwasem

Ktoś wylał kwas na zjeżdżalni na placu zabaw w miejscowości Biery koło Bielska-Białej. Dwulatek, który z niej zjeżdżał, poparzył się tak ciężko, że trafił do szpitala. I tak miał szczęście, że miał grube ubrania, bo mogłoby się skończyć jeszcze gorzej. Po sprawdzeniu placu zabaw przez policję i straż pożarną okazało się, że urządzeń, gdzie wylano niebezpieczną substancję, było więcej.

"Zimna wojna" pokonała "Kler". Gajos się śmieje, że mówią mu "eminencjo"

Paweł Pawlikowski mówi, że film "Zimna wojna" zrobił taką wyrwę w jego życiu, że trochę to potrwa, zanim zbierze się do kupy. Janusz Gajos przyznaje, że po filmie "Kler" nawet taksówkarze witają go słowami "eminencjo". Polskie Orły to nasze najważniejsze nagrody filmowe. Statuetkę za najlepszy film zgarnęła "Zimna wojna".

Prognoza pogody na środę 27 marca

W środę na większości obszaru Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko na zachodzie kraju, na Pomorzu i na Warmii pochmurno z opadami deszczu do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 9 stopni Celsjusza w centrum kraju do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

"Spodeczek, parę ciastek i nic więcej". Wciąż bez porozumienia z nauczycielami

- Na razie nie przybliżyliśmy się o złotówkę - tak efekty poniedziałkowych rozmów nauczycieli z rządem kwitują związkowcy. Na pytanie, co leży na stole, odpowiadają gorzko: "spodeczek, parę ciastek i nic więcej". Pierwszego kwietnia ma być kolejne spotkanie z rządem. Nauczyciele mają nadzieję, że to nie będzie żart. Zdecydowana większość opowiedziała się w referendum za strajkiem.

TK: KRS powoływana w całości przez polityków zgodna z konstytucją

Przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów, członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Tony narkotyków i grupa działająca od lat. Akcja CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 13 osób w związku z działalnością międzynarodowego gangu przemycającego narkotyki. Trzon gangu stanowili Polacy. Grupa miała przerzucić 4 tony narkotyków. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono w Prokuraturze Krajowej łącznie 63 zarzuty.

Młodzi chłopcy jeździli po pomniku smoleńskim. Policja pokazała nagranie

Pomnik smoleński to nie skate park. Warszawska policja opublikowała nagranie z kamery miejskiego monitoringu i wytłumaczyła, że musiała interweniować w sprawie dwóch nastolatków na hulajnogach, którzy faktycznie wjeżdżali na pomnik smoleński na Placu Piłsudskiego. Policjanci obu sprawców - chłopców w wieku 14 i 16 lat - wylegitymowali i pouczyli.

Prognoza pogody na wtorek 26 marca

We wtorek przelotne opady deszczu, a na wschodzie Polski opady deszczu ze śniegiem (1-5 mm). Tylko na Pomorzu Zachodnim pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni.

"Równi i równiejsi" w dialogu. Szef ZNP obawia się rozbicia jedności nauczycieli

- Na pewno nie siądziemy do stolika razem z ZNP - powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przed poniedziałkowymi negocjacjami nauczycieli z rządem. Nauczyciele chcą podwyżek, ale należą do różnych organizacji związkowych. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przewiduje, że rząd Morawieckiego zgodnie z zasadą "dziel i rządź" podzieli środowisko protestujących. To zresztą już się dzieje. Jak ocenił sekretarz stanu w kancelarii premiera Jacek Sasin, ze strony "Solidarności" jest "chęć rzeczowej rozmowy", a ze strony kierownictwa ZNP jest "chęć, żeby podgrzewać atmosferę".

Zmiana trenera polskich skoczków. Stefan Horngacher odchodzi

Polscy skoczkowie narciarscy chcieli go zatrzymać, ale nie udało się. Trener Stefan Horngacher ogłosił, że odchodzi, a zastąpi go Czech, Michal Doleżal. To był ostatni konkurs obecnego sezonu. W klasyfikacji generalnej Kamil Stoch znalazł się na trzecim miejscu, a polska drużyna na pierwszym.

Ulicami Warszawy przeszedł Narodowy Marsz Życia

Narodowy Marsz Życia przeszedł ulicami Warszawy. Uczestnicy domagali się przyjęcia przez Sejm projektu "Zatrzymaj aborcję", a także wsparcia dla rodzin i prawa rodziców do decydowania o wychowywaniu ich dzieci.